Köpekler neden yalar

 

Bu durum bizleri sevdikleri için mi sadece ?

Köpeklerimizin yaptığı daha hafif sinir bozucu şeylerden biri (ya da kime sorduğunuza bağlı olarak en sevimli), dilini takıntılı bir şekilde tüm dünyada mümkün olan her noktadan her çatlağı yalamasıdır. Yüzlerimizden mobilyalarımıza, bazı köpekler kesinlikle bir şey ve her şeyi yalamaya aşıktır. İlk başta sevimli olsa da, hızlı bir şekilde oldukça iğrençleşir. Peki neden yapıyorlar?

Bana göre yavrularınızın aralıksız yalaması çoğunlukla sevgiyi gösterme yollarıdır . Köpeklerimizi aldığımızdan itibaren size ısınmaya başlarlar. Çok kısa süre de güven duyar ve sevgi belirtisi olan yalama durumu ortaya çıkar.  Bize aşkı gösterme yolları yalamasıdır.

Bununla birlikte, köpeğinizin obsesif olarak yalama yapmasının başka nedenleri vardır - dikkat çekmek için, bir yol da bu olabilir. Yalama, köpekler için öğrenilmiş bir davranış olabilir, çünkü sahiplerini yaladıklarında daha fazla dikkat çekeceklerini görürler. Davranış, insanların bir ölçüde istediği bir şey gibi görünebilir.

Yalama da duyusal bir araçtır, bu nedenle köpeğiniz rastgele nesneler veya evinizin alanlarını yalıyorsa, muhtemelen sadece araştırıyorlardır. Her şeyi tadabilirlerse çevreleri hakkında bir fikir edinmek daha kolaydır onlar için. Ancak halınız veya mobilyalarınız gibi nesneleri yalamak da kaygı veya can sıkıntısının göstergesi olabilir (bu genellikle yıkıcı davranışlara yol açabilir) ve son zamanlarda yapılan bir araştırma , yüzeylerin aşırı gastrointestinal rahatsızlıklara yol açabileceğini göstermiştir.

Yalama için başka bir neden, köpeğinizin kendilerini ve / veya etrafındaki lekeleri temizlemek istemesidir. Doğduklarından beri bunu gördüler; hayvanlar temizlik ve bakım için ritüel olarak her şeyi yalar. Köpeğiniz kendilerini ya da belirli bir şeyi yalamaya takıntılı görünüyorsa, muhtemelen öyledir. (Evet, köpeklerde de OKB olabilir .)

Söylediğim gibi "aşırı" köpek yalaması genellikle köpeğe değil, köpeğin sahibine aşırı görünür. Ama eğer sizin için yeterince rahatsız edici ise, bir uzman köpek eğitmeni genellikle köpeğinizin ıslak, özensiz öpücükler verme hevesini azaltmaya yardımcı olabilir. Ve garip bir şekilde hiç durmadan yalama durumu varsa köpeğinizi  kontrol ettirmek için veterinere götürmeniz de yarar vardır. Tabii bu durum sizi rahatlatacaksa. Unutmayın onların sevgisini belli edeceği sadece dili ve kuyruğu var.

Bobi Koleji İzmir pozitif köpek eğitim merkezi

Halil Alper DİNÇER