Köpekler Neden Yüzlerini Ovuşturur Ve Sürter?

Köpeklerimizde sürtünme ve yüz ovuşturmanın bir çok nedeni vardır. Lütfen yazımızı dikkatle okuyun.


Alerjiler
Pireler, Akarlar ve Keneler
Yüz Tahrişi
Yüzünde Bir Şey olması
Ağrı
Beyin tümörü
Göz Tahrişi
Bir şey güzel kokuyor
Bölgeyi İşaretleme
İyi hissettiriyor
Düşük Kalsiyum Seviyeleri


BAŞA DÖNÜŞ
Köpeklerin sıklıkla yüzlerini duvarlara, mobilyalara, yere ve diğer şeylere sürttüğü görülür. Bu davranış her zaman endişe verici değildir ve yüzün kaşınması kadar basit olabilir ancak evcil hayvan sahibinin bu durumu ele alması gerekebilecek bazı nedenler vardır.
Köpekler Neden Yüzlerini Ovuşturur?
Bir köpek yüzünü düzenli olarak bir şeye sürtüyorsa, o zaman bir sorun olabilir. Ancak sürtünme aralıklı ise endişe verici olmayabilir. Islak veya kirli tüyler, kötü bir diş veya göz yaralanmasından kaynaklanan ağrı, pire veya alerjiden kaynaklanan tahriş veya sadece kendini iyi hissetmesi gibi rahatsızlıklar, bir köpeğin yüzünü bir şeye sürmesinin olası nedenleridir.


Alerjiler
Bazı köpeklerde kaşıntıya ve yüzlerinin ovuşturulmasına neden olan alerjiler gelişir. 1 Deri iltihabı ciltte veya gözlerde kaşıntıya neden olabilir ve köpekler kaşıntılarını kaşımak için yüzlerini ovuşturabilirler. Alerjiler, bir köpeğin yediği bir yiyecek veya ödülden veya toz akarları, çeşitli otlar veya polen gibi evdeki ve çevresel alerjenlerden veya sadece mevsimsel olabilirler. Alerjisi olan bir köpeğin muhtemelen kaşıntılı ve/veya kötü kokulu kulaklar, kaşıntılı patiler ve kızarıklık, kurdeşen ve/veya kalınlaşmış cilt gibi diğer cilt değişiklikleri de olacaktır.


Pireler, Akarlar ve Keneler
Dış parazitler arasında pireler , Demodex ve uyuz gibi akarlar ve keneler bulunur. Bu parazitlerin tümü bir köpeğin derisini ısırabilir veya içine girebilir, ancak hepsi kaşıntıya neden olmaz. 2 Pireler ve uyuz klasik olarak en kaşıntılı olanlardır ve bu tür istilalar sadece yüzde değil her yerde kaşıntıya neden olur. Yaygın cilt parazitlerini önlemek için rutin koruyucu ilaçlar kullanılmalı ve aşırı kaşıntılı görünen herhangi bir köpek bir veteriner tarafından muayene edilmelidir.

 

Boyun Tahrişi
Çok sıkı olan yeni tasmalar, rahatsızlığı gidermek amacıyla köpeğin yüzünü ve boynunu yere, mobilyalara veya duvarlara sürtmesine neden olabilir. Bir köpeğe yeni bir tasma takılıysa, tasmanın çok sıkı olmadığından veya köpeğin boynunu tahriş etmediğinden emin olmak için kontrol edilmelidir. Ayrıca, eğer bir köpeğin tasması bir süredir çıkarılıp yıkanmamışsa ve/veya büyümüş veya kilo almışsa, artık çok sıkı olabilir veya ayarlanması veya çıkarılması gerekebilir. Köpeğinizin tasmasının altına iki parmağınızı rahatça kaydırabilmelisiniz.


Yüzünde Bir Şey Olması
Yüzlerinde yiyecek, kir ve hatta su bulunan köpekler, bunları silmek için onları bir şeye sürtebilir. Bu, yemekten sonra, bahçede oyun oynadıktan sonra, banyo yaptıktan veya yüzdükten sonra olabilir. Bu nedenle köpek yüzünü ovuşturuyorsa endişelenecek bir durum yoktur ancak köpeğin yüzünü silmek için biraz yardıma ihtiyacı olabilir.


Ağrı
Kötü bir diş, başka bir ağız ağrısı, burun ağrısı veya kulak ağrısı, köpeğin acıyı hafifletmek için yüzünü bir şeye sürmesine neden olabilir. Diş ağrısı olan köpekler daha az yiyebilir, yalnızca yumuşak yiyecekler yemek isteyebilir veya ağzının yalnızca bir tarafını çiğneyebilir. Ağız kokusu, kanlı tükürük ve yemeğin ağızdan düşmesi diş problemine işaret edebilecek diğer belirtilerdir. Kırık veya hastalıklı dişler ağrıya ve enfeksiyonlara neden olabilir ve bir veteriner tarafından çekilmeleri gerekir. Kulak ağrısı aynı zamanda köpeklerin rahatsızlıklarını gidermek amacıyla yüzlerini ovuşturmasına da neden olabilir. Enfeksiyona bağlı kulak ağrısına genellikle kulakta kötü bir koku ve kızarıklık eşlik eder. Köpeğinizin yüzünü ovuşturmasının nedeninin ağrı olduğundan şüpheleniyorsanız, köpeğinizi hemen veteriner hekiminize muayene ettirmelisiniz.


Beyin tümörü
Beyin tümörleri, bir köpeğin yüzünü bir şeye sürmesinin nadir bir nedenidir. Beyin tümörleri beyne baskı yapabilir, ağrılı veya rahatsız edici olabilir. Beyin tümörü olan köpekler bu rahatsızlık nedeniyle başlarını ovuşturabilirler, ancak bir beyin tümörüne ağrı veya rahatsızlık belirtisi olmadan eşlik edebilecek başka birçok semptom da vardır. Nöbetler, davranış değişiklikleri ve görme veya işitmedeki değişiklikler de beyin tümörünün belirtileri olabilir. 4 Köpeğinizde bu belirtilerden herhangi biri görülüyorsa mutlaka bir veteriner hekim tarafından muayene ettirilmelidir.

 

Göz Tahrişi
Köpeğin gözüne yabancı madde kaçarsa, korneada çizik veya ülser varsa veya köpeğin gözleri kuruysa veya çevresel alerjiler varsa gözde kaşıntı veya ağrı oluşabilir. Bunların hepsi rahatsızlığa neden olabilir ve köpeğin yüzünü ve gözlerini ovuşturmasına neden olabilir. Göz tahrişi olan bir köpek de sıklıkla gözünü pençeler veya kapalı tutar. Bir göz probleminden şüpheleniliyorsa, tahrişi gidermek ve sorunların daha ciddi hale gelmesini önlemek için köpeğinizin derhal veteriner müdahalesine başvurması gerekir.


Bir şey güzel kokuyor
Köpeklerin çok keskin bir koku alma duyusu vardır, bu nedenle bir şeyin kokusundan hoşlanırlarsa, bundan çok hoşlandıkları için tüm yüzlerini ve vücutlarını o şeye sürebilirler. Leşler bizim için hoş bir kokuya sahip olmayabilir ancak bir köpek için harika olabilir. Böyle bir öğenin yaygın bir örneği, bahçede bulunan ölü bir hayvandır. Bu nedenle, köpeğinizin bahçede belirli bir noktada yuvarlandığını fark ederseniz, yaban hayatı dışkıları veya leşleri gibi sağlık açısından tehlike oluşturabilecek her şeyi araştırmalı ve kaldırmalısınız.


Bölgeyi İşaretleme
Köpekler idrar yaparak, dışkılayarak veya sadece yüzlerini veya vücutlarını o eşyaya sürterek bölgelerini işaretlemek için bir eşyanın üzerine kokularını bırakabilirler . Bu eylem, mobilyaların, halıların veya köpeğin sürttüğü diğer eşyaların üzerinde görünmez feromonlar bırakır. Bu normal bir davranış olabilir ve insanlar feromonların kokusunu alamasa da diğer köpekler alabilir.


İyi hissettiriyor
Konu farklı kumaşlar ve dokular olduğunda köpekler de tıpkı insanlar gibidir ve bazen yüzlerini bir şeylere sürtmek sadece iyi hissettirir. Bir köpek sahibi, bir köpeğin yüzünü nesnelere sürtmesinin nedenlerini göz ardı etmişse, o zaman davranışın devam etmesinin nedeni bu olabilir.


Düşük Kalsiyum Seviyeleri
Düşük kalsiyum veya hipokalsemi de yüz kaşıntısına ve yüzün sürtünmesine neden olabilir. Düşük kalsiyum bir dizi tıbbi nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve gözde seğirme, nöbet, huzursuzluk, saldırganlık ve/veya aşırı su içme veya idrara çıkma gibi diğer belirtileri de içerebilir. Bu durumun bir veteriner tarafından teşhis edilmesi ve izlenmesi gerekir, dolayısıyla bu klinik belirtileri gösteren herhangi bir köpek hemen muayene edilmelidir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER