Köpekler Neden Taş Toprak Yer ?

Köpeğim neden taş yiyor?
Köpeklerimiz her zaman bizi endişelendirmek için yeni yaratıcı yollar buluyorlar, değil mi? Bahçenizi yeni mi düzenlediniz? Eğlenmek için biraz dış alana sahip olmak güzel bir fikirdi, değil mi? Taş gibi yenilebilir olmayan nesneleri yemek pika olarak bilinir. Pika, tıbbi veya davranışsal nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir taşı ağzında gevelemek ayrı bir durumdur ama yutma sıjıntı verir. Açıkçası, taş çiğnemeyi veya yemek yemeyi caydırmak istiyoruz çünkü bu, diş hasarı veya bağırsak tıkanıklıkları gibi ciddi sorunlara neden olabilir; ama neden yapıyorlar?


Kaygı / Hayal kırıklığı
Tıbbi nedenler
Diyet


Köpeğim taş yerse ne yapmalıyım?
İlk olarak, veterinerinizle bir görüşme planlayın
İkinci olarak, köpeğinizin uygun beslenmeye sahip olduğundan emin olun.
Köpeğinizin yaramazlık yapabilecekleri alanlarda denetlendiğinden emin olun.
köpek yavruları
Diş çıkaran köpek yavruları, yeni çıkan dişlerin (diş çıkarma) verdiği rahatsızlığı gidermek için taş gibi nesneleri çiğneyebilirler. Ayrıca oyun objesi olarak ya da canları sıkıldığı için taşlarla ilgilenebilirler. Yavru köpeklerin zihinleri büyürken ve öğrenirken çok aktiftir ve bu nedenle özellikle etkileşim, oyun veya yürüyüş yoluyla yeterince uyarı alamıyorlarsa zihinleri çevrelerindeki nesnelere dönebilir. Tıpkı insan bebekleri gibi yavru köpekler de çevrelerini ağızlarıyla keşfederler. Yavruları, bağırsaklarında tıkanmaya yol açabilecek yabancı maddeleri yutabilecekleri, yaşamı tehdit edici bir durum olan yerlerde denetlemek için özen gösterilmelidir.

Kaygı / Hayal kırıklığı
Köpekler, sahipleri onları terk ettiğinde ayrılık kaygısı yaşayabilir ve çok endişelenebilir. Anksiyete, uygunsuz, yıkıcı davranışlar, evde idrar yapma veya dışkılama pika yoluyla kendini gösterebilir. Köpeğiniz yeni bir ortama veya yeni rutine iyi uyum sağlamıyor olabilir. Dolayısıyla ortaya çıkan davranış, endişeli bir tepki veya hayal kırıklığıdır. Pek çok olumlu pekiştirme ve övgü ile yeni rutinleri yavaşça tanıtmaya çalışın ve mümkünse köpeklerinizin tepkisi tarafından yönetin.
İnteraktif ve etkileşimli oyuncaklar, köpeğinizin kendi kendine mutlu olmaya veya kendi kendini yatıştırmaya alışması için yararlı olabilir.
Bir veteriner davranış uzmanından yardım almayı düşünün (bu tür bir müdahale gerekiyorsa, veterineriniz sizi uygun niteliklere sahip bir kişiye yönlendirebilir.


Tıbbi nedenler
Bazı tıbbi durumlar aşırı açlığa (polifaji) ve yiyecekleri enerji olarak kullanamamaya yol açar ve bu nedenle köpekler, yiyecek olmayan maddeleri yenilebilir olarak görmeye başlar. Diyabet, Cushing hastalığı, IBS (İltihaplı bağırsak hastalığı), Malabsorpsiyon sorunları, Karaciğer, pankreas veya gastrointestinal hastalıklar ve ayrıca bazı kanserler, köpeklerimizin alternatif yiyecek maddeleri / pika aramasına yol açabilecek, köpeklerimizin yaşayabileceği birkaç sorundur. Vücuttaki demir eksikliğinin vücuttaki mevcut kırmızı kan hücresi seviyelerinde azalmaya neden olduğu anemi, köpeklerin özellikle toprakta/taşlarda besin aramasına neden olabilir. Prednizolon gibi bazı ilaçlar da yan etki olarak pikaya neden olabilir. Solucanlar gibi parazitler, köpeğinizin tükettiği besinlerin bir kısmını alır ve böylece kilo kaybına, polifajiye ve bazen pikaya yol açar.


Diyet
Kötü bir diyetten veya köpeğinizin yaşam evresine uygun olmayan bir diyetten kaynaklanan beslenme eksiklikleri , köpeğinizin çevrelerindeki besin maddelerini aramasına ve bu nedenle köpeğinizin taşları çiğnemesine neden olabilir. Yetersiz beslenme de pika'nın önde gelen nedenlerinden biri olacaktır.

Köpeğim taş yerse ne yapmalıyım?
İlk olarak, veterinerinizle bir görüşme planlayın
Potansiyel olarak kan testleri, idrar ve dışkı örnekleri ile birlikte yapılan bir fizik muayene, köpeğinizle ilgili tıbbi olarak ele alınabilecek altta yatan sorunları araştırabilir.
İkinci olarak, köpeğinizin uygun beslenmeye sahip olduğundan emin olun.
Yine, veterineriniz köpeklerinizin beslenmesi konusunda size tavsiyelerde bulunma konusunda en yetenekli kişilerdir. Veteriner beslenme uzmanları tarafından formüle edilmiş eksiksiz bir diyet, köpeğinizin yaşam evresi boyunca sağlık için doğru bileşenlere sahip olmasını sağlamanın en kolay yolu olacaktır.
Köpeğinizin uygun şekilde uyarıldığından emin olun. O gün dışarıda yapacak çok şey var mı? Önce yavrunuzu yorun, onlarla oynayın ya da yürüyüşe çıkarın, sonra siz çalışırken o biraz kestirebilir.
Köpeğinizin yaramazlık yapabilecekleri alanlarda denetlendiğinden emin olun.
Alternatif olarak, onları çevrelerinden uzaklaştırın ve eğitim yöntemlerini erkenden uygulayın. İyi bir net "hayır" ve enerjinin yeniden yönlendirilmesi, köpeğinizi güvende tutmak için uzun bir yol kat edecektir.. Yemek zamanlarını daha ilginç hale getirmek ve daha uzun sürmek için yapbozlu besleyicilere bakın, böylece o gün yapmanız gereken belirli görevleriniz varsa köpeğinizin dikkati dağılır. Zenginleştirme, köpeklerinizin iyiliği için önemlidir. Ayrıca, kendi başlarına rahatlamayı öğrenmelerine veya kendinizle vakit geçirmelerine yardımcı olabilir; bu durum çok yönlü mutlu bir köpeğe yol açar.
Her zaman dediğimiz gibi yorgun köpek mutlu köpek :)


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER