Köpekler neden tüy döker?

Hemen hemen tüm köpek türleri  için tüy dökülmesi  normal olsa da, bazen köpeğinizin bu durumu daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

İşte köpeklerin neden tüy döküldüğüne, “normal” miktarda dökülme olarak kabul edilen şeye ve potansiyel  bir sorunun uyarı işaretlerine bir bakış.

Köpeklerin tüylerini  döken nedenler

Bir köpeğin kürkü vücut sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olur ve cildini güneşe ve diğer çevresel elementlere karşı korur. Bir köpeğin tüyleri büyümeyi  bıraktığında, doğal olarak dökülür. Dökülme miktarı ve sıklığı, aşağıdakileri içeren çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Bir köpeğin sağlık durumu

Bir köpeğin cinsi

Mevsimsel  geçiş  ve çevre

Köpekler in tüyleri doğal olarak dökülse de, tüy  dökülmesi stres veya sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. İşte köpeklerde dökülmenin en yaygın nedenlerinden bazıları ve nelere dikkat etmeniz gerekenler.

Mevsimsel dökülme

Köpekler, özellikle çift kaplamalı ırklar, ilkbahar ve sonbaharda tipik olarak alt katlarını dökerler.

Bazı ağır dökülme ırkları şunlardır

Collies

Labrador Retriever

Av köpekleri

Alman Çoban köpeği

Ağır dökülme gibi görünen şeyler bazı köpekler için tamamen normal olabilir, ancak aynı zamanda altta yatan bir sağlık durumunun sonucu da olabilir. Aşırı dökülme fark ederseniz, randevu ayarlamak için veterinerinize başvurun.

Stres Kaynaklı Dökülme

Köpeğinizin ortamında büyük bir değişiklik olmuşsa, döktükleri tüy miktarı artabilir. Köpekler ayrıca, veterinere gitmek gibi stresli durumlarda daha fazla dökülme eğilimindedir. Köpeğinizin strese veya endişeye bağlı dökülme yaşayabileceğini düşünüyorsanız, veteriner hekiminizle konuşun.

Cilt Sorunları

Bazı cilt bozuklukları da saç dökülmesine ve kel  lekelere neden olabilir . Örneğin, parazitlerin bir istilası, pireler,  veya akarlar, aşırı tüy kaybına neden olabilir. Mantar,  dermatit,  ve mantar enfeksiyonları, bağışıklık hastalıklarının bazı türleri ve kanserler de tüy kaybına neden olabilir.

Tüy dökülmesine ek olarak yumrular, kabuklar veya döküntü gibi cilt tahrişlerini fark ederseniz, derhal veteriner hekiminizle konuşun.

Alerjiler

Alerjiler köpeklerde dökülmenin bir başka nedenidir. Bazı yiyecekler, ilaçlar, ev temizleyicileri ve bakım malzemeleri köpeklerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Alerjiler dört kategoriye ayrılır:

Atopi (genetik)

Çevresel veya mevsimsel alerjiler

Yiyecek alerjisi

Pire alerjileri

Bu alerjiler tüy  dökülmesine neden olabilir. Veterineriniz, rahatsız edici alerjeni bulmanıza ve en etkili tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Normal dökme miktarı nedir?

“Normal” miktarda dökülme yoktur. Bir köpeğin dökülme miktarını değiştirebilecek ve etkileyebilecek çok fazla değişken vardır. Köpeğinizin tüy dökülmesinin bir sağlık sorununun işareti olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu bir veteriner randevusu almak ve onlarla konuşmaktır. Köpeğinizin dökülmesine neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek olası sağlık nedenlerini ortadan kaldırmak için tam bir sağlık kontrolü ve teşhisi yapacaklardır.

Köpeğimin Tüy Dökülmesini Nasıl Yönetebilirim?

Sağlıklı bir köpeğin normal bir şekilde dökülmesini engelleyemeseniz de, bir Uzman eğitmen  veya veterinerden köpeğinizin kürk tipiyle çalışacak ve evinizdeki dökülme ve gevşek saç miktarını azaltmaya yardımcı olacak ürün önerileri  isteyebilirsiniz. Köpeğinizin bir haşere istilası, cilt durumu, stres veya tıbbi bir sorun nedeniyle tüy dökülmesi yaşadığından endişe ediyorsanız, sorunu tespit etmek ve uygun şekilde tedavi etmek için veteriner hekiminizle birlikte çalışın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER