Köpekler neden saldırır?

Köpekler Neden Saldırır?
Arabalar, koşucular, bisikletçiler, vb. Durumlar, köpekler bu nesneleri av gibi gördükleri için saldırmalarını tetikler. Ancak, her köpek doğal olarak çok hızlı hareket eden birini kovalamaya ve ısırmaya karar vermez. Bunu yapmayı öğrenen köpekler insan ihmali nedeniyle bu davranışı sergiler.
Bir koşucu koşarken bölgesini savunmak için havlayan bir köpekle karşılaşabilir. Köpek neden havlıyor? Nedeni o kişiyi uzaklaştırmak içindir. Peki koşmaya devam ettiğinde ne olur? Havlayan bir köpekten kaçarsanız eğer köpeklerde şu algı oluşuyor, ”hımm havlayınca uzaklaşıyor demek ki havlamalıyım”. Ve köpek kazanmış oluyor. Bu tekrar tekrar gerçekleştikten sonra, köpek havlamanın istilacıyı terk edeceğini öğrenir, böylece heyecan seviyesi beklentisi de artar. Bu sürekli devam ederse gerçekten de “kısır döngü” nün tanımıdır.
Sonunda, bu artan heyecan köpeğin cesurlaşmasına ve insana doğru koşma veya kovalama noktasına kadar daha agresif olmasına neden olabilir. Yeterince heyecan ve dengesiz enerji ile, bu bir ısırık veya saldırıya neden olabilir ve köpek bunu gerçekten bilinçli olarak yapmaz.
Isırılmaktan Nasıl Kaçınırım?
Saldırgan bir köpekle karşılaşırsanız, hatırlanması gereken en önemli şey şudur: Sakin olun. Korku ya da kaygıya kapılmayın ve köpeğe bağırmaya ya da tekmelemeye başlamayın. Saldırgan bir köpek saldırmadan önce stresli olmanızı ister, ancak sakin ve kontrol altında kalırsanız, onları yavaşlatır ve uzak kalmasını sağlar.
Ayrıca agresif bir köpekle doğrudan göz temasından kaçının. Köpeği çevresel görüşünüzde tutarken biraz yana doğru durun (bu da sizi daha dar bir hedef yapar).
O köpeği geri tutmak için sakin iddialı enerjiyi başarıyla kullandıktan sonra , kendi alanınızı talep edin. Bir baston veya şemsiye gibi ellerinizde bir şey taşıyorsanız, daha büyük görünmek ve alanınıza daha fazla hakim olmak için kendinizin önüne yerleştirin.
Bunun köpeğe beden dilinizle söylediği şey, “Alanınızı istemiyorum, sadece içinde bulunduğum bu alanı istiyorum.” Çok sakin ve iddialı halinizi koruyun; bu enerji, korkmadığınızı bildirerek köpeğin saygısını otomatik olarak talep eden bir engel oluşturur.
Köpek onu tehdit etmediğini ve alanını sahiplenmiyeceğini hissettiğinde, muhtemelen ilgisini kaybedecek ve daha rahat bir davranış sergileyecektir. Tabi kontrolü asla bırakmayın, bazı köpekler sinsice arkadan gelip ısırabilir.
Saldırıya Uğradığınızda Ne Yapmalı?
Özellikle koşucular için, tamamen köpeği görememe tehlikesi vardır, böylece bundan kaçınmaya çalışma şansınız bile olmadan önce bir köpek saldırısı gerçekleşir. Yeterli zamanınız varsa, ilk savunma hattı köpeğin size olmayan bir şeye saldırmasına izin vermektir - örneğin, bir kazak giyiyorsanız, kolunuzun birini çıkarın ve o kazak kolunu köpeğin saldırısına verin Köpek kazağı ısırırsa, kazağı çıkarın, sonra yavaşça alandan geri çekilin. Köpek, sadece bir parçanızı tuttu ve bu, güvenliğiniz için yeterince uzun bir zamandır köpeğin dikkatini dağıtabilir.
Belinizde gevşek bir şekilde bağlı bir sweat-shirt, bir sopa veya doldurulmuş bir köpek oyuncağı olsun, her zaman bu şekilde kullanabileceğiniz bir şey olması iyi bir uygulamadır. Yeterince hızlı bir şekilde bunları ağzına verebilirsiniz, bu manevra için ayakkabılarınızdan birini de kullanabilirsiniz.
Her durumda, yüzünüzü, göğsünüzü ve boğazınızı korumayı unutmayın. Ayrıca parmaklarınızı korumak için ellerinizi yumruk halinde tutun. Isırılmanız gerekiyorsa, gerçekleşmesi için en güvenli yer ön koldur. Bacak uyluğuna bir ısırık ölümcül kanamaya neden olabilir.
Isırıldıysanız, çekmeye çalışmak için doğal dürtüye karşı koyun. Bu sadece eti yırtarak yaralanmayı daha da kötüleştirecektir. Garip bir şekilde, eğer saldırı bu noktaya yükselirse, o zaman köpeğin kilitlenmesini istersiniz. Bacağınızı ısırmışsa unutmayın Köpeğin sadece bir ağzı var, ama senin iki elin var. Bu noktada idare edebiliyorsanız, arka bacaklarını alın ve yerden kaldırın.
Unutmayın: Köpekler, kendilerine, yemeklerine veya bölgelerine bir tehdit hissetmedikçe doğal olarak insanlara saldırmaya meyilli değildir. Her zaman problemden kaçınamayız çünkü bazı köpek sahipleri sorumsuz veya ihmalkardır. Ancak, bir durumun tırmanmasını önleyecek ve bir köpek saldırıya geçerse hasarı en aza indirecek bilgilerle kendimizi silahlandırabiliriz.
Bobi Koleji İzmir Pozitif Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER