Köpekler neden sahiplerini takip eder ?

Köpeğim Neden Beni Her Yerde Takip Ediyor?

 

Hepimizin deneyimi olmuştur, çayınızı doldurmak için mutfağa gidersiniz ve küçük gölgeniz ayaklar altındadır. Ya da banyoya girersin ve arkandan kapıyı iten meraklı bir burun görürsün.

Köpeğinizin arkadaşlığından kesinlikle zevk almanıza ve hatta bazen etrafta takip edilmekten hoşlanmanıza rağmen, bu biraz fazla gelebilir. Sizin veya bir başkasının tökezlemesine neden oluyorsa, tehlikeli de olabilir.

Peki köpekler neden her yerde bizi takip etmeyi sever? Ele almanız gereken daha derin bir sorunun işareti olabilir mi? Ne zaman endişelenmeniz gerektiği ve aşırıya kaçarsa köpeğinizin sizi takip etmesini engellemek için neler yapabileceğiniz de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm cevaplar burada.

Köpeklerin Sizi Her Yerde Takip Etmelerinin Nedenleri

Köpeklerin bizi takip etmeyi seçmesinin birçok nedeni var. Muhtemelen en tutarlı olanı genlerinde olmasıdır - tarih boyunca köpekler yük hayvanı olmuştur. Köpekleri köpek sürüsünden çıkardığımız zaman, bunun yerine insan sürülerini benimsiyorlar. Vahşi köpeklerde ortaya çıkan aynı içgüdüler, köpek arkadaşlarımızda da mevcuttur. Ancak köpeklerin insanları takip etmeyi sevmesinin tek nedeni genetik değildir.

Köpekler sosyal hayvanlardır. Biz onların arkadaşlığından zevk aldığımız gibi, onlar da bizimkinden hoşlanırlar. Ve bunu göstermenin arkadaşına yakın durmaktan daha iyi bir yolu var mı? Ayrıca, köpeğiniz genç bir köpek yavrusu olarak sahiplenildiyse, gerçekten onların "köpek annesi" olduğunuzu hissederek sizi izleyebilir.

Diğer durumlarda, bazı köpekler sadece sıkılırlar, bu yüzden bir şey yapıyorsanız, neden peşinden koşmayasınız diye düşünürler. Bu köpekler genellikle daha fazla egzersizden büyük fayda sağlayacaktır.

Pek çok evcil hayvan, belirli zamanlarda beslendikleri veya yüründükleri gerçeği gibi günlük rutinler hakkında ipucu vermeyi öğrenir. Unutmadığınızdan emin olmak için orada olmaktan ve beklemekten daha iyi bir yol var mı? Bu sevimli davranışı da çoğu zaman bilinçsizce yiyecek veya ikramlar sağlayarak ödüllendiririz. Bunun iki ucu keskin bir kılıç olabileceğine dikkat edin, çünkü köpeğinizin, istediğiniz bir şey olmayabilecek davranışı tekrarlama olasılığını artırır.

Ara sıra, köpekler gergin, korkmuş , yabancılardan emin değillerse veya kendilerini iyi hissetmiyorlarsa, yanınıza yapışırlar. Bu, özellikle gök gürültülü fırtınalar ve havai fişekler sırasında yaygındır; köpekler bu olaylarda bizi koruyucuları olarak görürler. Ve çok nadiren köpek , evcil ebeveynlerinden ayrıldıklarında o kadar endişelenir ki paniğe kapılırlar - bu her iki taraf için de iyi bir durum değildir.

Neden Köpeğim Beni Takip Ediyor ?

Köpekler akıllı hayvanlardır ve genellikle takip etmesi için bir kişiyi seçerler, hatta bazen diğerlerini dışlarlar. Bu genellikle bu kişinin köpeğin aradığı her şeyi yerine getirdiğini gösterir.

 

Bazen bu kişi, köpeği besleyen, yürüyen ve onunla oynayan birincil bakıcıdır. Diğer zamanlarda, en sık atıştırmalıkları veren kişidir. Ya da sadece "en eğlenceli" kişi olabilir. Köpekler ihtiyaç duydukları her şeyi insanlardan alırlar ve genellikle en çok istedikleri şeylere onları götüren kişiyi takip ederler.

Köpekler Neden Sizi Banyoya Kadar Takip Eder?

Bu sorunun basit cevabı, "Seni her yerde takip ettiğime göre neden olmasın?" Ama o kadar basit değil. Köpekler, konu banyoya geldiğinde, çöp sepeti de dahil olmak üzere keşfedilecek yeni şeylerle dolu bir dünyaya sahiptir. Banyoda yoğun bir şekilde aile üyeleri gibi kokan her türlü şey var ve bunları keşfetmek çok eğlenceli!

Buna köpeklerin mükemmel bir koku alma duyusuna sahip oldukları ve koku alma zevkimize her zaman uymadıkları gerçeğini ekleyin. Banyodan gelen bir dizi koku, bir köpeğe hem yoğun hem de ilgi çekici gelebilir. Yani, tuvalete gidiyorsanız, köpeğiniz bunu keşfetmek için mükemmel bir fırsat olarak görebilir.

Yavru Köpekler Neden Sizi Her Yerde Takip Eder?

Etraftaki insanları takip etme söz konusu olduğunda yavru köpekler biraz özel bir durumdur. Genç köpekler, onlara dünyanın yollarını göstermesi için annelerine güvenirler ve annesinden ve kardeşlerinden ayrıldıklarında, yeni aileleri onların "damgalanmış" ebeveynleri olur. Sonuç olarak, çevreleri hakkında bilmeleri gerekenleri öğrenmek için genellikle sizi yakından takip edeceklerdir.

Genellikle yaşlı köpeklerden daha az özgüvenlidirler ve uygun sosyal becerileri öğrenmemişlerdir. Bu davranışlar, olgunlaştıkça ve daha güvenli hale geldikçe biraz azalma eğilimindedir.

Yaşlı Köpekler Neden Her Yerde Sizi Takip Ediyor?

Daha yaşlı köpekler, tamamen aşinalık ve alışkanlık nedeniyle sahiplerini takip edebilir. Bununla birlikte, bu yeni bir davranışsa, köpeğiniz için bazı şeylerin değiştiğini ve onun daha az güvende olduğunu gösterebilir. Belki de köpeğiniz işitme veya görme duyusunu kaybetmeye başlamıştır. Ya da ortak sorunlar yaşamaya başladılar, bu yüzden eskisinden daha az bağımsızlar. Diğer köpekler , insanlarda görülen Alzheimer hastalığına çok benzeyen bir zihinsel gerileme yaşarlar ve bu da onların yapışkan hale gelmesine neden olur. Kıdemli köpeğinizin aniden sizi takip etmeye başladığını fark ederseniz veya davranışlarında başka değişiklikler görürseniz, altta yatan sorunu aramak için bir veteriner ziyareti planlayın.

Neden Köpeğim Aniden Beni Her Yerde Takip Ediyor?

Köpeğiniz her zaman kendine güvenen, bağımsız bir köpek olduysa ve aniden yapışkan hale geldiyse , büyük olasılıkla size bir şeyler anlatmaya çalışıyordur. Çoğu zaman, bu bir şeylerin ters gittiği anlamına gelebilir; kendilerini iyi hissetmedikleri veya vücutlarında bir şeylerin değiştiği ve onları daha az özgüvenli hale getirdiği, örneğin görme veya işitme kaybı gibi. Bir köpeğin davranışı ne zaman belirgin ve aniden değişirse, bir kontrol planlamanın zamanı gelmiştir.

Yeni Sahiplenilen Köpeğim Neden Etrafımda Beni Takip Ediyor?

Çoğu durumda, yeni sahiplenilen köpekler, yeni insanlarla yeni bir durumda oldukları ve rutinleri ve ne bekleyeceklerini bilmedikleri için hemen kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir.

 

Bu, yeni insanları "anne" olduklarından ve onlara çevreyi gösterme ve ev halkından beklentileri öğretme rolünü üstlendiklerinden, onları neredeyse köpek yavrusu moduna sokar. Neyse ki, çoğu köpek yeni duruma alıştıkça zamanla daha az yapışkan hale gelir.

Hangi Köpek Irklarının İnsanları Takip Etmesi Daha Muhtemeldir?

Çoğu durumda, bir köpeğin insanlarını takip etmeyi seçip seçmemesi bireysel bir şeydir. Bununla birlikte, bazı cinslerin "küçük ırk köpekler" olduğu bilinmektedir ve aslında, Chihuahuas gibi, arkadaş olmak için yetiştirilmiştir.

Border Collie ve Labrador Retriever gibi çalışan köpekler, insan emirlerini yerine getirmek için yetiştirildikleri için insanları takip edecekler ve bundan sonra ne yapılması gerektiğine dair ipuçlarını bekliyorlar. Teriyerler gibi diğer köpekler biraz daha bağımsızdır ve gidip kendi işlerini yapma olasılıkları çok daha yüksektir.

Köpeğimin Beni Her Yerde Takip Etmesi Bir Sorun mu?

Köpeğinizin sizi her yerde takip etmesi bir sorun olabilir veya olmayabilir. Pek çok insan köpeklerinin sürekli ayaklar altında olmasına aldırmazken, diğer insanlar buna dayanamaz. Veya köpeğinize kolayca takılıp düşebileceğiniz bir güvenlik sorunu olabilir. İdeal durumda köpeğiniz sizi refakatçi olarak takip eder ama rahatsız edecek kadar değil ve aynı zamanda kaygı üretmeden kendinizi köpeğinizden ayırabilirsiniz.

Bazı köpekler, sahiplerinden ayrıldıklarında gayet iyidirler. Köpeğiniz sizden ayrıldıklarında paniğe kapılırsa, bu endişe vericidir ve tedavi edilmelidir. Açıkçası, eğer köpeğiniz sizi tekrar tekrar tökezliyorsa, bu, ele alınması gereken bir problemdir. Hem siz hem de köpeğiniz durumdan memnunsa ve siz ayrıldığınızda köpeğiniz paniğe kapılmıyorsa, o zaman bu iyi bir dengedir.

Köpeğiniz Sürekli Sizi Takip Ederse Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin sizi çok fazla takip ettiğini düşünüyorsanız veya sizi takip edemeyince panikliyorsa, harekete geçme zamanı. Özellikle köpeğiniz sizden ayrıldığında aşırı derecede endişeli hale gelirse, tavsiye için veterinerinize danışmanız yardımcı olacaktır.

İlk adım, köpeğinizin bol miktarda egzersiz yaptığından emin olmaktır. Yorgun bir köpek genellikle memnun bir köpektir ve sahiplerini sürekli olarak takip etme olasılığı daha düşüktür.

Ardından, davranıştaki rolünüze bakın. Herhangi bir şekilde pekiştiriyor musunuz? Köpeğinize sizi takip ettiklerinde mi bakıyorsunuz, köpeğinize ilgi gösteriyor musunuz veya ona ödül maması mı veriyorsunuz? Bu sadece köpeğinizi sizi takip etmeye teşvik eder. Köpeğinizi azarlamak bile (ki bunu yapmamalısınız) bir dikkat biçimidir ve istemeden aktiviteyi ödüllendirir.

Köpeğiniz sıkıldıysa, orada biraz yalnız kalmaya teşvik etmek için köpek yatağının yakınında bol miktarda yiyecek bulmacası, oyuncak ve aktivite sağlayın.

Beklentilerinizi değiştirirseniz ve sizi takip ederken köpeğinizi tamamen görmezden gelirseniz ve yalnızca köpeğiniz başka bir alana yerleştikten sonra ilgi gösterir veya ödül verirseniz, sizi bir şey "almak" için takip etme alışkanlığınızı kırmaya başlayacaksınız. Birçok durumda, eğitim yardımcı olur. Köpeğinize "yerine" ve "bekle" gibi komutları öğretmek, onlara güvenli olduğunu düşündüğünüz bir alanda bırakılmanın sorun olmadığını gösterecektir.

 

Kendine güveni olmayan veya endişeli hale gelen köpeklerin, yalnız kalmanın sorun olmadığını ve köpeğin takip ettiği birincil kişi olarak, istendiğinde bir kulübede veya köpek yatağında kalmanın onlar için güvenli olduğunu hissetmeleri için biraz cesaretlendirmeye ve eğitime ihtiyaçları olacaktır. .

Çoğu durumda, köpeklerin kendileri için belirlenmiş kurallara ve beklentilere sahip olmaları gerekir ve ardından köpeğin kabul edildiğini ve kendinden emin hissetmesi için geri kalanının (ev halkı) bu kurallara uyması gerekir. Başkalarının köpeğinizi düzenli olarak gezdirmesi ve yemek ve ikramlar sağlaması da yararlıdır. Bu, tek bir kişiye odaklanmayı azaltmaya yardımcı olur ve görevleri ev halkı arasında bölüştürür. Bu bölümde çok çeşitli kabul edilebilir köpek davranışları vardır, ancak takip miktarı konusunda rahat olduğunuz ve köpeğinizin bazen sürüyle veya yalnız olacak kadar rahat ve güvenli olduğu bir orta yol bulmak önemlidir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER