Köpekler Neden Sahiplerini Takip Ederler ?

Köpeğim neden beni her yerde takip ediyor ?
Köpeğiniz sizi her yerde takip ediyorsa, ister odadan odaya dolaşın, ister mutfakta yemek pişirin, hatta banyoyu kullanın, evinizin etrafında tanıdık dört ayaklı bir gölge tarafından takip edilmenin nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Sürekli bir arkadaşa sahip olmak rahatlatıcı, sevecen ve bazen düpedüz sinir bozucu olabilir, ama neden köpeğiniz sizi her yerde takip ediyor ve bu normal mi?

Köpeğiniz sizi her yerde takip ediyorsa, bu onun size güvendiğinin, sizi sevdiğinin ve onlara kendilerini güvende hissettirdiğinizin bir işaretidir. Sizi çok yakından takip etmek, sıkıldıklarının, bir şeyler istediklerinin, korktuklarının ya da sadece meraklı olduklarının bir işareti olabilir. Sizinle iyi bir ilişki sürdürmenize yardımcı olmak için yaptıklarınızı izlemek ve takip etmek de onların doğal sosyal davranışlarının bir parçasıdır. Size yakın olmayı istemek köpekler için normal bir davranıştır, ancak bazı köpekler çok yapışkan olabilir, hatta sahipleri ayrıldığında endişelenebilirler. Köpeğinizin daha güvende hissetmesine yardımcı olmanın çeşitli yolları vardır, ancak bunlar hakkında endişeleniyorsanız daima veterinerinize veya davranış uzmanınıza danışmalısınız .
Köpeğin seni seviyor
Eğer köpeğiniz sizi her yerde takip ediyorsa, bu büyük ihtimalle sizi sevdiklerinin ve size taptıklarının bir işaretidir. Köpekler hoşlandıkları biriyle etkileşime girdiğinde oksitosin hormonu salgılanır. Oksitosin genellikle 'aşk hormonu' olarak anılır ve sevdiğiniz birinin yanındayken o sıcak ışıltıyı hissetmenizi sağlar. Köpekler inanılmaz derecede sosyal hayvanlardır ve sahipleriyle vakit geçirmeyi severler. Köpeğinizin tüm dünyası sizsiniz ve sizinle birlikte olmak onun hayatının büyük bir parçası. Onların kendilerini mutlu, emniyette ve emniyette hissetmelerini sağlarsınız ve en yakın arkadaşlarıyla vakit geçirmekten keyif alırlar. 'Kişisel alanın' anlamını her zaman bilmeseler de, sizin etrafınızda olmak istemeleri gerçekten büyük bir iltifattır.
Sizi takip ettiklerinde ödüller alırlar
Köpeğiniz sizi takip ettiğinde nasıl tepki verirsiniz? Onları görmezden mi geliyorsunuz, yoksa onlara hafifçe vuruyor musunuz, kucaklıyor musunuz, hatta belki bir lokma yemek mi veriyorsunuz? Köpeğinizin, sizi takip ederse iyi şeyler elde edeceğini öğrenmiş olması mümkündür. Sizi her takip ettiklerinde onlara güvence, ilgi ve ikramlarda bulunmak, onları bunu yapmaya devam etmeye teşvik eder.
Sıkılıyor
Köpeğiniz yapacak bir şey aradığı için sizi takip ediyor olabilir. Özellikle felç veya tedavi olasılığı varsa, ne yaptığınızı görmek çok daha ilginç olabilir. Kendinize, köpeğinizin yeterince zihinsel ve fiziksel uyarı alıp almadığını sorun ve eğer almıyorsanız, daha uzun veya daha düzenli yürüyüşler yapmak, onlara kemirme oyuncakları veya yiyecek bulmacaları vermek gibi hayatı onlar için daha ilginç hale getirmenin başka yollarını bulmanız gerekebilir.
Neler olduğunu bilmek istiyorlar
Köpekler doğal olarak meraklıdır ve neler olup bittiğini bilmekten hoşlanırlar. Seni takip ediyorlar çünkü onlara göre sen bilgili kişisin ve heyecan verici her şeye açılan kapısın. Köpeğinizin meraklı doğası, ciddi bir FOMO (bir şeyi kaçırma korkusu) vakasıyla birleştiğinde, onun genellikle ayaklarınızın altında olduğu ve kelimenin tam anlamıyla her şeye burnunu soktuğu anlamına gelir.
Seni bekliyorlar
Köpekler günlük rutinlerini öğrenmede harikadırlar. Yürüyüşe çıkma veya beslenme zamanı yaklaştıysa, köpeğiniz muhtemelen bunu biliyor ve sizi evin içinde takip ederek acele ettiriyor olabilir. Köpekler ayrıca beden dilimizi okuma ve bundan sonra ne yapmayı düşündüğümüze dair ipuçlarını yakalama konusunda da çok iyidirler. Heyecan verici olduğunu düşündükleri bir şeyi yapmayı planlıyorsanız, bunu yakında yapacağınızı umarak sizi takip edeceklerdir.
Sana bir şey anlatmaya çalışıyorlar
Köpeğiniz havlıyor, sızlanıyor veya ileri geri yürüyorsa, onları takip etmeyi deneyin ve sizi nereye götürdüklerini görün. Daha fazla suya ihtiyaçları olabilir, daha fazla yemek isteyebilirler veya tuvalete gitmek için dışarı çıkmaları gerekebilir. Köpeğiniz aniden sizi takip etmeye başlarsa ve her zamankinden daha yapışkan hale gelirse, bu onun kendini iyi hissetmediği ve ekstra güvenceye ve sevgiye ihtiyaç duyabileceği anlamına gelebilir. Sağlığı konusunda endişeleniyorsanız veterinerinize danışmalısınız.
Bu doğal bir davranış
Sizi her yerde takip etmek, sizinle iyi bir ilişki sürdürmenize yardımcı olmak için yaptığınız şeyleri izlemek ve takip etmek, köpeğinizin doğal sosyal davranışının bir parçasıdır. Buna allelomimetik davranış denir ve birçok amaca hizmet eder. Sosyal bağları yaratmanın ve sürdürmenin bir yoludur. Bu bir kendini koruma davranışıdır; güvendiğiniz biriyle birlikte olmak iyidir ve onun davranışlarını kopyalamak da öğrenmenin bir parçasıdır.
Onlar korkuyorlar
Köpeğiniz sizi koruyucusu ve koruyucusu olarak görür ve onları güvende ve emniyette tutmaya yardımcı olur. Fırtına ve havai fişek gibi bazı sesler bazı köpekler için korkutucu olabilir ve sizden güvence almak için sizi takip edebilirler. Köpeğiniz korkarsa kulaklarını geriye çekebilir, gözleri genişleyebilir ve normalden daha fazla nefes nefese kalabilir. Eğer korkuyorlarsa, sadece size yakın olmak isteyebilirler ve yemek yemek, içmek veya oynamak istemeyebilirler. Havai fişekler ve fırtınalar sırasında köpeğinizin rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmanın çeşitli yolları vardır.
Köpeğimin ayrılık kaygısı var mı?
Sizinle birlikte olmaktan gerçekten keyif alan bir köpek ile siz etrafta olmadığınızda endişelenen bir köpek arasında büyük bir fark vardır. Ayrılık kaygısı yaşayan köpekler sahiplerinden uzakta olduklarında dağılma eğilimindedirler ve bu durum onları hem zihinsel hem de fiziksel olarak etkiler.
Ayrılma kaygısı köpeklerde yaygın bir sorundur ve muhtemelen COVID-19 salgını nedeniyle daha yaygın hale gelmiştir. Ayrılma kaygısı olan köpekler, ev içinde sahiplerini takip etme eğilimindedirler ve sahipleri ayrılmadan hemen önce ve özellikle de ayrıldıktan sonra daha endişeli hale gelirler ve sıklıkla aşağıdaki belirtileri gösterirler:
Havlıyor
Evde kaza geçirmek
Mobilyaları, ayakkabıları çiğnemek veya genel olarak parçalamak, özellikle pencere veya ön kapıya yakın olmak.
Bazı köpekler sonunda sakinleşebilir, bazıları ise siz geri dönene kadar böyle olabilir
Düzenli olarak strese maruz kalmak, uzun vadeli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir; bu nedenle, köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını düşünüyorsanız , mümkün olan en kısa sürede veterinerinizle veya bir davranış bozukluğu uzmanıyla konuşmanız önemlidir.
Köpeğinizin sizi her yerde takip etmeyi bırakmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Siz ve köpeğiniz arasındaki bağ güçlüdür ve sizden çok sayıda olumlu ilgiyi hak ediyorlar, ancak bunun onların güvenini geliştirmesi ve siz etrafta olmadığınızda başa çıkmalarına yardımcı olmasıyla el ele gitmesi önemlidir. Aşağıda, köpeğinizin kendi yanındayken daha mutlu hissetmesine ve bazen ihtiyaç duyduğunuzu hissedebileceğiniz alanı size nasıl sağlayacağınıza dair bazı ipuçları ve püf noktaları bulunmaktadır.
Köpeğinizi meşgul edin. Yapacak çok az şeyleri varsa, oynamaları için onlara bir oyuncak, çiğneme oyuncağı veya yiyecek dolu bir yapboz vererek dikkatlerini dağıtmayı deneyin. Köpeğinizin çok sayıda oyuncağı varsa oyuncak rotasyon sistemi kullanmayı deneyin. İlginç ve heyecanlı kalmalarına yardımcı olmak için bazılarını bir kenara koyup başka bir zaman dışarı çıkarabilirsiniz.
Bebek kapıları koymayı deneyin. Bunlar, köpeğinizin kendi arkadaşlarına alışmasına ve aynı zamanda kapıların arkasını görebilmesine yardımcı olabilir. Endişeli görünüyorlarsa, onlara oynayabilecekleri bir oyuncak ya da dikkatlerini dağıtacak bir yemek bulmacası vermeyi deneyin ya da kapının yanından başlayın ve yavaş yavaş uzaklaşıp görüşlerinden uzaklaşın.
Onlara çok fazla ilgi gösterin. Sizi takip etmeyi bırakıp sakinleştiklerinde veya başka bir şey yapmaya başladıklarında, onlara bol bol cesaret verin ve onlardan ne istiyorsanız onu yaptıklarını bilmelerini sağlayın.
Davranışınızı düşünün. Köpeğiniz sizi takip ederken ona dikkat ediyor musunuz? Eğer öyleyse, farkında olmadan onları bunu yapmaya teşvik ediyor olabilirsiniz. Onlara daha az ilgi göstermeye çalışın veya sakinleştiklerinde ya da başka bir şey yapmaya başladıklarında onları cesaretlendirin.
Köpeğinizi asla sizi takip ettiği için cezalandırmayın. Sizi endişeli oldukları için takip ediyorlarsa bu onların daha stresli hissetmelerine ve durumu daha da kötüleştirmelerine neden olabilir.
Köpeğinize bol miktarda günlük egzersiz verin. Köpeğinizin ne kadar egzersiz yaptığını ve ne kadar egzersiz yapması gerektiğini düşündüğünüzü düşünün. Köpeğinizi daha fazla veya daha uzun yürüyüşlere çıkarmayı deneyin. Top atmak veya oyun oynamak onların kendilerini daha zengin hissetmelerine yardımcı olabilir.
Sessizlikten kaçının. Dışarı çıkarken, evin daha az sessiz olması ve daha sıcak karşılanması için televizyonu veya radyoyu köpeğiniz için açık bırakın.
Onlara 'beklemeyi' öğretin. Köpeğinizi olduğu yerde beklemeye teşvik edin ve ardından yavaş yavaş aranızdaki mesafeyi artırın. Sadece bir adım uzakta olmakla başlayın ve yavaş yavaş farklı bir odada olmaya başlayın. Onlara bolca cesaret verin ve acele etmeyin
Yaygara yapmayın. Evden çıkarken veya eve dönerken köpeğinize çok fazla ilgi göstermemeye çalışın; sizi gördüğüne çok sevinen bir köpek tarafından karşılandığınızda bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır!
Sosyalleşmelerine yardımcı olun. Köpeğinize, güvenini geliştirmesine yardımcı olmak için diğer köpeklerle ve insanlarla bağ kurması için birçok fırsat verin.
Köpeğinize yatağına gitmeyi öğretin. Bu onlara biraz alana ihtiyaç duyduğunuzda gidecekleri bir yer sağlayabilir. Orada kalmak için daha fazla motivasyona ihtiyaçları varsa, onları teşvik etmek için oyuncakları ve ikramları yatağının yakınına bırakın.
Başkalarından yardım isteyin. Eğer köpeğiniz size özellikle yapışıyorsa, evdeki diğer yetişkin bireylerin de köpeğinizi yürüyüşe çıkarmasını sağlayın.
Köpeğinizin güvenini artırmaya yardımcı olun. Çeviklik, ralli, itaat veya uçuş topu gibi bir köpek etkinliğine katılın
Evin içinde oyun oynayın . Saklambaç ya da koku çalışması gibi oyunlar, köpeğinizi sizden uzakta olmaktan keyif almaya teşvik edebilir.
Odadan çıkarken onları duyarsızlaştırın. Eğer köpeğiniz siz kalktığınızda ayağa kalkarsa, o yerleşene kadar ayakta durmaya ve oturmaya devam edin. Daha sonra kalkıp odadan çıkmayı deneyin. Sizi takip etmeye başlarlarsa, sizi takip etmeyi bırakıp sıkılana kadar odanın içinde dolaşın. Daha sonra odadan çıkmayı deneyin. Eğer sizi takip ederlerse, onlar sizi takip etmekten vazgeçinceye kadar odaya girip çıkmaya devam edin. Bunu bir oyuna dönüştürmeyin, sıkılıncaya kadar onları görmezden gelin.
Köpeğinizi kendi yanında mutlu olması için eğitmek çok fazla zaman ve çalışma gerektirebilir ancak bu, köpeğinizin kendine daha fazla güven duymasına yardımcı olacaktır. Bu tekniklerden birkaçını denediyseniz ve herhangi bir ilerleme kaydedemediğinizi düşünüyorsanız, daha fazla tavsiye için daima bir eğitmene başvurun.
Köpeğim her yerde beni takip ediyor, ne zaman yardım almalıyım?
Aşağıdaki durumlarda veterinerinizle veya davranış uzmanınızla konuşun :
Köpeğinizin kaygıdan muzdarip olabileceğini düşünüyorsunuz
Köpeğin için endişeleniyorsun
Davranışlarının kötüleştiğinden endişeleniyorsunuz
Köpeğinizin davranışları sizi rahatsız ediyor; kendinize ait bir alan istemenizde sorun yok
Hangi ırkların sizi takip etme olasılığı daha yüksektir?
İnsanlar binlerce yıldır köpek yetiştiriyor ve bu da bugün gördüğümüz çok çeşitli ırkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Her cins, belirli bir amaç için yaratıldı; yetiştiriciler, işlevlerine en uygun özelliklere sahip köpekleri seçti. Zamanla bu özellikler, onların karakteristik özellikleriyle bütünleşmiş hale geldi ve günlük davranışlarının çoğuna yansıyabilir. Bazı ırkların sizi evin içinde takip etme olasılıkları daha yüksek olabilir, çünkü bu onların doğasının bir parçasıdır.
Bazı köpekler sahipleriyle çok fazla zaman geçirmek, onlarla yan yana çalışmak ve bir sonraki talimat için her hareketini izlemek üzere yetiştirilmiştir; bu nedenle yanınızda kalmak isteyebilirler.
Macar Vizslas'ı
Labrador Retriever'lar
Sınır Collie'ler
Golden Retriever'lar
Shetland Çoban Köpekleri
Bazı Oyuncak ırkları kucak köpeği olarak yetiştirilmiştir ve size yakın olmak en rahatı olabilir ve size sarılmayı bekleyerek sizi takip edebilir.
Affenpinschers
Chihuahua'lar
Maltese Terrier
Puglar
Fransız Buldogları
Cavalier King Charles Spaniel

Korumak için yetiştirilen ırklar da sahiplerine yakın kalmayı tercih edebilir
Alman Çobanları
Dobermann.
Köpeğim neden aniden beni takip ediyor?
Köpeğiniz aniden evin içinde sizi takip etmeye başladıysa, bu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir. Kendilerini iyi hissetmiyor olmaları ya da görme veya duyma sorunları gibi duyularıyla ilgili sorunları olması mümkündür. Köpeğiniz endişeli hissediyor olabilir, çevresinden korkmuş olabilir veya yakın zamanda üzücü bir deneyim nedeniyle travma geçirmiş olabilir. Bu davranış devam ederse veterinere kontrol yaptırmalısınız.
Yavru köpeğim neden beni her yerde takip ediyor?
Önemli erken gelişim aşamalarında, hayatta kalma şanslarını artırmak için genç hayvanlar, bakıcılarının kim olduğunu öğrenir. Yavru köpeğinize çok küçüklüğünden beri bakıyorsanız, size damgalanmış ve sizi ebeveynleri olarak görmüş olmaları mümkündür. Sizi takip etmek kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilir çünkü onlara göz kulak olacağınızı bilirler.
Köpeğim neden başkasını değil de beni takip ediyor? Köpekler en sevdikleri kişiyi seçer mi?
Köpeğiniz sizi yalnızca evin içinde takip ediyorsa, muhtemelen evinizde ona en çok ihtiyaç duydukları şeyi sağlayan kişi sizsinizdir. Bu yemek, sevgi, ilgi veya eğlence olabilir. Evinizde köpeğinize en iyi bakan kişinin siz olmanız kadar basit. Bunu bir iltifat olarak al!
Yaşlı köpeğim neden beni takip ediyor?
Köpekler yaşlandıkça, onlara bakacağınızı bilmeleri için biraz daha güvenceye ihtiyaç duyabilirler. Artritten kaynaklanan ağrı ve görme, koku alma ve duyma yeteneğinin azalması, onları eskisinden daha fazla size bağımlı bırakabilir. Bazı yaşlı köpekler de bir tür köpek demansı yaşayabilir ve bu da onların güvence ihtiyacını etkileyebilir. Köpeğinizin sağlığı konusunda endişeleriniz varsa her zaman veterinerinizle konuşun.
Kurtarma köpeğim neden beni her yerde takip ediyor?
Kurtarma köpeğiniz sizi sık sık takip ediyorsa, her şeyin yoluna gireceğine dair güvenceye ihtiyaçları olabilir. Köpeğinizin size gelmeden önce neler yaşadığını bilmek zordur ancak önceki evinde zor zamanlar geçirmiş olabilir. Köpeğiniz için endişeleniyorsanız ve onun daha güvende hissetmesine yardımcı olmak istiyorsanız, her zaman yerel nitelikli köpek eğitimi eğitmeniniz veya davranış uzmanınızla görüşün.
Köpeğim neden beni tuvalete kadar takip ediyor?
Köpeğiniz banyo molası için size katılabilir çünkü ne yapmak üzere olduğunuzu merak ediyordur. Köpekler dünyayı bizden farklı bir şekilde deneyimliyorlar. Onlara göre, gelişmiş koku alma duyuları sayesinde banyo, ilginç bilgilerle dolu büyüleyici kokularla doludur. Her ne kadar bir banyo arkadaşına sahip olmak sizin için uyarıcı bir deneyim olmasa da, birçok köpek için bu, duyuları tatmin eden bir zevktir.
Yavru köpeğim neden büyük köpeğimi takip ediyor?
Yavru köpeğiniz büyük köpeğinizi takip edebilir çünkü onları kopyalamak doğaldır ve bir sürünün parçası olarak hareket etmenin önemli bir parçasıdır ve sosyal bağ kurmada önemli bir rol oynar. Ayrıca, etraftaki yaşlı bir köpeği takip ederek, evinize en iyi şekilde nasıl uyum sağlayabileceklerini öğrenirler ve rahat bir şekerleme yapmak için işin tüm püf noktalarını ve en iyi noktaları öğrenirler.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER