Köpekler Neden Sırtlarında yuvarlanır?

Köpeğiniz çimlerde sırtüstü yuvarlanıyor mu? Bir köpek birkaç nedenden dolayı sırt üstü yuvarlanır. Bazıları basit davranışsal ipuçları ve tuhaflıklar, ancak diğer örnekler daha fazlasının bir işareti olabilir.

Köpeğinizin Kaşıyamadıkları Kaşıntısı Var

Bir köpeğin sırt üstü yuvarlanmasının en yaygın nedenlerinden biri, ilk başta düşündüğünüz kadar karmaşık değildir. İster inanın ister inanmayın, köpekler başka türlü ulaşamayacakları yerlerde kendilerini kaşımak için genellikle sırtlarının üzerinde dönerler. Bu normal bir davranış olabilir, ancak daha önce alerjisi olan bir köpeğiniz varsa, alerji alevlenmesinin ortasında olan köpeklerin çok kaşınabileceğini bilirsiniz. Kendilerini o kadar çok kaşıyabilirler ki ikincil bir bakteriyel deri enfeksiyonu geliştirirler. Bu cilt enfeksiyonları ağrılı olabilir ve hızla yayılabilir, bu nedenle zavallı yavrunuza bu olursa derhal veterinerinizi arayın. Kaşıntılı cildini yatıştırmaya ve tutmuş olabilecek herhangi bir bakteriyel enfeksiyonu düzeltmeye yardımcı olabilecek ilaçlar vardır. Köpeğinizde herhangi bir ikincil cilt enfeksiyonu belirtisi olmasa bile, çevresel, yiyecek, pire veya başka bir alerjinin göstergesi olabilecek her zaman kaşınıyorsa. Köpekler alerjilerini kaşıntılı deri ve patiler, kulak enfeksiyonları ve anal bez enfeksiyonları yoluyla gösterirler. Köpeğinizin sürekli kendini kaşımak için sırt üstü yuvarlandığını görüyorsanız veya bunu patilerini çiğneme, kulaklarını kaşıma ve hatta kaşınma ile birlikte yapıyorsa , ortamdaki veya yiyeceklerindeki bir şeye alerjisi olabilir.

Veterineriniz, köpeğinizin neye alerjisi olduğunu ve olası immünoterapiyi belirlemenin yollarını tartışabilir (çoğunlukla günlük alınan oral ilaçlar veya birkaç haftada bir yapılan enjeksiyonlar şeklinde). Kaşıntı kaskadını engellemeye yardımcı olabilecek ilaçlar da mevcuttur, böylece yavrularınız kaşıyamayacağı bir kaşıntıya maruz kalmaz.

Merhaba Demenin Tehdit Etmeyen Bir Yolu Olabilir

Bir köpeğin sırt üstü yuvarlanıp karnını açmasının bir teslimiyet alameti olduğu çok iyi anlaşılır. "Hey, lütfen beni incitme, sana zarar vermek istemiyorum" demenin bir yolu. Bazen, eğer yavrunuz aşırı derecede çekingense, açıkta kalan bir göbek ile birlikte itaatkar işemeyi de görebilirsiniz.

Tüm sözel olmayan davranışsal ipuçlarında ve beden dilinde olduğu gibi, köpeğinizi bir bütün olarak okumak - açıkta kalan bir göbekle birlikte verebileceği diğer davranışsal ipuçlarına bakmak ve aynı zamanda çevrede neler olup bittiğinin farkında olmak olabilir. Bunun gerçek bir itaatkâr sırt dönüşü olup olmadığı konusunda size biraz fikir verebilir. Köpeğiniz yeni bir çevredeyse ve/veya yeni insanlar veya evcil hayvanlar etrafındaysa, özellikle de köpeğiniz henüz çok iyi sosyalleşmemişse ve hala yeni insanlardan ve yeni deneyimlerden emin değilse, sırtında yuvarlanma bir yoldan başka bir şey olmayabilir.

Köpeğiniz ayrıca diğer köpeklerle sağlıklı bir oyun oynarken sırtüstü düşebilir. Bu gibi durumlarda, sırtında yuvarlanmak, diğer köpeğe oyunun tamamen eğlenceli olduğunu göstermenin bir yoludur. Veteriner hekimler ve evcil hayvan sahipleri evcil hayvan davranışları, beden dili ve evcil hayvanların bizimle ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduğu konusunda daha eğitimli hale geliyor. Köpek vücut dilini okumak, uygun oyun ve sağlıklı sosyalleşme becerileri, herhangi bir köpek sahibi için önemli görevlerdir, ancak her şeyden önce köpeğinizi tanımaktır. Köpeğinizin sizinle nasıl hissettiğini – mutlu, korkmuş veya üzgün olduklarında nasıl davrandıklarını – farklı şekillerde iletişim kurduğunu ne kadar çok öğrenirseniz, köpeğinizi her durumda başarıya o kadar fazla hazırlayabilirsiniz.

Köpeğiniz Kokusunu Maskelemek İstiyor

Ya dışarıda kirli, kötü kokulu şeylerde yuvarlanmaktan hoşlanan bir köpeğiniz varsa? Köpeğiniz güvercin kakasında yuvarlanmaz çünkü ondan ne kadar nefret ettiğinizi bilir. Bunun yerine, köpekler çok daha kokulu eşyaları yuvarlayarak rutin olarak kendi kokularını maskeleyeceklerdir. Onlar gibi kokuyorsan, parkta Güvercinleri avlamaya çalışmak daha kolay. Bahçenizi, köpeğinizin yuvarlanmak zorunda kalabileceği kötü kokulu her şeyden temiz tutmak ve parktaki yola göz kulak olmak, yavrularınızın taze ve temiz kalmasına yardımcı olabilir. Bazen bu halka açık tasma yasaları gerçekten sizin yararınızadır.

Köpeğinizin sırt üstü yuvarlanmasının ve karnının açığa çıkmasının sebeplerinin çoğu nispeten iyi huyludur. Bazen davranışsal bir tuhaflıktan başka bir şey ifade etmezler. Tabii ki, sizin için bir endişe haline geliyorsa veya bu davranışa alerji bileşeni olabileceğinden korkuyorsanız, veterinerinize danışın. Yuvarlanmanın tıbbi bir bileşeni olup olmadığını anlayabileceklerdir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER