Köpekler neden patilerini yalar?

Köpeğim Neden Patilerini Yalıyor? 

Köpekler birçok nedenden dolayı patilerini yalarlar. Muhtemelen temiz tutmak için patilerini her gün yalarlar. Ancak köpeğiniz patilerini sürekli veya agresif bir şekilde yalıyorsa, bu aşırı pati yalama, kist, enfeksiyon veya yaralanma gibi bir sorunun işareti olabilir. Köpeğinizin sık sık patilerini yaladığını görüyorsanız, harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir. Köpeğinizin patilerini neden yaladığını ve uygun şekilde nasıl tepki vereceğini öğrenin. 

Köpekler Neden Patilerini Yalar? 

Köpekler zaman zaman kendi bakımlarının bir parçası olarak patilerini yalayabilirler. Çok fazla kişisel bakım yapmayan köpekler bile ara sıra patilerini temizler. Arada bir köpeğinizin patilerini yaladığını fark ederseniz, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. 

 Köpeğinizin sık sık veya agresif bir şekilde patilerini yalaması normal değildir. Bu genellikle bir sağlık sorununun veya davranış sorununun bir işaretidir. 

 Köpeklerin Patilerini Yalama Nedenleri 

Sağlık Sorunları ve Pati Yalama 

Köpeğinizin patilerini yalamasının anormal olduğunu düşünüyorsanız, ilk adım patilerinde bir sağlık sorunu olup olmadığını belirlemektir. Köpekler, kaşıntılı, tahriş olmuş veya ağrılıysa genellikle patilerini aşırı yalarlar. 

 Bir pati yaralanması veya yabancı bir nesne, ani bir pati yalama başlangıcını açıklayabilir. 1 Köpek, keskin bir nesne veya sıcak kaldırım gibi rahatsızlığa neden olan bir şeye basmış olabilir. Veya bir böcek veya başka bir hayvan tarafından sokulmuş veya ısırılmış olabilir. Patilerine yapışmış bir nesne veya madde bile olabilir ve onu çıkarmak için yardıma ihtiyacı olabilir. Kıymık veya çimen kılçığı gibi yabancı cisimler patilere yerleşebilir ve tahrişe neden olabilir. 

 Diğer bir olasılık da, köpeğinizin patilerinden birinde kist veya tümör gibi anormal bir büyüme olmasıdır. Köpeğinizin patisinin yumuşak dokusunda veya kemiklerinde artrit veya yaralanma olabilir. İkincisi çıplak gözle görebileceğiniz bir şey olmayabilir. 

 Köpeğiniz bir patisine diğerlerinden daha fazla odaklanıyorsa, pati yaralanması, yabancı cisim veya büyüme olasılığı daha yüksektir. Ancak bu problemler aynı anda birden fazla patiyi kolaylıkla etkileyebilir. 

 Rahatlamak için patileri yalamanın çok yaygın bir nedeni köpeklerde alerjidir. Alerjiler genellikle pati yastıklarının kaşınmasına veya tahriş olmasına neden olarak bir köpeğin rahatlamak için patilerini yalamasına neden olur. Birçok köpeğin patileri kaşındıran alerjileri vardır. Gıda alerjileri ve çevresel alerjilerin özellikle pati kaşıntısına neden olduğu bilinmektedir.   

Köpeklerin patilerinde bakteriyel veya mantar enfeksiyonları geliştirmesi nadir değildir, bu da veterinere gitmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu enfeksiyonlar alerjilere bağlı olarak veya bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir köpek patilerini sık sık yaladığında nemli kalır ve bakteri ve mantarlara karşı daha hassastır. Pire, uyuz veya kancalı kurtlar gibi dış parazit enfeksiyonları da patileri çok kaşındırarak aşırı yalamaya neden olur.  

Köpeğiniz Patilerini Çok Fazla Yalıyorsa Ne Yapmalısınız? 

Köpeğinizin sürekli olarak patilerini yaladığını hissediyorsanız, patilerine yakından bakarak başlayabilirsiniz. Ayakların üst ve alt kısımlarını, ayak tırnaklarını ve tırnak yataklarını ve parmaklar arasındaki boşlukları inceleyin. Yabancı cisimler, kesikler, morluklar, kanama, şişme, kızarıklık, kabuklanma, kabuklanma, akıntı, kırık tırnaklar ve anormal görünen başka şeyler olup olmadığına bakın. Gerekirse ilk yardım uygulayın. Patilerin size anormal görünüp görünmediğini veterinerinizle görüşmeniz önemlidir. Bir davranış sorununu çözmeye başlamadan önce veterinerinizin sağlık sorunlarını ekarte etmesi gerekir. Aşırı yalamanın genellikle patilerin etrafındaki saçlarda tükürük lekelerine neden olduğunu unutmayın. Bu pas rengi lekelenme, saçın açık renk olduğu yeri görmek için en kolay yoldur. 

Köpeğinizin ileri düzeyde test veya tedavi gerektirebilecek bir sorunu varsa, veterineriniz sizi veteriner dermatolog veya veteriner cerrah gibi bir uzmana yönlendirebilir.  

Köpeğinizin patilerini aşırı derecede yalaması için fiziksel bir neden yoksa, köpeğinizin bir davranış sorunu geliştirme şansı vardır. 

Davranış Sorunları ve Pati Yalama 

Tüm sağlık endişeleri göz ardı edildiyse, veterineriniz pati yalamanın davranışsal nedenlerden dolayı meydana geldiğini düşünebilir, ancak bunlar çok daha az yaygındır. Can sıkıntısı kadar basit olabilir. Veya stres, korku veya endişe belirtisi olabilir.   

Yalama can sıkıntısından başlamış olabilir ve daha sonra köpeğiniz için rahatlatıcı veya tatmin edici hale gelen bir alışkanlığa dönüşmüş olabilir. Şiddetli vakalarda, köpeğinizin patilerini takıntılı bir şekilde yalamasına yol açan obsesif-kompulsif eğilimler olabilir. 

Davranışsal pati yalamayı ele almanın basit bir yolu, köpeğinizin dikkatini dağıtmaktır. Onları daha fazla yürüyüşe çıkarın, onlarla daha sık oynayın ve odaklanmalarını sağlayacak oyuncaklar verin. Onları yaladıkları için azarlamayın, ancak onları ikramlarla da ödüllendirmeyin. Bu yöntemler işe yaramazsa, diğer nedenleri veya tedavileri araştırmak için veterinerle tekrar kontrol etmeyi düşünün. 

Yalama devam ederse, köpeğinize yardımcı olacak davranış değiştirme tekniklerini düşünün. Yardım için bir köpek eğitmenine veya davranışçıya danışın. 

İpuçları 

Patiyi yalamayı ve kemirmeyi durdurmak için davranış değişikliği zaman, sabır ve tutarlılık gerektirir. 

Yalamayı caydırmak için evcil hayvan için güvenli, acı tadı olan bir topikal ürün düşünün. Bu işe yaramazsa, e-yaka gibi fiziksel bir kısıtlama gerekli olabilir. 

Ek davranış yardımı gerekiyorsa, bir köpek eğitmeni, hayvan davranışçısı veya davranış konusunda bir veteriner uzmanı ile çalışmayı düşünün. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER