Köpekler neden patilerini yalar ?

Köpeğim Neden Pençelerini Yalıyor?

Muhtemelen köpeğinizin zaman zaman pençelerini yaladığını fark etmişsinizdir. Köpeklerin ara sıra patilerini yalamaları normaldir, ancak aşırı pençe yalama bir sorunun işareti olabilir. Köpeğinizin sık sık pençelerini yaladığını görürseniz, biraz harekete geçme zamanı gelmiştir.

Köpekler Neden Pençelerini Yalar?

Köpekler genellikle kendi kendilerini tımar etmenin bir parçası olarak pençelerini yalarlar. Köpeğiniz titiz bir bakıcıysa, yemeklerden sonra, kestirirken ya da dışarıdan içeri girdikten sonra, yemeklerden sonra pençelerini yaladığını fark edebilirsiniz. Kendini çok fazla tımar etmeyen köpekler bile zaman zaman pençelerini temizler. Köpeğinizin arada bir pençelerini yaladığını fark ederseniz, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur.

Öyle değil de köpek sık sık ve agresif bir şekilde pençelerini yalıyorsa bu genellikle bir sağlık sorununun veya bir davranış sorununun işaretidir.

Sağlık Sorunları ve Pençe Yalama

Köpeğinizin pençe yalamasının anormal olduğunu düşünüyorsanız, ilk adım pençelerde bir sağlık sorunu olup olmadığını belirlemektir. Köpekler genellikle kaşıntılı, tahriş olmuş veya ağrılıysa pençelerini aşırı derecede yalarlar.

Bir pençe yaralanması veya yabancı bir nesne, ani bir pençe yalama başlangıcını açıklayabilir. Köpek, keskin bir nesne veya sıcak kaldırım gibi rahatsızlık veren bir şeye basmış olabilir. Veya bir böcek veya başka bir hayvan tarafından sokulmuş veya ısırılmış olabilir. Pençelerine yapışmış bir nesne veya madde bile olabilir ve onu çıkarmak için yardıma ihtiyacı vardır. Kıymıklar veya çim kılçıkları gibi yabancı nesneler pençelere gömülebilir ve tahrişe neden olabilir.

Diğer bir olasılık da, köpeğinizin patilerinden birinde kist veya tümör gibi anormal bir büyüme olmasıdır. Veya köpeğinizin artriti yumuşak dokusunda veya pençenin kemiklerinde bir yaralanma olabilir. İkincisi, çıplak gözle görebileceğiniz bir şey olmayabilir.

Köpeğiniz bir pençeye diğerlerinden daha fazla odaklanıyorsa, muhtemelen bir pençe yaralanması, yabancı cisim kesmesi, diken batması veya büyümedir. Ancak bu sorunlar bir seferde birden fazla pençeyi kolaylıkla etkileyebilir.

 

Köpeklerin pençelerini neden yaladıklarının nedenlerini gösteren örnek

Ladin / Katie Kerpel

Alerjiler genellikle pençe pedlerinin kaşınmasına veya tahriş olmasına neden olarak bir köpeğin rahatlama için pençelerini yalamasına neden olur. Pek çok köpeğin pençelerini kaşındıran alerjileri vardır. Gıda alerjilerinin özellikle pençe kaşıntısına neden olduğu bilinmektedir.

Köpeklerde patilerde bakteriyel veya mantar enfeksiyonları gelişmesi nadir değildir. Bu enfeksiyonlar bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak bazen alerjiye ikincildirler. Bir köpek pençelerini sık sık yaladığında nemli kalır ve bakteri ve mantarlara karşı daha hassastır.

Pire, uyuz veya kancalı kurt gibi dış parazitik enfeksiyonlar da pençeleri çok kaşıntılı hale getirerek aşırı yalamaya neden olur.

Köpeğiniz Pençelerini Çok Yalıyorsa Ne Yapmalı?

Köpeğinizin pençelerini sürekli yalıyormuş gibi hissediyorsanız, patilere yakından bakarak başlayın. Ayakların üst ve alt kısımlarını, ayak tırnaklarını ve tırnak yataklarını ve parmaklar arasındaki boşlukları inceleyin. Yabancı cisimler, kesikler, çürükler, kanama, şişme, kızarıklık, kabuklanma, akıntı, kırık tırnaklar ve anormal görünen başka herhangi bir şey arayın. Gerekirse ilk yardım uygulayın.

Aşırı yalamanın pençelerin etrafındaki tüylerde sıklıkla tükürük lekelerine neden olduğunu unutmayın. Bu pas rengi lekelenme, tüyün açık renk olduğu yeri görmek için en kolayıdır.

Pençelerin size anormal görünüp görünmediğine bakmaksızın veterinerinize başvurmanız önemlidir. Bir davranış sorununu ele almaya başlamadan önce veterinerinizin sağlık sorunlarını ekarte etmesi gerekir.

Köpeğinizin gelişmiş test veya tedaviye ihtiyaç duyabilecek bir sorunu varsa, veterineriniz sizi bir veteriner dermatolog veya bir veteriner hekim gibi bir uzmana yönlendirebilir.

Köpeğinizin patilerini aşırı derecede yalamasının fiziksel bir nedeni yoksa, köpeğinizin bir davranış sorunu geliştirmiş olma ihtimali vardır.

Davranış Sorunları ve Pati Yalama

Tüm sağlık endişeleri göz ardı edilmişse, büyük olasılıkla köpeğiniz davranışsal nedenlerden dolayı patilerini yalıyordur. Can sıkıntısı kadar basit olabilir. Veya stres, korku veya endişe belirtisi olabilir.

Yalama, can sıkıntısı nedeniyle başlamış ve daha sonra köpeğiniz için rahatlatıcı veya tatmin edici hale gelen bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Ağır vakalarda, köpeğinizin, pençelerini takıntılı bir şekilde yalamasına neden olan obsesif-kompulsif eğilimleri olabilir.

Davranışsal pati yalamayı ele almanın basit bir yolu, köpeğinizin dikkatini dağıtmaktır. Onları daha fazla yürüyüşe çıkarın, onlarla daha sık oynayın ve odaklanmaları için onlara oyuncaklar sunun. Onları yaladıkları için azarlamayın, ama ikramlarla da ödüllendirmeyin.

Yalama devam ederse, köpeğinize yardımcı olmak için davranış değiştirme tekniklerini düşünün. Yardım için bir köpek eğitmenine veya davranış uzmanına danışın.

İpuçları

Pati yalama ve çiğnemeyi durdurmak için davranış değişikliği zaman, sabır ve tutarlılık gerektirir.

Yalamadan caydırmak için evcil hayvanlar için güvenli olan acı tada sahip bir topikal ürün düşünün. Ek davranış yardımı gerekiyorsa, bir köpek eğitmeni, hayvan davranış uzmanı veya davranış konusunda bir veteriner hekim ile çalışmayı düşünün.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER