Köpekler neden ot yer ?

Köpekler Neden Ot Yiyor?
Muhtemelen köpeğiniz hayatının bir noktasında mutlaka ot yemiştir?
Ve muhtemelen yediği gibi çıktığını da fark etmişsinizdir. Onu kusacak ya da dışkı ile dışarı atacak, tıpkı yediği gibi görünecek. Peki, eğer onu sindiremezlerse... Köpekler neden ot yer? Endişelenmeniz gereken altta yatan bir sağlık sorunu var mı? İşte köpeğinizin ot yemesinin birkaç nedeni. Okumaya devam edin…


Köpeğim Neden Ot Yiyor?


Düşündüğünüzün aksine, köpeğiniz muhtemelen sizi sinirlendirmek için ot yemiyor.
Aslında, köpeğiniz düzenli olarak çimleri yiyorsa, muhtemelen bunlardan birinin işaretidir…


1. Köpeğinizin Klorofil İhtiyacı Var
Klorofil, bitkilerde ve alglerde bulunan yeşil bir pigmenttir. Yapısı, köpeğinizin kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçası olan hemoglobinine çok benzer. Hemoglobin, vücudunda oksijen taşır. Böylece köpeğiniz klorofil yediğinde, kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
Klorofil faydaları
Hücreleri hasardan korur ve kanser riskini azaltabilir
Enfeksiyonlarla savaşır
Yaraları iyileştirir
Bağışıklık sistemini oluşturur
Mesanesindeki kalsiyum oksalat taşlarını parçalar
Sindirim sistemini iyileştirir (bundan sonra bahsedeceğiz)
Köpeğiniz klorofil ihtiyacı olduğunda yeşil sebzeleri seçemez. Ve vahşi bir köpeğin yapacağı gibi avının karnından klorofil almaz. Bu yüzden bulabildiği yeşillikleri yer, bu da ot yemeye yol açar. Ne yazık ki çim, sindirimi zor olduğu için harika bir klorofil kaynağı değildir. Ancak köpeğinize ihtiyacı olan klorofili sağlayan mamalar verebilirsiniz.
Bunun gibi organik sebzeleri püre haline getirebilir veya buharda pişirebilirsiniz...
Brokoli
Taze fasulye
Maydanoz
Ispanak
Köpeklerin sindirim sistemleri çiğ sebzeleri etkili bir şekilde parçalayamaz, bu nedenle onları püre haline getirmek veya buharda pişirmek, sebzeleri daha iyi sindirmesine ve böylece besinleri emmesine yardımcı olur.
Şimdi, daha önce ot yemenin sindirim rahatsızlığının bir işareti olabileceğini ima etmiştik.
Bu da bizi iki numaralı nedene getiriyor…


2. Köpeğinizin Elyafa İhtiyacı Var
Köpeklerin diyetlerinde daha fazla lif elde etmenin bir yolu olarak ot yediklerine dair bir teori var. Köpekler omnivordur, yani hem et hem de bitki yiyebilirler. Diyetlerinin temel olarak hayvansal proteinden oluşması gerekirken, sindirim sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için yine de bir miktar lif gerekir.
Ot yemek, köpeklerin lif alımını tamamlamalarının bir yolu olabilir. Lahana, tatlı patates veya daha önce bahsedilen sebzeler gibi yiyeceklerle beslemek, köpeğinizin lif alımına yardımcı olabilir ve belki de ot yeme olasılığını azaltabilir.


3. Can Sıkıntısı veya Endişe
Bazı uzmanlar ayrıca köpeklerin sadece sıkıldıkları veya endişeli oldukları için ot yediklerine inanırlar. Köpekler, sağlıklı ve mutlu kalmak için bol miktarda egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan oldukça sosyal hayvanlardır. Yeşilliklerin köpeğiniz için iyi olduğunu bilirsiniz. Organik Brokoli Filizi sülforafan açısından zengindir! Sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur.
Yavru köpeğiniz bunlardan yeterince alamıyorsa, zaman geçirmek veya stresi azaltmak için ot yemeye başvurabilir.


4. Köpeğiniz İçin Ot Yemek Doğaldır
Günün sonunda ot yemek normal bir köpek davranışıdır. Kurtlar ve çakallar gibi vahşi köpekler de bunu yapar. Bu nedenle, köpeğiniz diyetinde yeterince yeşillik alıyorsa ve kendini iyi hissediyor gibi görünüyorsa çiğneme ve ısırma havasında olabilir. Çim bu ihtiyacı karşılar.
Ama burada bir uyarımız var…
Köpeğinizin yediği çimlere böcek ilacı veya kimyasal madde püskürtülmediğinden emin olun . Bu toksik ürünler, köpeklerde mesane kanserinin yaygın bir nedenidir. Yani sadece kimyasal içermeyen otları yediğinden emin olmalısınız. Ayrıca, köpeğiniz sadece bir şeyler yapmak için ot yiyorsa, iyi bir kemiği çiğnemek de aynı amaca hizmet edecektir ve daha sağlıklı bir şekilde dişlerine fayda sağlayacak ve kaslarını çalıştıracaktır.


Köpekler Neden Ot Yer ve Kusar?
Muhtemelen köpeğinizin ot yedikten sonra kusma eğiliminde olduğunu fark etmişsinizdir. Köpekler otu sindiremedikleri için genellikle hemen geri atarlar. Ancak bazen zaten hasta olan köpekler de ot yemeye başlar ve birçok insanın merak etmesine neden olur, köpekler hastayken neden ot yer?
Cevap, köpekler bazen midelerindeki toksinlerden kurtulmak için ot yerler. Yani köpeğiniz kusmaya neden olmak için ot yiyor olabilir, böylece doğal olarak detoks yapabilir veya yediği kötü yiyeceklerden kurtulabilir. Durum buysa ve köpeğiniz kendini iyi hissetmediği için ot yiyorsa, sıklıkla başka hastalık belirtileri görürsünüz. Bu sürekli oluyorsa, onun sorununun ne olduğunu anlamak için biraz dedektiflik yapmak isteyebilirsiniz. Bağırsak iyileştirme yardımına ihtiyaç duyan bir sağlık sorunu olabilir . Nedenin temeline inemiyorsanız ve bu devam ediyorsa, veterinerinizle konuşmak isteyebilirsiniz.
Sonuç olarak | Köpekler Neden Ot Yiyor?
Ot yemek köpekler için doğal bir davranıştır. Ve köpeğinizin diyetinde her zaman taze gerçek yeşil sebzeler bulunduğu sürece onun klorofil ihtiyacını karşılamış olursunuz. Ve eğer köpeğiniz çaresizce çimenlerin üzerinde yemek yiyorsa ve kendini iyi hissetmiyor gibi görünüyorsa veterinerinizle bağlantı kurmanın zamanı gelmiş olabilir. Aksi takdirde, çim yemek, özellikle çimlerin gür ve uzun olduğu ilkbaharda köpekler için doğal bir davranıştır. Bu nedenle, köpeğinizin sprey ve böcek ilacı içermeyen güzel uzun çimlere erişebildiğinden emin olun ve doğanın olmasını istediği köpek olmasına yardımcı olun.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER