Köpekler Neden Mobilya Koltuk Parçalar ve Kemirir

Köpeğim Neden Mobilyalarımı ve Süpürgelikleri Kemiriyor?

Çiğnenmiş ayakkabılar, kemirilmiş süpürgelikler ve kemirilmiş mobilyalar, yavru köpeğinizin ilk aylarında sık görülen sıkıntılardır. Sonuçta, diş çıkaran yavruların, diş çıkarmanın rahatsızlığını gidermek için çiğnemeleri gerekir. Ama köpekler bununla büyür, değil mi? Hayır! Yetişkin köpekler çiğnemeyi sever ve uygun çiğneme davranışını öğrenmezlerse, daha uzun yıllar ev yıkımını bekleyebilirsiniz. Köpeğinizin ağzına alabildiği her şeyi neden çiğnediğini merak ettiyseniz, bunu neden yaptıklarını ve nasıl durduracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kemirmenin Ne Kadar Eğlenceli Olabileceğini Öğrenmek

Köpeğiniz yavruyken, muhtemelen her türlü şeyi çiğnemeyi denediler. Ve her çiğnediklerinde diş çıkarma ağrısından kurtuldular. Bu onları kemirmelerinden dolayı rahatlattı. Ayrıca onlara bu maddelerin çiğnemenin eğlenceli olduğunu da öğretti. Yavru köpeğinizin diş çıkarma sürecinin sona ermesi, o derslerin unutulduğu anlamına gelmez.

Artık köpeğiniz tamamen büyüdüğüne göre, tüm bu uygunsuz öğelerin sağladığı keyfi hala hatırlıyorlar. Bu yüzden dişleriyle deney yapmaya devam etmelerini bekleyin. Ancak, köpeğiniz yavruyken uygunsuz çiğnemeyi ne kadar iyi önlediyseniz, yetişkin olduklarında o kadar kolay zaman geçireceksiniz. Sonuçta, ayakkabıların çiğneme oyuncakları olduğunu asla öğrenemezlerse, bir daha  asla kemirmeye çalışmayabilirler. Ama eğer köpek yavrusu doğru yönlendirme ile kurtulduysa, işiniz sizin için daha kolay olur.

Köpekler İçin Kemirmek Doğaldır

Çiğneme doğal bir köpek davranışıdır. Köpeğinizin kurt atalarının bir av hayvanını parçaladığını düşünün. Bu keskin dişlerin bir nedeni var. Çiğneme ayrıca köpeklerin dişlerini temizlemesine ve çenelerini çalıştırmasına yardımcı olur. Ve en önemlisi, eğlencelidir. Çiğneme, köpeklerin zaman geçirmeleri ve kendilerini eğlendirmeleri için harika bir yoldur. Köpeğinizin bu içgüdüsel davranışını asla ifade etmemesini beklemek gerçekçi değildir.

Ama köpekler neden kokuşmuş ayakkabılar veya uzaktan kumanda gibi garip şeyleri çiğniyorlar? Anahtar, bir köpek gibi düşünmektir. Bu ayakkabılar sizin için kötü kokabilir, ancak köpeğiniz için koku alma bilgisi açısından zengindirler ve kritik olarak, sizin gibi kokarlar. Uzaktan kumandayı ve sık sık taktığınız veya etkileşimde bulunduğunuz diğer nesneleri de öyle düşünün. Tat bir faktör değildir, bir köpeğin dünyasında koku kurallarıdır.

Peki ya ahşap masa ayakları veya süpürgelikler? Sadece mevcut nesneleri kullanan köpeğiniz olabilir. Stresli veya canı sıkılmış bir köpeğin kemirmeye ihtiyacı vardır ve süpürgelikler tam da orada ağız hizasındadır. Plastik ve ahşap sağlamdır, yavru köpeğiniz muhtemelen tatmin edici bir parçalama için yeterli güce sahiptir. Bununla birlikte, pencere veya kapı çerçeveleri gibi yıkıcı çiğneme, ayrılık kaygısının bir işareti olabilir.

Köpeğiniz için Kemirme Oyuncakları Sağlamak

Uygun olmayan çiğneme ile başa çıkmanın ilk adımı uygun alternatifler sağlamaktır. Ancak bir sürü çiğneme oyuncağını yere atmak ve en iyisini ummak pek yardımcı olmaz. Köpek gibi düşünmeyi unutmayın. Çiğneme oyuncağı bilinmeyen bir nesnedir, ancak bu ayakkabı kanıtlanmış bir zevktir. Köpeğinizi oyuncakları mümkün olduğunca çekici hale getirerek seçmeye teşvik etmelisiniz. Can sıkıntısını önlemek için, oyuncakları birkaç günde bir yeni seçenekler olacak şekilde sunabilirsiniz.

Sert plastik toplar veya çiğneme oyuncakları mükemmeldir. Dayanıklı bir kauçuktan yapılmışlardır, bu yüzden yeterli miktarda kemirme ile uzun ömürlüdürler. Ama bundan daha iyisi, onların içine light kaşar ​​peyniri veya ödül maması gibi yiyeceklerle doldurabilirsiniz. Oyuncaklara ekstra ödüller koyun, böylece köpeğiniz oyuncağı çiğnerken ve keşfederken ekstra özel sürprizler yaşar. Ayrıca, ikramların daha uzun süre dayanması için oyuncağı doldurduktan sonra dondurabilirsiniz.

Yenilebilir çiğnemeler başka bir mükemmel seçimdir. Belli ki kaliteli bir oyuncak kadar uzun sürmeyecekler, ancak köpekler için inanılmaz derecede heyecan verici. Ayrıca dişlerini ve diş etlerini temizlemeye yardımcı olurlar. Köpeğinizin çiğneme kemiği için güvenli olan seçenekleri arayın. Örneğin, bağırsak tıkanmalarına neden olabilecek veya boğulma tehlikesi oluşturabilecek küçük parçalar ve çubuklar sıkıntılı olabilir. Bunların yerine daha büyük ve bir sefer de yiyemeyeceği kemikleri verin.

Köpeğinize Uygun Kemirme Davranışını Öğretmek

Yani cazip çiğneme oyuncakları sağladınız, ancak köpeğiniz hala ev eşyalarını çiğniyor. Köpeğinizin doğru seçim yapmasını sağlamak için seçimlerini kontrol edin. Doğruyu bulmak için elinizden geleni yapın. Örneğin, ayakkabıları dolaba ve uzaktan kumandaları bir çekmeceye koyun. Diğer nesneler için erişimi engelleyin veya daha az çekici hale getirin. Acı tatma spreyleri köpeğinizi caydırmaya yardımcı olabilir. Spreyi en az üç veya dört hafta boyunca her gün süpürgeliklere, mobilyalara veya diğer hareket etmeyen eşyalara uygulayın. Bu, özellikle de o zamanı yeni alışkanlıklar oluşturmak için kullanıyorsanız, köpeğinizin alışkanlığını kırmaya yetecek kadar uzun olmalıdır.

Anahtar, köpeğinize bir çiğneme oyuncağı bağımlılığı aşılamaktır. Harika çiğnemeler sunar ve uygunsuz çiğnemeyi önlerseniz, köpeğiniz hiçbir zaman neyi çiğneyebileceğini ve neyi çiğneyemeyeceğini öğrenecektir. Karışıma biraz pozitif takviye ekleyin ve köpeğinizi uygun çiğnemenin en iyi seçenek olduğuna gerçekten ikna edeceksiniz. Doğru öğeyi seçtiklerinde, gelecekte aynı seçimi yapma şanslarını artırmak için onları övdüğünüzden ve ödüllendirdiğinizden emin olun.

Doğru çiğneme davranışını öğretirken, daima köpeğinizi denetleyin. Ne zaman çiğnememeleri gereken bir şeyi çiğnediklerini görseniz, dikkatlerini uygun bir çiğneme oyuncağına veya yenilebilir çiğnemeye yönlendirin. Son olarak, yeterli zihinsel uyarım ve fiziksel egzersizin önemini unutmayın . Köpeklerde can sıkıntısı, uygunsuz çiğnemeye büyük katkıda bulunur. Köpeğinize yeterince ilgi vermezseniz, kendi eğlencelerini ararlar. Ve bu genellikle dişlerini içerir. Ancak köpeğiniz yeterince oyun zamanı, eğitim ve egzersiz alırsa, çiğneme oyuncakları onu meşgul etmek için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER