Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalar?

Köpeklerin en sık yaptığı bu davranışın nedeni ne olabilir?

Kuyruğunu kovalayan bir köpeğin görüntüsü defalarca görülmüştür, ama hiç durup neden yaptıklarını merak ettiniz mi? Bu yazımızda köpeklerin neden kuyruklarını kovaladıklarını öğrenin.

Eğer bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen köpeğinizin ara sıra kuyruğunu kovaladığını görmüşsünüzdür. Bazen sadece garip, hızlı bir kovalamaca olabilir ve diğer zamanlarda köpeğiniz bir kasırgaya benzeyebilir, kuyruğunu takip ederek etrafında ve çevresinde dönebilir. Sadece ara sıra olduğunda ve köpeğinize herhangi bir zarar vermiyor gibi görünüyorsa, genellikle zararsız bir davranıştır. Bununla birlikte, kuyruk takibi saplantılı görünüyorsa, o zaman bir sağlık sorunu olabilir.

Köpeklerin neden kuyruklarını kovaladığını merak edenler için, size en yaygın nedenleri ve ne zaman veterinerinizden yardım almanız gerektiğini anlatmak için bu bilgileri bir araya getirdik.

Köpeğinizin can sıkıntısından yaralanma gibi daha ciddi bir şeye kadar kuyruğunu kovalamasının sayısız nedeni vardır. Sağlık açısından herhangi bir şeyi dışlamak için önce bir veterinere danışmak her zaman en iyisidir, ancak bu davranışı sergilemelerinin en yaygın altı nedeni aşağıdaki gibidir. 

1: Can sıkıntısı

Bazen köpekler sadece can sıkıntısından dolayı kuyruklarını kovalarlar. Bunun nedeni, günün çoğunda yalnız kalmaları veya yeterince zihinsel veya fiziksel uyarı almamaları olabilir. Kuyruk peşinde koşmak (en azından bir süreliğine) kendilerini eğlendirmek için bir yol sunar ve aynı zamanda bu biriken enerjinin bir kısmını dışarı atmalarına izin verir. Neyse ki, kovalamaca can sıkıntısından kaynaklanıyorsa, düzeltilmesi kolaydır. Rutinlerine daha düzenli yürüyüşler ekleyerek günlük aktivitelerini artırın ve bazı fiziksel ve zihinsel oyunlar getirin. Her köpek bir getirme oyununa direnmek için güçsüzdür ve Zeka oyunları zihinlerini meşgul etmenin harika bir yoludur!

2: Köpek yavrusu oyunculuğu

İnsan çocuklarında olduğu gibi, köpek yavruları da ağızlarıyla dünyaları hakkında daha fazla şey keşfetmeyi severler. Bu nedenle, köpeklerin neden kuyruklarını kovaladığının olası bir cevabı, sadece köpek oldukları için olabilir!

Büyüdükçe kendileri hakkında yeni şeyler öğrenirler ve bir anlamda anatomilerini keşfederler. Ayrıca, köpek yavruları inanılmaz derecede oyuncudur, bu yüzden kuyruklarını kovalamak için eğlenceli bir oyuncak olarak görebilirler ama endişelenmeyin, muhtemelen bu davranışından kurtulacaklar.

3: Pireler ve keneler

Köpeklerin kuyruklarını kovalamalarının bir başka olası nedeni de pire veya kene olabilir. Bazen bir istila sonucunda kuyrukları gerçekten kaşınabilir ve ısırmak ve kaşıntının bir kısmını hafifletmek için kuyruğunu kovalayabilirler. Davranışın pire ve kenelerden kaynaklanabileceğini düşünüyorsanız, kanıt için derilerini kontrol edin tüylerinde küçük, koyu kahverengi ila siyah lekeler (pire dışkısı) fark edebilirsiniz. Aşırı yalama veya kaşınma başlıca nedenlerdir.

4: Dikkat çekme davranışı

Köpeğinizin kuyruğunu kovalaması dikkat çekmekten kaynaklanıyor olabilir. Sizden yeterince ilgi görmediklerini hissederlerse, çoğu köpek sizden bir tepki almaya çalışmak için her şeyi yapar ve bu, kuyruk kovalama gibi davranışları da içerebilir.

Köpeğinizi azarlasanız bile, sizden bir yanıt aldıkları için bunu bir kazanç olarak göreceklerdir. Köpeğinizle vakit geçirmek için her gün kendinize zaman ayırdığınızdan emin olmanız önemlidir; dört ayaklı arkadaşlarımız sosyal yaratıklardır ve çok fazla ilgiye ihtiyaçları vardır!

5: Tıbbi durumlar

Bobi Koleji Uzman Eğitmenlerimize göre, köpeğiniz saplantılı bir şekilde kuyruğunu kovalıyor gibi görünüyorsa, bunun nedeni aşağıdaki gibi altta yatan bir sağlık durumu olabilir. nöbetler, ağrı veya enfeksiyon. Köpeğiniz kuyruğunu çok kovalıyorsa, ilk önce herhangi bir tıbbi sorunu ortadan kaldırmak en iyisidir, bu nedenle her zaman onları muayene edebilecek ve sorunun kökenini bulabilecek veterinerinizle iletişime geçin.

6:Kaygı

Kuyruk peşinde koşmak kaygı belirtisi olabilir. Bunun gibi tekrarlayan davranışlar köpekler için bir rahatlık kaynağı olabilir ve bir kez stres giderici olarak kullanılmışsa, gergin hissettiklerinde bunu yapmaya başlayabilirler.

Kaygı Nedenleri

Küçük yaşam alanları (kulübe veya çit gibi).

Başka bir evcil hayvandan saldırganlık.

Sosyalleşme fırsatlarının olmaması.

Önceki korkutucu deneyimler.

Evde fiziksel veya duygusal istismar.

Yukarıda listelenen şeyleri deneyimleyen köpeklerin, başa çıkma kompulsiyonları geliştirmesi çok daha olasıdır. Köpeğinizin kuyruğunu kovalamasının kaygıyla ilgili bir zorlamanın sonucu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yavrularınıza en iyi şekilde nasıl yardım edebileceğiniz konusunda tavsiyede bulunabiliriz. Bu durumda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER