Köpekler neden kuyruğunu ısırır?

Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalıyor? 7 Olası Neden

Köpekli evcil hayvanlarımız olsun ya da olmasın, hepimiz bunu gördük: çaresizce kuyruğunu dişleriyle tutmaya çalışan çılgın daireler çizen bir köpek!

Köpek bunun kendisiyle tamamen ilgisi olmayan garip bir nesne olduğuna inanıyor mu? Onu takip etmek ve onu kızdırmak için ortaya çıktığını mı düşünüyor? Şaşkınlıkla başımızı sallayıp yolumuza devam ediyoruz ya da köpeğimizse, başımız dönmeden durması için elimizden geleni yapıyoruz!

Belki de köpeklerin neden kuyruklarını kovaladıklarını tam olarak anlamanın zamanı gelmiştir.

Her zaman köpeklerin sıkıldıkları ve oynamak istedikleri için kuyruklarını kovaladıklarını varsaydım. Şaşırtıcı bir şekilde, köpeklerin kuyruklarını kovalamasının birçok nedeni vardır.

Köpek sahiplerinin farklı nedenleri öğrenmesi önemlidir, çünkü bazıları veterinere gitme zamanının geldiği anlamına gelebilir.

 

Köpeklerin Neden Kuyrukları Var?

Bu konuya başlamak için iyi bir soru. Önce köpeklerin neden kuyruklarının olduğunu anlamaktır. Bu uzun veya kısa uzantının amacı nedir? Canine Journal'a göre ilk ve en bariz sebep, köpeğin kuyruğunun duygularını iletmek için kullanılmasıdır. İlk defa bir köpekle tanışırsanız ve kuyruğunu sallıyorsa, Bu durum heyecanlı ve seni gördüğüne sevindiği anlamına gelir. Kuyruğu gerildi ise o da Tehlikelisin ya da sadece ne düşündüğünü bilmek istiyor. Kuyruğu bacaklarının arasındaysa, senden korkuyor (bu garip, çünkü onun büyük dişleri var!).

Bilmeyebileceğiniz şey, bir köpeğin kuyruğunu denge için ayarlayabileceği, yüzerken yön değiştirebileceği ve yürüyüş için yönünü veya dengesini daha iyi değiştirebileceğidir. Bir köpeğin kuyruğu, insanların denge için ayak parmaklarına nasıl ihtiyaç duydukları gibidir. Ayak başparmağınız yok ise yürüyebilirsiniz, ancak güç, hız ve dengeyi kaybedersiniz.

Canine Journal'a göre, köpekler de kokularını yaymak için kuyruklarını kullanıyorlar, bu da iletişim kurmanın bir yolu. Bunu yapmak için anal bezlerinden sıvı salgılanır ve kuyruğunu yukarıda tutan bir köpek, diğer köpeklerin alması için daha fazla koku salmak için bunu yapar: “Hey! Bu benim mahallem! " gibi.

Köpeğim Neden Kuyruğunu Kovalıyor?

Bir köpeğin kuyruğunu kovalamasının birkaç nedeni vardır, bunları aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

  1. Bedenlerini Keşfetmek

Köpekler, köpek yavrusu aşamasının bir parçası olarak kuyruklarını kovalayabilir. Tıpkı insan bebeklerinin sürekli olarak küçük bedenlerinin farklı kısımlarını keşfetmesi gibi, yavru köpekler de aynı şeyi yapıyor olabilir. Belki de yavru köpeğiniz periyodik olarak arkadan gördüğü şeyin onu takip eden bir şey olup olmadığını bilmiyordur, bu yüzden kontrol etmesi gerekir! Sonunda, tıpkı bir insan bebeği gibi, ona alışır ve onu yalnız bırakır, muhtemelen oldukça hızlı bir şekilde onu yakalayıp kendini ısırırsa!

Yavru köpeğinizin onu kötü bir alışkanlık haline getirmesini istemiyorsanız, bu davranışı en baştan engellemenin iyi bir yolu, ona ilk andan itibaren dikkatini vermemektir. Kuyruğunu kovalarken gülmeyin ve onu bir oyuncakla yönlendirmeye çalışın. Yavru köpekler ve hatta daha yaşlı köpekler, alabildikleri tüm ilgiyi üzerlerine çekecekler ve eğer davranışına gülerseniz, o da devam edecektir. O zaman daireler çizerek koşma alışkanlığı gerçek bir saplantı haline gelebilir!

  1. Yaşlılık

Zihinleri bir zamanlar olduğu kadar keskin olmadığında köpekler, kuyruk kovalamak gibi gençliklerinin tekrarlayan davranışlarına geri dönebilirler. Köpeğinizin kuyruğunu kovalamasının nedeni bunun olduğundan şüpheleniyorsanız, uzmanlar veterinerinizi görmenizi önerir.

  1. Pire, Kene veya Parazit İstilası

Bir pire, kene veya diğer parazit istilası, köpeğinizin kuyruğunu ısırmak veya tutmak için kovalamasına neden olabilir. Köpeğinizin sık sık kuyruğunu ısırdığını fark ederseniz, tedavi seçenekleri için veterinerinizi ziyaret edin.

  1. Anal Bez Sorunu

Köpekler, aslında popolarına ulaşmaya ve kaşımaya çalışırken kuyruklarını kovalıyor gibi görünebilir. Köpekler bazen, bir veteriner tarafından veya rutin tarama ile yapılabilen anal bezlerinin eksprese edilmesine ihtiyaç duyar. Köpeğinizin poposunu ısırmaya çalıştığını ve poposunu halının üzerinde gezdirdiğini fark ederseniz, veterinerinizle konuşun.

  1. Nörolojik Problem

VCA Mission Animal Referral And Emergency Center, kaudal omurgayı etkileyen nörolojik bir problemdir, çoğu zaman bir köpeğin, sorunu hafifletmek için ısırmak için kuyruğunu kovalamasına neden olabilir. Uzmanlar, köpeğinizin aniden kuyruğunu kovalamaya veya ısırmaya başladığında bir veteriner görmenizi tavsiye eder, çünkü köpekler, artritik bir dizini ovuşturmaya benzer şekilde ağrılı bir bölgeyi çiğneyecektir.

  1. Can Sıkıntısı

Köpeğiniz can sıkıntısından kuyruğunu kovalıyor olabilir. Sebebin bu olup olmadığını görmek istiyorsan, ona seninle yapacak eğlenceli bir şeyler ver ve davranışın durup durmadığına bak. Egzersize ihtiyacı var ve seninle oyun ihtiyacı var. Her ikisinden de yeterince alamazsa, kuyruğunu kovalamak veya ısırmak gibi tekrarlayıcı ve potansiyel olarak zararlı davranışlar başlatabilir.

  1. OKB

VCA Misyonu Hayvan Sevk ve Acil Merkezi, hayvanların tıpkı insanlar gibi obsesif-kompulsif bozukluktan (OKB) muzdarip olabileceğini söylüyor: “Ayrılık kaygısından muzdarip bir köpek, sinirli bir kişinin tırnaklarını ısırması gibi kuyruğunu kovalayabilir. Başka bir köpek, bir ziyaretçinin veya bahçede bir hayvan veya kuşun varlığından aşırı heyecanlandığında kuyruğunu kovalayabilir. Sebep ne olursa olsun, OKB, köpek endişeli hale geldiğinde neredeyse bir rahatlık biçimi olarak kuyruğu kovalamaya veya çiğnemeye güvenmeye başladığında sorun haline gelir. Hatta bir çiğneme seansından sonra başka bir çiğneme seansına başlamadan önce iyileşmesine izin vermeyerek kuyruğunu sürekli çiğnemekten ciddi şekilde incitebilir.

Köpeğinizi Ne Zaman Veterinere Götürmelisiniz?

Köpeğinizin potansiyel olarak zararlı tıbbi veya zihinsel bir nedenle kuyruğunu kovaladığından şüpheleniyorsanız, bir veteriner veya hayvan davranış uzmanına gitmelisiniz. Uzmanlar, size ve köpeğinizin içine girdiği travmatik döngüyü, gerekirse ilaç reçete ederek veya köpeğinizle öğrenip pekiştirebileceğiniz davranış değiştirme tekniklerini öğreterek kırmanıza yardımcı olabilecek bir profesyonelle ziyaret etmenizi önerir. Köpeğinizin davranışına çok dikkat ederek yardımcı olabilirsiniz, böylece zararlı davranışın ardında yatan nedenleri gözlemleyip veterinere bildirebilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER