Köpekler Neden Kusar? Neden Kusmuk Yer?

Köpeklerde Kusma

Kusma, mide ve üst ince bağırsağın içeriğinin (yiyecek, sıvı veya artıklar gibi) zorla dışarı atılmasıdır. Tipik olarak, mide bulantısı, aşırı salya akması, öğürme, karın kaslarının ve diyaframın kuvvetli kasılmaları gibi diğer belirtilerden önce gelir. Kusmaya, sindirim sistemi hastalığı, böbrek veya karaciğer yetmezliği, pankreatit, sinir sistemi bozuklukları ve tahriş edici madde ve zehirlerin yutulması gibi birçok rahatsızlık neden olabilir.

Kusma, karın kaslarının eforunu veya kasılmasını gerektirmeyen pasif bir hareket olan regürjitasyondan farklıdır. Yetersizlik ile atılan yiyecek ve sıvı sindirilmeme eğilimindedir ve yemek borusunun şeklini yansıtan silindirik bir şekle sahip olabilir. Öksürme veya nefes almada zorluk, kusmadan çok yetersizlikle ilişkilidir.

Kısa süreli ve hatta ara sıra kusma genellikle diğer anormalliklerle ilişkili değildir. Öksürme veya uzun süreli, tekrarlayan kusma, halsizlik, uyuşukluk, kilo kaybı, dehidrasyon ve elektrolit (tuz) dengesizliği ile ilişkili olabilir. Mümkün olduğunda, kusma nedeni belirlenip ortadan kaldırılarak kontrol altına alınırken, sindirim sisteminin iyileşmesi için zaman verilir.

Akut (Kısa Süreli) Kusma

Bir köpek sadece kısa bir süre (3 ila 4 günden az) kusuyorsa ve başka hiçbir belirti yoksa, veterinerinizin muayenesi ayrıntılı bir öykü (evcil hayvanınızın çöp veya zehirlere olası erişimi hakkında sorular dahil), fiziksel bir muayene (karın dahil), ağız muayenesi ve makat muayenesi (kan veya uygun olmayan şeyler yeme kanıtı kontrolü. X-ışınları, yutulan yabancı bir cisim gibi hayati tehlike oluşturan hastalıkları tanımlamaya yardımcı olabileceğinden, çoğu kusan köpek için de uygundur. Kan, idrar ve dışkı testleri de uygun olabilir. Önemli bir şey bulunamazsa, gerekli olan tek şey belirtileri hafifletmek için tedavi yapmaktır.

Genel olarak, kısa süreli kusma tedavisi, 24 saat boyunca yiyecek vermemeyi ve suya erişimi sınırlamayı gerektirir. Bununla birlikte, köpek deri altından veya doğrudan kan damarlarına (damardan) ek sıvılar almıyorsa, su asla verilmemelidir. Kusma ile birlikte dehidrasyon ve diğer iç anormallikler beklenir ve su tutmamak bu etkileri daha da kötüleştirebilir. Susuz kalmış hayvanlar ve böbrek veya kalp hastalığı olan hayvanlar, bu süre zarfında intravenöz sıvılara ihtiyaç duyabilir. 24 saat sonra kusma durursa, köpeğe küçük miktarlarda (örneğin bir çay kaşığı) kolayca sindirilebilir yiyecek verilebilir. Daha fazla kusma olmazsa, beslemeye genellikle yavaş yavaş devam edilebilir. Veterineriniz tarafından sağlanan tedavi talimatlarını dikkatlice izleyin.

Kronik (Uzun Süreli) Kusma

Uzun süreli kusma, günde bir veya iki defadan daha sık meydana gelen kusma ve kan, karın ağrısı, depresyon, dehidratasyon, halsizlik, ateş, kilo kaybı veya diğer belirtilerin eşlik ettiği kusma daha ayrıntılı bir inceleme gerektirir. Hastalığın doğasını belirlemek için kan, dışkı ve idrar testlerinin yanı sıra sindirim sistemi röntgeni, mide ve ince bağırsağın endoskopik olarak değerlendirilmesi ve biyopsisi gerekebilir. Ek olarak karın ultrasonu, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya diğer özel testler gerekli olabilir.

Uzun süreli kusma tedavisi, eğer tespit edilebilirse, nedenin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Ayrıca veterinerinizin dehidrasyon, elektrolit (tuz) dengesizlikleri ve gelişmiş olabilecek asit-baz bozuklukları gibi durumları tedavi etmesi gerekebilir. Kusmayı kontrol etmek için ilaçlar, sürekli kusma, dehidrasyon ve halsizlik olan hayvanlar için reçete edilebilir. Veterineriniz herhangi bir ilaç veya tedavi reçete etmeden önce evcil hayvanınızın genel durumunu değerlendirecektir.

Köpekler Neden Kendi Kusmalarını Yiyorlar?

Bunun size tanıdık gelip gelmediğini söyleyin: Köpeğinizin bir oda ötede öğürdüğünü duyduğunuzda siz odada rahatça oturuyorsunuz. Ona zamanında ulaşmaya çalışıyorsun ama tam kapıdan girerken çok geç olduğunu fark ediyorsun. Köpeğiniz sadece kusmakla kalmadı, aynı zamanda az önce çıkardığı her şeyi yeme sürecinde.

Biz insanlar kusmuk yeme uygulamasını iğrenç bulabiliriz ama köpekler için bu normal bir davranıştır. Aslında, her zaman kendi upchuck'larıyla sınırlı değildir: bazı köpekler de kedi kusmuğu yer.

Kusma ve Yetersizlik Arasındaki Fark

Köpeklerin neden kusmuk yediğine geçmeden önce, kusmuğun gerçekte ne olduğundan bahsedelim. Ne düşündüğünü biliyorum: köpek kusmuğu köpek kusmuğudur. Ama ortaya çıktı, kusma ve yetersizlik arasında bir fark var. Kusma, mide ve üst bağırsağın içeriğinin dışarı atılmasıdır. Tıbbi terimlerle, aktif bir süreçtir, yani bazı uyarılar vardır ve köpeğinizin davranışı ve vücut dili kustuğunda değişecektir. Kusma belirtileri şunları içerir:

Endişeli davranış; kusmadan hemen önce pacing veya gezinme

Salya akması (bulantının neden olduğu)

Hırıltılı/hırıltılı mide sesi

Öğürme seslerinin eşlik ettiği karın şişkinliği

Kambur duruş ve sertlik

Yetersizlik, yemek borusunun (gıdayı ağızdan mideye doğru hareket ettiren dar, kaslı tüp) içeriğinin dışarı atılmasıdır. Bu  pasif bir süreçtir, yani davranış ve beden dilinde nispeten az değişiklikle ve hızla gerçekleşir. Köpekler tipik olarak yemekten hemen sonra ve fazla uyarı vermeden kusarlar.

Hem kusma hem de yetersizlik tipik olarak yiyecek içerir. Kusmada gıda kısmen sindirilir ve buna sarı safra eşlik edebilir. Yetersizlik ise mideye inmeyen sindirilmemiş gıdalardan oluşur.

Kusmuk Kokuyor ve Tadı Lezzetli (Köpeğe göre)

Peki, köpekler neden kendi kusmuklarını veya yetersizliklerini yerler? Elbette, çiğnenmiş ve/veya kısmen sindirilmiş ve yere atılmış yiyecekleri yemezsiniz. Ama köpeğinizin bakış açısından, o kustu ıslak mama yığını neredeyse ikinci seferki kadar iyidir!

Köpeğiniz inanılmaz koku alma duyusu nedeniyle kendi kusmuğunu yiyor. Bir yığın köpek kusmuğuna bakıp öğğğhh diye düşünebilirsiniz. Ama köpeğiniz aynı kusmuk yığınını kokluyor, içerdiği tüm yiyecek parçacıklarını tanıyor ve eski mama diye düşünüyor. Bazen köpeğinizin kustuğunu ve onu yemediğini fark edebilirsiniz. Yiyip yemediği, kusmuğunun içeriğinin ne kadar sindirildiğiyle ilgili olabilir. Yiyecek hala nispeten bütünse, daha iştah açıcıdır. Yiyecek parçalanmışsa veya kusmuk çoğunlukla safra içeriyorsa, çok lezzetli görünmeyebilir. Tabii ki, köpeğiniz hasta hissediyorsa, muhtemelen daha fazla yemek yemekle ilgilenmeyecektir.

Köpeğiniz inanılmaz koku alma duyusu nedeniyle kendi kusmuğunu yiyor.

Kusmuk Yemek Onlar İçin Doğaldır

Köpeklerin neden kendi kusmuğunu yediklerine dair başka bir teori? Bu onların doğasında var! Yetersizlik, vahşi doğada köpekler için sütten kesme sürecinin doğal bir parçasıdır. Anne köpekler yemeklerini çiğner ve sonra yavruları için kusarlar. Anne sütü ile katı gıda arasında bir “köprü besin” olarak düşünün. Yavrular için kusma, vahşi hayvanlarda daha yaygın olsa da, evcil köpekler de bazen bunu yapar. Bu güdüleri gereği doğal bir anne işlevi olarak kabul edilir.

Tabii ki, kendi kusmuğunu yiyen yetişkin bir köpek, annesi tarafından beslenen bir köpek yavrusundan farklıdır, ancak veteriner bilim adamları, kusmuk yemenin köklerinin bu ilk davranışta olabileceğini teorileştirir. Bu yüzden düşündüğünüzde, köpeğinizin kendi kusmuğunu yemesi ne kadar sevimli değil mi? J

Köpek Kusmasını Ne Zaman Ciddiye Almalısınız?

Köpeklerin kendi kusmuklarını yemesi biraz iğrenç ve ara sıra, münferit yetersizlik veya kusma olayları normaldir. Köpeğiniz kusarsa, ona biraz su verin ve biraz izleyin. Her zamanki enerji seviyesini koruyorsa ve hiçbir şey olmamış gibi davranıyorsa, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur.

Öte yandan, kronik veya sık kusma, daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Köpeğiniz yemeklerden sonra düzenli olarak kusarsa, bunun nedeni gıda hassasiyeti olabilir. Kronik kusma ayrıca daha ciddi gastrointestinal sorunları gösterebilir ve kronik yetersizlik yemek borusu durumunun bir işareti olabilir. Köpeğiniz kronik olarak veya arka arkaya endişe verici sayıda kusarsa, en kısa sürede veterinere gidin. Kusma çok çabuk dehidrasyona yol açabileceğinden, bu özellikle yavru köpekler için önemlidir. Köpeklerde kusmuk yemenin iğrenç olduğu gerçeği inkar edilemez. Ama köpeğinizin bakış açısından düşünürseniz, biraz daha az iğrenç. Ve hey, köpeğinizin kendi kusmuğunu yemesinin başka bir faydası daha var: pisliği temizler, böylece sizin yapmanıza gerek kalmaz! J

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER