Köpekler Neden Kuru Mama Yemek İstemez?

Köpekler Neden Kuru Mama Yemez? 

Bir köpek sahibinin karşılaşabileceği en sinir bozucu deneyimlerden biridir. Çöpten memnuniyetle yemek yiyen ve her fırsatta tuvaletten su içen köpeğiniz, aniden kuru mamasını yemeyi reddediyor. 

Oldukça yaygın, ama bu ne anlama geliyor? Endişelenmen gereken bir şey mi? Doktor çağırma zamanı da dahil olmak üzere, bu davranış hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. 

 Farklı Ret Türleri 

Bir köpeğin yemek yemeyi reddetmesi, farklı bir durum olmasına rağmen, tıpkı insanlarda olduğu gibi "anoreksiya" olarak adlandırılır. Köpek anoreksisi kısmi veya tam olabilir.  "Psödo-anoreksiya", kısmi anoreksiya için kullanılan terimdir. Köpeklerin biraz yemek yeme isteği olduğunda, veya iştahları azaldığında olur. Psödo-anoreksi, ağrı veya yiyeceklerini yeme zorluğundan kaynaklanabilir. Ağızdaki yaralanmalar tipik bir nedendir, ancak iştah azalmasının ve gıda tüketiminin arkasında başka sorunlar da olabilir. Tam anoreksi, köpeğinizin herhangi bir şey yemeyi reddetmesidir. Bu tipik olarak kısmi anoreksiyadan çok daha fazla endişe vericidir. Yiyecek ayrımcılığı, köpeğinizin bazı şeyleri yerken diğerlerini yemeyi reddetmesidir . Örneğin, mamalarına burun kıvırabilirler ama onlara sunduğunuz ikramları yiyebilirler. 

 Köpeğinizde tam olarak neler olup bittiğini anladığınızda, zaten sorunu çözme yolundasınız demektir.  

 Öncelikle, Köpeğinizin İyi Olduğundan Emin Olun 

Ani bir iştah kaybı, herhangi bir sayıda sağlık durumunun göstergesi olabilir. Köpeğiniz herhangi bir şey yemeyi reddediyorsa, iyi olduğundan emin olmak için onu veterinerinize götürmelisiniz. Bu, özellikle iştahsızlığa kusma, ishal, uyuşukluk veya vücut ısısında değişiklik gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa doğrudur. Bunlar ciddi kaygı nedenleridir ve köpeğinizi hemen kontrol ettirmelisiniz. İştahsızlığa neden olabilecek bazı durumlar arasında enfeksiyonlar, bağırsak tıkanıklığı, karaciğer yetmezliği ve daha fazlası bulunur. Diş problemleri, özellikle kuru mama yemeyi reddeden yavrular için başka bir yaygın nedendir. Köpeğinizin kötü veya kırık dişleri varsa, çiğnemek acı verici olabilir, bu da onun kuru mamasını yemeyi reddetmesine neden olabilir. 

Köpeğinizin sağlık kontrolü temiz çıkarsa, diğer olası sorunları ele almaya geçebilirsiniz. 

Yavru Köpeğinizin Artık Kuru Mama Yememesinin 2 Nedeni 

1) Mama ile Memnuniyetsizlik 

Bazen köpekler, sevmedikleri basit bir nedenden dolayı yemeklerini yemezler. Bu, köpeğinize yeni bir mama verirken daha sık görülür. Yavru köpeğiniz yeni bir mama yemeyi reddediyorsa, marka değiştirmeyi deneyebilirsiniz (tabii ki yavaş yavaş). Ancak, köpeğinizi aynı mama ile bir süredir sorunsuz besliyorsanız, mama bozulmuş olabilir veya tarihi geçmiş olabilir. Bozulmuş bir mama veya benzeri bir şey almış olabilirsiniz.  Köpeğinizin şu ya da bu nedenle artık eski kuru mamalarını yememeye karar vermesi her zaman mümkündür. Bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için farklı bir mamaya geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu, köpeğinizi daha sağlıklı bir kuru mamaya ve hatta çiğ bir diyete geçirmek için mükemmel bir fırsattır. 

Ayrıca ıslak mama veya çiğ , dondurularak kurutulmuş et gibi kapları da deneyebilirsiniz. Bunlar, köpeğinizin yemeğini renklendirebilir ve mamasına olan ilgilerini yeniden canlandırabilir. Yavru köpeğinizin yalnızca iştahı azalıyorsa veya yiyecekler arasında açıkça ayrım yapıyorsa, en olası neden yiyeceklerinden memnuniyetsizliktir. 

2) Yeni Tarif 

Bazen üreticiler mamalarının tarifini değiştirirler. Siz hiçbir şeyin farklı olmadığını fark etmeyebilirsiniz, ancak köpeğiniz fark edecek ve mamayı yemeyecektir. Yiyeceği inceleyin ve farklı görünüp görünmediğine bakın, ardından içerik listesinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca herhangi bir tarif değişikliğinin açıklanıp duyurulmadığını görmek için üreticinin web sitesine bakabilirsiniz.  İsteyeceğiniz son şey, köpeğinize tehlikeli veya kirli mama vermeye devam etmektir. 

3) Yaş
Köpekler yaşlandıkça genellikle daha az yerler. Birçok yetişkin köpek, belirli bir noktada günde sadece tek bir öğüne geçer. Evcil hayvanınız bir öğünü iyi yiyor ancak ikinci öğünde burnunu kıvırıyorsa, onu her gün beslediğiniz miktarı azaltmayı düşünebilirsiniz.

Azalan iştah, azalan tat veya koku alma duyusundan kaynaklanabilir. Köpeğinizin eskisi kadar enerji harcamamasından da kaynaklanıyor olabilir. Ne olursa olsun, istenmeyen yemekleri yüzlerine vurmaya devam ederseniz, sadece yiyecek israf etmiş olursunuz.


4) Stres
Köpeğiniz stresli olduğunda, muhtemelen iştahı pek yoktur. Stres, yeni bir taşınma, evin etrafındaki kaotik koşullar ve hatta yeni bir kase kadar basit bir şey dahil olmak üzere herhangi bir sayıda faktöre bağlı olabilir.

Sebebin stres olabileceğinden şüpheleniyorsanız, köpeğinizin programını olabildiğince katı tutmak için planlar yapın. Onları her gün tam olarak aynı saatte ve yerde besleyin, yürüyüşleri, diğer önemli etkileşimleri tutarlı tutmaya çalışın.

Yeni bir eve taşınmak veya yeni bir köpek eklemek gibi daha büyük değişiklikler, köpeğinizin alışması için daha fazla zaman alabilir. Bu zamanlarda onlara bir çeşit normallik vermek özellikle önemlidir, bu nedenle yeni bir mamaya geçmek veya onları farklı bir yerde beslemek gibi gereksiz değişiklikler yapmayın.

5) Çok Fazla İkram
Kuru mama kesinlikle heyecan verici değil, özellikle biftek, hamburger veya yediğiniz diğer şeylerle karşılaştırıldığında.

Bazen köpeğiniz sıkıcı eski kuru mamalara karşı zevkini kaybedebilir çünkü ona çok fazla ödül ve yemek veriyorsunuzdur.

Son zamanlarda yavrularınıza verdiğiniz ikramların sayısını artırıyorsanız, azaltın ve iştahlarının geri gelip gelmediğine bakın. Eğer öyleyse, sorunun nedeninin SİZ olduğunuzun kesin bir işaretidir.


6) Yeni İlaç
Köpeğiniz yakın zamanda yeni bir ilaca geçtiyse, iştahsızlık veya mide bulantısı yan etkilerden biri olabilir. Etiketi kontrol edin ve bu tür bir şeyden bahsedilip bahsedilmediğine bakın.

İlaçların etkilerini azaltmak için yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını görmek için veterinerinize danışabilirsiniz. Bu, dozu azaltmak, özel bir şekilde karıştırmak veya tamamen başka bir ilaca geçmek anlamına gelebilir.


7) Aşırı besleme
Köpeğinizin akşam yemeğine olan ilgisini kaybetmesinin nedenlerinden biri, onu çok fazla beslemenizdir. Kaseyi gerçekten ağzına kadar dolduruyorsanız veya köpeğinizin gün boyunca serbest beslenmesine izin veriyorsanız, önüne yeni bir kase koyduğunuzda pek iştahı olmayabilir.

Ayrıca, başka insanlarla yaşıyorsanız, kimsenin yanlışlıkla köpeğinizi iki kez beslemediğinden emin olmak için onlarla kontrol etmeye değer. Bu, yapılması şaşırtıcı derecede kolay bir hatadır, bu nedenle tüm ev arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde konuşun ve irtibatta kalın.

 

8) Ayrılık Kaygısı
Birçok insan ayrılık kaygısını düşündüğünde, sızlanmayı, havlamayı ve yıkıcılığı hayal eder. Bununla birlikte, bazen, köpeğiniz evde çok fazla bulunmadığınız veya evdeyken onlarla vakit geçiremediğiniz için yemek yemeyi bırakabilir. Bu özellikle yeni köpekler arasında yaygındır.

Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, köpeğinizle daha fazla zaman geçirmektir. Bu mümkün değilse, köpeğinizi yokluğunuza karşı yavaş yavaş duyarsızlaştırmaya çalışın, böylece her gün böylesine travmatik bir olay olmaz.


9) Hazımsızlık
Bazen köpeğiniz onunla aynı fikirde olmayan bir şey yedi ve iştahını kaybetmesine neden oldu. İnsan yemeği, bahçe sebzeleri veya benzeri gibi köpeğinizin içine girmiş olabileceği herhangi bir şey olup olmadığını görmek için evinizi ve bahçenizi hızlı bir şekilde görsel olarak inceleyin.

Yutulmuş gibi görünen zehirli bir şey bulursanız, köpeğinizi veterinere götürün veya hemen zehir kontrolünü yaptırın.

Ne Yaparsanız Yapın Sorunu Görmezden Gelmeyin
Köpeklerin tipik olarak büyük iştahları vardır ve yemek kaselerine burunlarını kıvırırlarsa , bu bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor olabilir. Köpek anoreksisini her zaman ciddiye almalı ve bir anormallik olarak yazmadan önce herhangi bir tehlikeli nedeni ekarte etmelisiniz. Altta yatan sorunun tıbbi bir sorun olmadığından eminseniz, o zaman basit bir diyet değişikliği veya ikramları azaltmak sorunu çözebilir!

 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER