Köpekler Neden Kazmak ister?

Köpekler bir kemiği yada yiyeceği  saklamak için kazarlar, avluda, plajda ve hatta evde kanepe yastıklarınız arasında yada başka bir yerde kazma eğiliminde bulunabilirler. Peki  köpeğinizin gördüğü her yumuşak yüzeyi bir kazı alanına çevirme dürtüsünün arkasında tam olarak ne var biliyor musunuz. Bana göre, bu davranış tamamen normaldir. “İnsanlar 'neden köpekler kazıyor' dediğinde, akla ilk gelen şey 'normal, çünkü onlar köpek' 'diyorlar. İçgüdü önce köpeklerin kurt atalarında ortaya çıktı, daha sonra yapay ırk yoluyla belirli ırklarda çoğaldı. Bu nedenle, av köpekleri ve terier gibi kemirgenleri avlamak için yetiştirilen köpekler, özellikle bu tür hayvanların evlerini yapabileceği yerleri kazmaya zorlandılar. Ancak bu eğilim sadece birkaç spesifik ırkla sınırlı değildir. Orijinal rolleri ne olursa olsun, tüm ırkların zaman zaman bir miktar kazmak istediği bilinmektedir. Yırtıcı dürtülerin ötesinde, bir köpeğin kazmak isteyebileceği iki ana neden olduğu söyleniyor.

Birincisi sıcak bir günde serinlemek.

Çok az veya hiç gölge olmayan açık bir çimin üzerine yapıştığında, güneş tarafından dokunulmamış taze bir kir tabakanın ortaya çıkarılması ısıyı yenmenin hızlı bir yoludur. Alt katman nispeten daha serindir ve oraya yatmak isterler. Kışın ise aksine toprak altı daha sıcaktır.

 İkinci sebep ise yiyecekleri  saklamaktır.

Köpeğinizin en sevdiği kemiği çiğnemekten sıkıldığını, ancak daha sonra geri dönmek istediğini bildiğini hayal edin. Herkesin yakalayabileceği açıkta bırakmak yerine, onu sadece bulabileceği gizli bir yere gömmeye karar verir. Bu durum onların doğasında var ve gayet normaldir. Kazma bir köpeğin DNA'sının bir parçası olduğundan, evcil hayvanınızı bunu yapmak için cezalandırmak süper etkili değildir. Ancak bu, bahçeniz eşelenirken boş durmanız gerektiği anlamına gelmez. Kendi köpeğiniz de bu davranışla karşı karşıya kaldığınızda, bir seçenek onu yönlendirmektir. Bu, diğer parçaları sınır dışı tutarken avlunun belirlenmiş bir köşesinde kazmasına izin vermek veya özellikle bu dürtüyü karşılamak için yükseltilmiş bir çiçek yatağı veya kum havuzu kurmak anlamına gelebilir. Kazması için oraya birkaç kemik veya ilginç şeyler gömerek bölgeyle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin kazma güdüsü pratikten daha yıkıcıysa, bir enerji sorunu olabilir. Köpekler her gün belirli bir miktarda stimülasyon gerektirir ve insanlar onlar için bunu sağlamadığında, kendilerini meşgul etmek için kendi yollarını bulurlar. Bazen ayakkabı kemirmek, çöp kutularını devirmek ya da kazmak, onlar için iyi bir durumdur. Neyse ki, bu daha fazla yürüyüş ve oyun zamanının iyileştiremeyeceği bir şey değildir. Köpeğinizi dışarıda koşturup yorarak bu dürtüyü azaltabilirsiniz.

Bobi Koleji  İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER