Köpekler neden kavga eder?

Köpekler Neden Kavga Eder?

Bir köpek sahibinin tanık olabileceği en korkutucu şeylerden biri it dalaşıdır. Birçok sahip, bir it dalaşının ne zaman başlayacağını ve oyun oynamak ile dövüşmek arasındaki farkı nasıl anlatacağını belirlemekte sorun yaşar. Ayrıca köpekler arasındaki etkileşimi ne zaman devreye sokacağınızı ve durduracağınızı bilmek de zor olabilir. İlk etapta it dalaşlarının nasıl önleneceğini bilmek, köpek sahiplerinin anlaması gereken en önemli şeylerden biridir.

Dövüşe Karşı Köpek Oyununu Anlayın

Köpek oyunu kavgayı taklit eder ve bazen gerçekte olduğundan daha sert görünebilir. Herhangi bir oyun seansı kavgaya dönüşebilir, ancak iyi sosyalleşmiş iki köpeğin oynaması daha az olasıdır. Karışıma üçüncü bir köpeğin (veya daha fazlasının) eklenmesi, birden fazla köpek bir köpeğe saldırabileceğinden, kavga olasılığını artırır. Bir veya daha fazla köpek iyi sosyalleşmemişse veya köpeklere karşı saldırganlık geçmişi varsa, kavga çıkması daha olasıdır.

Eğitimsiz bir köpeğin oyunun ne zaman kavgaya dönüştüğünü belirlemesi zor olabilir. Köpek oyununu denetlerken köpek beden dilini iyi anlamak çok önemlidir. Çoğu köpek oyunu peşlerinden koşarak başlar. Bir oyun sırasında, bir köpek arka bacakları düz ve havadayken ön bacakları ve göğsü yere yakın olacak şekilde eğilir. Bu bir oyun davetidir. Seslendirme, köpek oyununun normal bir parçası olabilir ve saldırganlıkla karıştırılmamalıdır. Aslında, en kötü köpek dövüşleri, bazı ağır oyun seansları kadar gürültülü olma eğiliminde değildir. Genellikle etraflarındaki görüntülere ve seslere tepki verirler veya fark ederler ama bilerek görmezden gelirler. Boyun ve baş çevresinde birbirlerini ısırırlar ama deriye diş geçirmezler. Köpekler kavga etmeye başladıklarında gerginleşirler ve daha odaklı hale gelirler (hatta birbirlerine takıntılı hale gelirler). Duruş sertleşir ve bir veya iki köpek daha büyük görünmeye çalışıyormuş gibi durur. Bazen bir köpek saldırgan olarak daha fazla hareket edecek ve diğeri çoğu zaman sıkıştırılacaktır. Kavga tırmandıkça, köpekler kanayan yaralar oluşturacak kadar sert ısırmaya başlayabilir.

Köpekler Neden Dövüşür

Köpekler arasında kavga çıkmasının pek çok nedeni vardır. Oyunun çok ileri gitmesi sadece bir senaryodur. Bir köpek aniden diğerine saldırdığında, çeşitli sebepler olabilir. Saldırı bazen yiyecek, oyuncak veya bölge üzerindedir. Bazen, yönlendirilmiş saldırganlık durumudur (bir köpek bir tehdidi algılar ve diğer köpeğe saldırır çünkü tehdide ulaşamaz). Bu durumlar genellikle çok köpekli evlerde görülür. Bir şey bir köpeği harekete geçirene ve içgüdü devralana kadar iki köpek en iyi arkadaş olabilir. Alternatif olarak, aynı evde yaşayan iki köpek genel olarak iyi geçinemeyebilir. Bu durum saatli bomba gibidir. Köpeklerden birini harekete geçirmek için sadece en ufak bir sorun gerekebilir. Ayrıca, iki köpek, sahibinin dikkatini çekmek için veya sahibini korumak için kavga edebilir. İkiden fazla köpek olduğunda kavgaların daha yaygın olduğunu unutmayın. Ayrıca, aynı cinsiyetten iki köpeğin birbirleriyle kavga etme olasılığı daha yüksektir (bu, çoğunlukla kısırlaştırılmamış köpekler için geçerlidir ). Son olarak, yeterince sosyalleşmemiş herhangi bir köpeğin kavga başlatma olasılığı daha yüksektir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER