Köpekler neden kaka yerler ?

Köpekler Neden Kaka Yerler?


Tıbbi nedenler
İlk olarak, köpeğinizin kaka yemesine neden olabilecek olası tıbbi nedenlerle başlayalım.


1. Enzim eksikliği
Evcilleştirmeden önce, vahşi bir köpeğin diyeti tüm av ve yerel bitki örtüsüne bağlı olacaktır. Bir köpek bütün avı yediğinde, doğal olarak gerekli miktarda sindirim enzimini sağlayan sindirim sistemini içerir . Ne yazık ki bugün birçok köpek, yüksek oranda işlenmiş diyetlerle beslenmektedir. Sindirim enzimleri , köpeğinizin beslenmesini düzgün bir şekilde emebilmesini sağlar. Köpeğiniz ihtiyaç duyulan enzimlere sahip değilse yiyecekler bağırsakdan sindirilmeden geçecektir. Köpekler kendi başlarına enzim oluşturabilirler, ancak her zaman yeterli değildirler. Bu yüzden günlük diyetinin bir parçası olduklarından emin olmanız gerekir. Böylelikle doğru beslenmesini sağlayarak hastalıkları uzak tutmaya yardımcı olacaksınız.


2. Ekzokrin pankreatik yetmezlik (EPI)
EPI, bazı genç köpeklerin mücadele ettiği genetik bir durumdur. Ancak daha sonra yaşamda da semptomlar geliştirebilirler. Pankreas yetmezliği olarak da bilinir . EPI'li köpekler pankreasta herhangi bir sindirim enzimi varsa oluşturamazlar . Köpeğinizin EPI'si varsa, besinleri sindirememesinden yavaşça açlık çekebilecekleri için enzimlerle desteklenmeleri gerekir.
EPI belirtileri şunları içerir:
Kilo kaybı, İshal, Dışkı yeme


3. Parazitler
Bağırsak parazitlerinin de yiyeceklere ihtiyacı vardır. Köpeğinizin solucan yükü varsa, parazitlerle besinler için rekabet etmek zorundadır. Bu, parazitler olgunlaştıkça daha az beslenmesini sağlar.


4. İştahın artmasına neden olan durumlar
Diyabet ve tiroid sorunları gibi bazı hastalıklar , köpeğinizi gerçekten aç olmasa bile aç hissetmenizi sağlayabilir. Steroidler de köpeğinizi dışkı yiyecek kadar yırtıcı yapabilir.


5. Diğer eksiklikler
Köpeğinizin bir hidroklorik asit eksikliğine sahip olması mümkündür. Roger DeHann, DVM bunun zayıf bir diyet veya yaşlanmanın bir sonucu olabileceği konusunda uyarıyor. Hidroklorik asit vücut tarafından proteinleri parçalamak için kullanılır. Köpeğiniz de bu yeterli değilse yiyecekleri sindiremeyecektir ve sadece geçecektir. Daha sonra eksik besin maddeleri için kaka arayacaktır . Joseph Demers, DVM'ye göre mineral eksikliği varsa kaka yeme davranışını da görebilirsiniz.


6. Malabsorpsiyon
Kötü besin emilimine yol açan herhangi bir durum da dışkı yemesine yol açabilir. Sindirilmemiş besinleri geri almak için kendi kakasını yemeye başvurabilir. Ya da kedinizin dışkısını daha da keyifli bulabilir. Kimin dışkısını aradığını düşünmek önemlidir, çünkü aynı zamanda bu evcil hayvandaki bir eksikliğin veya hastalığın bir göstergesi olabilir.


7. Yetersiz beslenme
Köpeğinize düzenli olarak yeterince beslediğinizden emin olun. Köpeğiniz taze, bütün bir diyetle kilo veriyorsa, onu daha fazla besleyin! Ve bir programa uyun, aç bir köpek hoşunuza gitmeyebilecek diğer yiyecek kaynaklarını arayacaktır.


Davranışsal Nedenler
Şimdi köpeğinizin kaka yiyebileceği olası sağlık nedenlerinden bazılarını ele aldığımıza göre… olası davranışsal nedenlere geçelim.


1. Temizlik
Bir köpeğin dışkı yiyeceği önemli bir zaman var ve bu durum doğdukları andan itibaren doğal düzeninde. Dişi bir köpeğin yavrularını sonra yuvayı temiz tutmak için temizlediği zaman vardır . Bu temizlik dürtüsü, dışkıyı “temizleyen” diğer köpekleri de hesaba katabilir.


2. Yavrular
Yavru köpekler meraklıdır ve çevrelerini keşfetmek gelişimlerinin önemli bir parçasıdır. Maceralarının bir parçası olarak kaka da dahil olmak üzere birçok şey yemek onlar için sıra dışı değil. İyi haber şu ki, yavruların çoğu kaka yeme aşamasından çıkar.


3. Temizleyiciler
Köpekler doğal temizleyiciler ve kokular da bunun büyük bir parçasıdır. Kaka bize kokuyor olabilir ama köpeklerimiz için inanılmaz bir yiyecek gibi kokar.


4. Can sıkıntısı
Köpeğiniz bütün gün yalnız kalacaksa çok fazla bir şey yapmazsa bir şeyler bulur. Ulaşılabileceği bir şey varsa, kendini eğlendirmek ve bu süreçte biraz tedavi görmek için yeni bir yol bulabilir.


5. Dikkat çekmek
Köpeklerimiz bizi seviyor ve dikkatimizi çekmek istiyor. Garip görünebilir, ancak bazı köpekler için belada olmak hala iyi bir şeydir. Dikkatinizi ve aynı anda kaka avı ek eğlenceli olsun diye bunu yapabilirler.


6. Stres
Stresli köpekler bazen yapmamaları gereken şeyleri yiyebilir… ve bazıları kaka yiyerek stresi azaltabilir.


7. Zayıf Köpek yavruları
Bu üzücü bir gerçek ama zayıf yavru köpeklerinin bu alışkanlığı geliştirme olasılığı daha yüksek. Stresli ortamlarda büyürler ve genellikle zayıf beslenme başlarlar. Onlarda beslenme ve hayatta kalma amaçlı kaka yerler.


8. Ceza
Evde köpeğiniz kaka yaptı diye onları cezalandırırsanız, köpeğinizin algısı kaka kötü bir şey olduğundan endişelenmesine neden olabilir. Bobi koleji, köpek sahiplerine kaka yaptıkları zaman onları cezalandırmaması gerektiği konusunda uyarıyor çünkü bazı köpekler daha sonra “kanıtları gizleyebilir”.


9. Başka bir köpeği görmek
Daha genç bir köpeğiniz varsa, bu alışkanlığı yaşlı bir köpekten alabilirler. Bazen bunu doğal bir temizlik becerisi olarak yapan Annelerinden öğrenirler.


Köpeğinizin kaka yemesini nasıl durdurabilirsiniz
Şimdiye kadar dışarıda ya da evde, köpeğinizin kaka yemesinin tüm nedenlerini sıraladık. Şimdi bu kaba alışkanlığı evde atmak için neler yapabileceğinizi gözden geçirmenin zamanı geldi.


1. Temiz Olun
İşleri temiz ve basit tutun. Köpeğinizi yürüyüşlerde veya bahçede denetleyerek, kaka meydana geldiğinde temizleyebilirsiniz. Evde kediniz varsa, çöp kutusunu da sık sık temiz tutmak istersiniz.


2. Oyunun Gücü
Köpeğinizin beynini sağlıklı ve aktif tutun. Egzersiz ve zihinsel uyarım sağlayan bir oyun rutini geliştirin. Enerjik bir ırkınız varsa bu gerçekten önemlidir. Eğlence sağlayan güvenli oyuncaklar seçmek, birlikte oynayamayacağınız zamanlar için harika bir fikirdir.


3. Yapabileceğiniz En İyi mama ile Besleyin
Kaliteli proteinler çok önemlidir. Çeşitli minerallerin olduğu kaliteli bir mama yediğinden emin olun . Çiğ yiyecekler, köpeğinizin yemeklerini işlemesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu sindirim enzimlerine sahiptir. Sadece pişmiş yiyeceklerle besliyorsanız, kesinlikle sindirim enzimleri eklemek isteyeceksiniz . Ham işkembe de, probiyotiklerin yanı sıra sindirim enzimleri özellikle yüksektir.


4. Gerektiğinde Takviyeler Ekleyin
İz mineral eksikliği için Dr Demers'e göre mamalarına biraz yosun ekleyebilirsiniz. Ve bir hidroklorik asit eksikliği için, Dr. DeHaan'a göre, eksik asidi taklit etmeye ve vücudun eksikliği telafi etmesine yardımcı olabilecek bazı elma sirkesini günde 3 damla kadar mamasına ekleyebilirsiniz.
Hindi Kuyruklu Mantarlar
YENİ! TOPRAK BAZLI PROBİYOTİK
PROTECT - Toprak bazlı probiyotikler + vücuttan toksinleri güvenle uzaklaştıran ve bağışıklık sistemini destekleyen sağlıklı topraklar ve killerdir.


5. Parazitler için veteriner
Köpeğiniz de parazit olabilir ve bu durum da veterineriniz de yapabileceği hızlı ve kolay bir test vardır.
Pozitif takviye eğitimi de çok etkili değildir.
Her zaman köpeğinizin sindirimini takip edin . Unutmayın, köpeğiniz başka bir köpeğin veya kedinin dışkısını siz görmeden yiyebilir, sadece bir şey eksik olduğu için değil, aynı zamanda yiyecekleri iyi hazmedemediği için yerler. Kısaca kaka yemek basit değildir ama bazı dedektiflik çalışmaları ve evde kolay değişikliklerle bu yolda daha sağlıklı yürüyebilirsiniz. Sadece sabırlı ve tutarlı olun.


Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper Dinçer