Köpekler Neden Kaçar ?

Köpeklerin Kaçmasının Yaygın 5 Sebebi


Bunun başınıza asla gelmeyeceğini umuyoruz, ancak her yıl birçok köpek en özenli ve sevgi dolu sahiplerinden bile uzaklaşıyor. Bu endişe verici senaryodan kaçınmanın anahtarı önlemedir. Köpeklerin kaçmasının en yaygın nedenlerini ve sevdiğiniz evcil hayvanınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin .

1. Kolay Köpek Kaçış Yolları
Her köpek koşucu değildir ancak genetik olarak dört ayaklı dostlarımız dolaşmak üzere yaratılmıştır. Georgia Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden veteriner Sharon Crowell-Davis'e göre , "Bir tür olarak köpeklerin çoğunluğu meraklıdır ve aktif olmak, keşfetmek ister." Çok alçak bir çit, kırık bir kapı veya açık bir pencere, meraklı bir köpeğin keşfetmeye başlamasını özellikle kolaylaştırır.
Elbette, güzel bir bahar gününde, pencereleri ve kapıları ardına kadar açıp rüzgârın içeri girmesine izin vermek çok güzel. Bu pencerelerin evcil hayvanlara dayanıklı ekranlara veya güvenlik çubuklarına sahip olduğundan emin olun ve köpeğinizin açık kapıdan fırlamasını önlemek için bir bebek kapısı veya kapı bariyeri koyun .
Ayrıca köpeğinizi bahçede denetlemek ve çitte delikler veya zayıf noktalar olup olmadığını periyodik olarak kontrol etmek de iyi bir fikirdir .

2. Takip
Bazı köpekler potansiyel avın peşinden koşmayı pek umursamayabilirler ancak köpeğiniz kovalamayı seviyorsa onu güvende tutmak için ekstra önlemler almanız önemlidir. Sahipler olarak ne kadar gayretli olursak olalım, av sürüşü donanımsaldır , dolayısıyla önleme ve uygun araçlar köpeğinizi yanınızda tutmanın (ve mahalledeki kedileri güvende tutmanın) uzun bir yolunu bulabilir.

3. Doğa Çağrıları
Üreme dürtüsü güçlü bir şeydir ve özellikle sağlam erkek köpekler bir eş bulmak için başıboş dolaşmaya sürüklenirler. En mantıklı, iyi eğitimli köpek bile doğal dürtülere kapılabilir . Eğer komşunun kısırlaştırılmamış Leydisi kaldırımda takılıyorsa ve kısırlaştırılmamış Tramp'ınız bir koku alırsa, çiftleşme dürtüsü onları doğrudan çitin içinden geçip evlilik mutluluğu arayışı içinde yola koyabilir.
Elbette denetim ve güvenli çitler kaçmayı önleyebilir. Ancak en kolay "düzeltme", köpeğinizin en kısa sürede kısırlaştırılmasıdır! Kısırlaştırılmış köpekleri inceleyen bir araştırmaya göre , "köpeklerin %90'ında dolaşım azaldı." Köpeğinizin hormonları sakinleştiğinde mahalle kuyruğunu kovalama olasılıkları çok daha azalacaktır.
Köpeğinizi tedavi ettirmenin zaman çizelgesi biraz esnektir; Veterinerlerin çoğu, köpeklerin sekiz hafta gibi erken bir sürede kısırlaştırılabileceğini kabul eder , ancak bazıları, bir köpeğin tam gelişimini sağlamak için altı ay veya daha büyük olana kadar beklemeyi önerir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz ve eğer yavru köpeğinizin bakımını yaptırmayı ertelemeye karar verirseniz, onun denetimsiz olarak dolaşmasına izin verme konusunda ekstra dikkatli olmak isteyeceksiniz.

4. Can sıkıntısı
Köpekleri bahçeden çağıran sadece doğa değil; bazıları sırf can sıkıntısından yola çıktı. "Üç E"yi sağlayarak köpeğinizin keşif içgüdülerini sakinleştirmeye yardımcı olabilirsiniz:
Egzersiz yapın . Gün içinde en az bir iyi yürüyüş ("iyi bir yürüyüşün" süresi ve yoğunluğu, köpeğinizin yaşına ve aktivite düzeyine bağlı olarak değişecektir) köpeğinizi sakinleştirmeye ve siz evin dışındayken onu rahatlamaya hazırlamaya yardımcı olabilir.
Ev oyuncakları . Yapboz oyuncakları ve oyunlarla köpeğinizin beynini çalıştırın.
Eğlence . Yalnız bir köpeğin sıkılma ve daha yeşil alanlar arama olasılığı daha yüksektir. Köpeğinizi aktif tutun ve birçok sosyalleşmeyle meşgul olun. Bazı köpekler için bu, günün sonunda birlikte kanepede kaliteli vakit geçirmek anlamına gelebilir. Daha yüksek enerjili bir yavru köpeğiniz varsa, köpek oyun buluşmalarını veya enerji atması için parka gezileri düşünün.
Bahçede geçirilen süre hakkında bir uyarı: Tabii ki bahçe, köpeğinizi egzersiz yapmak, zenginleştirmek ve eğlendirmek için harika bir araç olabilir! Bahçe zamanını evde olduğunuz ve köpeğinizi denetleyebileceğiniz zamanlarla sınırlamayı unutmayın (ve kapı mandallarını iki kez kontrol edin).

5. Korkunç Görüntüler ve Sesler
Bir köpeğin (ve diğer birçok evcil hayvanın) yaşayabileceği tüm korkutucu görüntü ve sesler arasında asıl suçlu havai fişeklerdir.
Yüksek sesler, parlak ışıklar ve büyük kalabalıklar en mutlu köpeği bile korkutabilir. Elbette devam etmeli ve tatilleri aileniz ve arkadaşlarınızla kutlamalısınız. Ancak köpeğinizin güvenliği için, parti başka yerlerde devam ederken onu evde güvenli bir şekilde kapalı tutmayı düşünün.
Korkunç sesler ve görüntüler tatillerle sınırlı değil. Gök gürültüsü, silah sesleri ve araba kazaları korkmuş bir köpeğin koşmasına neden olabilir. Köpeğiniz kolayca korkuyorsa, yıl boyunca onu güvende tutmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır:
Dışarıdayken, köpeğinizi iyi oturan bir tasma ile emniyete alın (potansiyel korku tetikleyicilerinin olduğu bir ortamda bulunmayı düşünüyorsanız yedek bir tasma veya koşum takımı bile kullanmak isteyebilirsiniz. Tasmayı köpeğinize takmak için güvenli bir karabina kullanabilirsiniz). Korkmuş köpekler gevşek tasmalardan kurtulabilirler, bu da neden bu kadar çok başıboş köpeğin bulunduğunu açıklıyor.
Her fırsatta hatırlama eğitimi üzerinde çalışın ! Paniğe kapılan bir köpek ismine tepki vermeyebilir, ancak hatırlama tepkisini ne kadar içgüdüsel hale getirirseniz onu geri çağırmak o kadar kolay olacaktır. ( Gel Komutu )
Gök gürültülü fırtınalar ve gürültülü kutlamalar sırasında köpeğinizi içeride tutun ve kapı ve pencerelerin güvenli ve kilitli olduğundan emin olun.
Stresli zamanlarda köpeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olması için ThunderShirt veya başka bir sakinleştirici tedavi veya feromon spreyi deneyin .
Köpekler ne kadar meraklı olsalar da, aynı zamanda insanların yanında kalmayı seven sosyal hayvanlardır. Biraz öngörü ve önleme ile köpeğinizi evde güvende tutabilirsiniz.
Hayal bile edilemeyen bir şey olursa ve köpeğiniz kaçarsa paniğe kapılmayın. ASPCA'nın belirttiği gibi , her yıl 700.000'den fazla kayıp köpek aileleriyle yeniden bir araya geliyor. Köpeğinizin kimlik etiketlerini ve mikroçip bilgilerini güncel tutun ve kayıp evcil hayvanları takip etmek için yeni teknolojiye yatırım yapmayı düşünün.
Küçük bir hazırlık sizin ve dört ayaklı en iyi arkadaşınız için mutlu sona doğru uzun bir yol kat edebilir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER