Köpekler Neden Havlar ve Aşırı Havlamayı nasıl Engelleriz

Köpekler Neden Havlar Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir? 

Hiç kimse bir köpeğin asla havlamamasını beklememelidir. Bu, bir çocuğun hiç konuşmamasını beklemek kadar mantıksız bir durumdur bu. Ancak bazı köpekler aşırı derecede havlar. Evinizde bu bir sorunsa, ilk adım köpeğinizin çok fazla havlamasına neyin sebep olduğunu bulmaktır. Neden havladıklarını öğrendikten sonra havlama problemlerini tedavi etmeye başlayabilirsiniz. 

 Köpekler Neden Havlar 

Havlama , köpeklerin kullandığı bir tür sesli iletişimdir ve duruma bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir. İşte köpeklerin havlamasının bazı nedenleri: 

Bölgesel/Koruyucu : Bir kişi veya hayvan, köpeğinizin kendi bölgesini düşündüğü bir alana geldiğinde, bu genellikle aşırı havlamayı tetikler. Tehdit yaklaştıkça, havlama genellikle daha yüksek olur. Köpeğiniz bu tür havlama sırasında uyanık ve hatta agresif görünecektir. 

Alarm/Korku : Bazı köpekler, dikkatlerini çeken veya onları ürküten herhangi bir ses veya nesneye havlarlar. Bu sadece kendi topraklarında değil, her yerde olabilir. Korkuya düştüklerinde kulakları arkaya, kuyrukları kıvrık olur.  

Can sıkıntısı/Yalnızlık : Köpekler yük hayvanlarıdır. Evde veya bahçede uzun süre yalnız bırakılan köpekler sıkılabilir veya üzgün olabilir ve genellikle mutsuz oldukları için havlarlar. 

Selamlama/Oyun : Köpekler, insanları veya diğer hayvanları selamlarken genellikle havlar. Genellikle mutlu bir havlama, kuyruk sallamaları ve bazen de zıplama eşliğinde olur.  Dikkat Çekme : Köpekler, dışarı çıkmak, oyun oynamak veya bir şey almak gibi bir şey istediklerinde genellikle havlarlar. 

Ayrılık Kaygısı/Kompulsif Havlama : Ayrılık kaygısı olan köpekler, yalnız bırakıldıklarında genellikle aşırı derecede havlarlar. Ayrıca genellikle hız, yıkıcılık, depresyon ve uygunsuz eliminasyon gibi başka semptomlar da sergilerler. Kompulsif havlayanlar sadece seslerinin sesini duymak için havlarlar. Aynı zamanda, daireler çizerek veya bir çit boyunca koşmak gibi tekrarlayan hareketler de yaparlar. 

Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir 

Köpeğinizin daha az havlamasını sağlamak zaman, çalışma, pratik ve tutarlılık gerektirecektir. Bir gecede olmayacak, ancak uygun teknikler ve zamanla ilerlemeyi görebilirsiniz. Köpeğinizin havlamasını kontrol etmeye başladığınızda hatırlamanız gereken birkaç ipucu. 

Bağırmak köpeğinizi daha fazla havlamaya teşvik eder çünkü sizin de katıldığınızı düşünürler. Bu nedenle ilk kural sakin ve kararlı bir şekilde konuşmaktır, ancak bağırmayın. 

Çoğu köpek, onlara "sus" diye bağırdığınızda ne istediğinizi bilmez. Bu yüzden köpeğinizi “Sessiz!” kelimesini anlayacak şekilde eğitin. 

İşte iki yöntem: 

Köpeğiniz havladığında, sakin ve kararlı bir sesle “Sessiz” deyin. Sadece bir nefes almak için bile olsa havlamayı bırakmalarını bekleyin, sonra onları övün ve onlara bir ödül verin. Sadece havlarken onları asla ödüllendirmemeye dikkat edin. Sonunda, "sessiz" kelimesine havlamayı bırakırlarsa bir ödül aldıklarını anlayacaklardır. 

 Alternatif olarak, köpeğinize “konuşmayı; Bunu güvenilir bir şekilde yaptıktan sonra, parmağınızı dudaklarınıza götürürken “sessiz” gibi farklı bir komutla havlamayı bırakmalarını söyleyin (köpekler genellikle vücut sinyallerini sesli komutlardan daha hızlı alırlar.) Bu komutları sakin olduklarında uygulayın. ve zamanla, bir şeye havlamak istediklerinde bile, senin emrinde havlamayı kesmeyi öğrenmelidirler. 

Yorgun bir köpek sessiz bir köpektir. Köpeğiniz yalnızken havlıyorsa, gitmeden önce onları yorun. Ayrılmadan önce uzun bir yürüyüşe çıkın veya koşun, top oynayın veya köpek parkına gidin. 

Sorunların devam etmesine izin vermeyin. Bir köpek bir şeyi ne kadar uzun süre yaparsa, o kadar kökleşir. Havlama, köpeklere adrenalin verebilir, bu da havlamayı keyifli hale getirir. Ve postacı geldiğinde olduğu gibi belirli durumlarda bir köpeğin havlamasına izin vermek, sonunda bu durumlarda bir köpeği agresif hale getirebilir. Ya köpeğiniz bir gün posta teslim edilirken dışarı çıkarsa? Havlama problemleriyle mümkün olduğunca çabuk ilgilenin. 

Arı sokmasından beyin hastalığına ve devam eden ağrıya kadar bazı tıbbi problemler aşırı havlamaya neden olabilir. Daha yaşlı evcil hayvanlar, aşırı seslendirmelere neden olan bir tür köpek yaşlılığı geliştirebilir. Bir problem için tıbbi bir neden olmadığından emin olmak için bir evcil hayvanın veteriner tarafından kontrol edilmesi her zaman iyi bir fikirdir. 

Köpeğinizin neden havladığını öğrendikten sonra, sinir bozucu alışkanlıklarını azaltmanın yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz:   

  

Bölgesel/Koruyucu/Alarm/Korku : Bu tür havlama genellikle korku ya da bölgelerine veya insanlara yönelik algılanan bir tehdit tarafından motive edildiğinden, köpeğinizin gördüklerini sınırlayarak azaltılabilir. Çitle çevrili bir avludalarsa, zincir çit yerine masif ahşap kullanın. İç mekanlarda, pencere ve kapılara erişimi sınırlayın veya opak bir filmle kaplayın. 

Can sıkıntısı/Yalnızlık : Siz yokken köpeğiniz aşırı derecede havlıyorsa, onu yalnız veya sıkılmamak için daha fazla aktivite veya arkadaşlık sağlamanız gerekir. Dışarıda bir köpek getirmek, komşular üzerindeki gürültü etkisini azaltacak ve eviniz için ekstra güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca daha güvenlidir çünkü dışarıda yalnız bırakılan köpekler hırsızlık, kaçma, zehirlenme , taciz ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. 

Ancak köpekler sıkıldıklarında hala içeride havlayabilirler. Bu nedenle, köpeğiniz tüm gün işteyken havlıyorsa, günde en az bir saat köpeğinizi gezdirmesi veya onunla oynaması için birini bulun. 

Köpeğinizin gün boyunca yapması için bir şeyler sağlamak da yardımcı olabilir. Farklı şekil ve boyutlarda gelen birkaç yiyecek dağıtma oyuncağı bırakmayı deneyin. Bunlar onları birkaç saat meşgul edebilir, sonra muhtemelen biraz kestirirler. Bütün gece havlayan köpekler içeriye alınmalıdır. Köpekler içeride sessizce uyumayı çabucak öğrenir ve aileniz için ek koruma sağlar. Ayrıca evcil hayvanınızı haftada iki veya üç gün köpek kreşine bırakabilir veya çeviklik, itaat veya başka bir aktif köpek eğitimi alabilirsiniz. 

Selamlama/Oyun : Eve her geldiğinizde veya kapı zili çaldığında bir köpeğin havlama çılgınlığına girmesini önlemek için, ona diğer davranışları öğretmeniz gerekir. Bir yol, köpeğinizi bir noktaya gitmesi ve kapı açıldığında orada kalması için eğitmektir. Kapıyı görebilirlerse en iyisi, ama ona çok yakın olmamak. Bir yer seçin ve köpeğinizin oraya gidip kalmasını sağlayın, ancak henüz kapıya dokunmayın. Bir oyun haline getirerek çok sayıda ödülve övgü kullanın.  Evcil hayvanınız bunu güvenilir bir şekilde yaptıktan sonra, yerindeyken kapıyı açmaya başlayın. Kapıyı açtığınızda ve köpeğiniz yerinde kalacak, gerçekten kapıdan birinin girmesini sağlayın. Tabii ki köpeğiniz ilk başta yerinden fırlayacak, ancak zamanla ve pratikle, kapı açılıp misafirler içeri girdiğinde olduğu yerde kalmayı öğrenecekler. Eve geldiğinizde size havlayan köpeğinizi asla ödüllendirmeyin. Köpeğiniz havlamayı bırakıp sessizce oturana kadar onlarla bağlantıya girmeyin ve hatta göz teması kurmayın. Sonra onları sevin ve övün. 

Dikkat arayan : Havlamayı asla ödüllendirmeyin. Köpeğiniz su istediğinde havlarsa ve çanağı siz doldurursanız, istediklerini elde etmek için havlamayı ona öğretmişsinizdir. Dışarı çıkmak için havlarlarsa, durum aynıdır. Bu yüzden onlara dışarı çıkmak için sainleşmesini öğretin. Su kabını doldurmadan önce vurun, belki aynı sesi çıkarmak için burunlarıyla itmeye başlarlar. Köpeğinizin havlamadan iletişim kurmasının yollarını bulun. Havlarlarsa ve yemeklerinin boş olduğunu görürseniz, birkaç dakika bekleyin, başka bir şey yapın, sonra doldurun, böylece havlamalarının etkili olduğunu anlamazlar. Evcil hayvanınızı azarlamamayı unutmayın. Bir köpek için bu hala dikkat olarak kabul edilir. Anahtar, köpeğinizi ve ne istediğini, havlamayı bırakana kadar görmezden gelmektir. 

Ayrılık Kaygısı/Kompulsif Havlama : Ayrılık kaygısı ve zorlayıcı havlamanın tedavisi zordur ve bir veteriner davranışçı veya sertifikalı uygulamalı hayvan davranışçısının yardımıyla ele alınmalıdır. Bu sorunları olan köpekler, yeni, daha kabul edilebilir davranışlar öğrenirken başa çıkmalarına yardımcı olmak için genellikle ilaç tedavisine ihtiyaç duyar. Piyasada havlamayı çabucak durdurmayı vaat eden bir dizi ürün var. Köpeğinize takılan tasmalar, köpeğinize sesli veya ultrasonik düzeltmeler sağlayabilir, ancak bunlar tüm köpeklerde etkili değildir.   Evcil hayvanınıza ağrılı bir sarsıntı veren şok tasmaları, evcil hayvanlara zarar verebilir ve özellikle havladıkları kişi veya hayvanı acıyla ilişkilendiriyorlarsa, köpekleri agresif hale getirebilir. Köpeğiniz belirli bir alanda havlarsa, diğer tasmalı cihazlar da işe yarayabilir. Havlamayla etkinleştirilen su püskürtücüler veya ses çıkarıcılar, havlamayı aldıklarında, evcil hayvanınıza su püskürttüğünde veya rahatsız edici bir ses çıkardığında devreye girer. Bunlar bazen belirli bir alanda havlayan bir köpeği kırabilir, ancak evcil hayvanınızı havlamayı bıraktığında ödüllendirmek için evdeyseniz en iyi şekilde çalışırlar. Bu, köpeğinizin yapmasını istediğiniz şeyi güçlendirmeye yardımcı olur. 

Ne yapmamalı : Köpeğinizi bazı seslere (kapı çarpması, yürüyen insanlar) havlamaya teşvik etmeyin ve diğerlerine havlamasını engellemeyin. Tutarlı olun. Bir köpeği uzun süre sessiz tutmak için veya gözetim altında olmadıklarında asla ağızlık veya başka bir kısıtlama aracı kullanmayın. Evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir. *Debarking çok tartışmalıdır ve birçok kişi tarafından insanlık dışı olarak kabul edilir. Havlamanın altında yatan nedeni ele almaz. Bir köpeğin gırtlağının veya ses kutusunun her iki tarafındaki doku kıvrımlarının çıkarıldığı ve köpekleri tam bir havlama yerine hırıltılı bir kabukla bıraktığı cerrahi bir prosedürdür. Komplikasyonlar yaygındır ve nefes alma zorlukları, daha yüksek boğulma olayları ve devam eden ağrı dahil hayatı tehdit edici olabilir. Köpeklerin de ameliyattan sonra seslerini yeniden kazandıkları bilinmektedir. Prosedür havlamayı durdurmaz, sadece farklı ses çıkarır. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER