Köpekler neden eve işer ?

Köpeğim eve  işiyor ne yapmalıyım ?

Köpeğiniz olduğunda kazaların da olduğunu bilmelisiniz. Ancak, yetişkin köpeğiniz sürekli olarak evde işiyorsa çok sinir bozucu olabilir. Uygunsuz idrara çıkma, en kısa zamanda ele alınması gereken bir konudur. İlk adım, köpeğinizin neden evde işediğini bulmaktır. Köpeklerin uygunsuz idrar davranışı göstermesinin birkaç farklı nedeni vardır.

Köpekler neden evde işiyorlar?

Genellikle veterinerler tarafından "uygunsuz idrara çıkma" olarak adlandırılır, evde işemek köpeklerde nispeten yaygın bir sorundur, ancak bu sorun genellikle köpek yavruyken ele alınır. Köpeğiniz bir köpek yavrusu ise, ev eğitimi henüz tamamlanmamış olabilir. Ev eğitimi biraz zaman alabilir ve ilerlerken adımları gözden geçirmeniz gerekebilir.

Köpeğiniz kesinlikle evde eğitilmişse ve uygun olmayan işeme  ev eğitimi tamamlandıktan hemen sonra başladıysa, davranışın başka olası nedenleri de vardır. Uygunsuz idrara çıkma için davranışsal nedenleri araştırmadan önce sağlık sorunlarını ekarte etmek önemlidir.

Evde eğitimli köpeğiniz tekrar evde işiyorsa, bunun birkaç olası nedeni vardır.

İdrar Yolu Sorunları

Köpeğiniz aniden evde (veya diğer kabul edilemez yerlerde) işiyorsa, idrar yolu enfeksiyonu nedeni olabilir. Bu, uygunsuz idrara çıkmanın en yaygın nedenlerinden biridir ve köpeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biridir.

Köpeğinizle üzülmeden önce bir muayeneye veya danışmak için veterinerinize gidin. Veterineriniz büyük olasılıkla bir idrar tahlili ve muhtemelen bir idrar kültürü gerçekleştirmek için köpeğinizden bir idrar örneği isteyecektir. Bu test, idrarda bakteri ve anormal hücreleri aramak için yapılır. Veterineriniz idrar yolu enfeksiyonu tanısı koyarsa, bir sonraki adım bir antibiyotik ilacıdır.

Veterinerinizin bulabileceği diğer olası idrar sorunları arasında sistit (mesanenin iltihabı), idrardaki kristaller, mesane taşları, yapısal anormallikler ve hatta tümörler bulunur. Çoğu idrar sorunu ilaçlar, takviyeler veya diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Daha aşırı durumlarda, mesane taşları gibi sorunlar ameliyat gerektirebilir.

Veterineriniz idrar yolu problemi bulamazsa, bir sonraki adım diğer potansiyel sağlık sorunlarını aramaktır.

İnkontinans ve Sağlık Sorunları

Üriner inkontinans genellikle yaşlı köpeklerle ilişkilidir, ancak bir köpeğin genç bir yetişkin olarak inkontinans geliştirmesi mümkündür. Köpeğiniz düzensiz bir şekilde çiş sızıntısı yapıyor, aniden çiş yapıyor veya uyku sırasında idrar birikintilerini yatakta bırakıyorsa, buna inkontinans neden olabilir. Neyse ki, inkontinans bazen ilaçla tedavi edilebilir.

Öte yandan, köpeğiniz uygunsuz alanlarda bilinçli olarak büyük miktarlarda çişini yaparsa, muhtemelen inkontinans değildir. Daha fazla bilgi edinmek için veterinerinizle konuşun.

Bazı sağlık sorunları böbrek hastalığ , diyabet ve Cushing hastalığı gibi idrar sorunlarına yol açabilir. Veterineriniz köpeğinizin diğer semptomlarına (varsa) bağlı olarak bir veya daha fazla hastalığı ekarte etmek için ek teşhis testleri önerebilir. Tedavi tanıya bağlı olacaktır.

Yaşlanan Köpekler

Yavruların evde eğitim alırken çiş kazaları olabilir, ancak yaşlılık idrar kazalarının diğer nedenlerini de getirebilir. Şekilleri bunama veya yaşlılık, evde aniden çiş yapma yaşlı köpeklerde ortaya çıkabilir. Bu köpekler ev eğitimlerini unutabilir ya da nerede olduklarını unutabilirler. (asla onlara kızmayın)

Böbrek yetmezliği gibi diğer sağlık sorunları da yaşlılıkta ortaya çıkma eğilimindedir. Bu, veterinerinizin erken ve sık sık dahil edilmesinin başka bir nedenidir. Bazı durumlarda demans  ilaçlar ve takviyelerle bir şekilde yönetilebilir. Üriner sorunları olan yaşlı köpeklerle yaşayan birçok insan köpek bezlerini kullanmayı veya köpeğin yataklarını ve emici pedlerle diğer sık ​​kullanılan alanları sıralamayı seçer.

Davranış Sorunları

Veterineriniz tüm sağlık sorunlarını inceleyip bir hastalık bulamadıysa, muhtemelen sizin ve köpeğinizin davranışsal bir sorunla karşı karşıya kaldığınız anlamına gelir.

Bazı köpekler, özellikle erkekler, işaretleme davranışları sergiler. İşaretleme genellikle seks hormonları tarafından yönlendirilir, ancak bir alışkanlık haline gelebilir ve değiştirildikten sonra bile devam edebilir.

Başka bir olasılık, köpeğinizin itaatkâr veya heyecanlı idrara çıkması olabilir. Köpeğiniz birisi veya bir şey tarafından korkutulursa bu olabilir. Bazı köpekler, biri üzerinde durup aşağı bakarken, özellikle köpek genç veya korkulu ise, işemek yaygındır. Köpekler ayrıca endişeli ve stresli olduklarında uygunsuz bir şekilde idrar yapabilirler.

Ortamdaki bir şeyin köpeğinizde bu tür davranışları tetikleyip tetikleyemeyeceğini belirlemek için evinizdeki durumu inceleyin. Yakın zamanda evinize yeni bir evcil hayvan eklediniz mi? Aileye yeni bir bebek gibi insan katılmış mı? Evdeki biri yakın zamanda ayrıldı ya da öldü mü? Köpekler genellikle bu tür çevresel değişikliklere çok duyarlıdır.

Köpeğiniz, dışarıda uygunsuz idrara çıkmaya neden olabilecek bir durum hakkında da endişeli olabilir. Belki köpeğiniz başka bir köpek gördü, yakınlarda yüksek bir inşaat sesi duydu veya başka bir şeyin üzüldüğünü gördü.

Köpeğinizin Evde İşemesini Nasıl Durdururuz?

Ne yaparsan yap, köpeğinden vazgeçme ya da köpeğini bırakma. Onunla çalışabilirsin! Tabii ki, ek yardım almanız gerekebilir. Bu arada, köpek arkadaşınıza sabırlı olun ve köpeğe sorunuyla yardımcı olmak için bir veya daha fazla basit adım atmayı deneyin.

Köpeğinizi Yeniden Eğitin

Köpeğiniz muhtemelen bir kez evde eğitilmiş olduğundan, eğitimi tekrar etmek ve adımları tekrarlamak yardımcı olabilir.

Dışarı çıkma Molalarını Artırın

Köpeğinizi, su içtikten, yemek yedikten veya şekerlemeden uyandıktan hemen sonra tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarın. Köpeğiniz uygun yerler de tuvaletini yaptıysa onları övgü dolu sözlerle ve bir ödül maması ile ödüllendirin.

Tetikleyiciyi belirleyin

Köpeğinizin ortamında başka bir evcil hayvanınız varsa onu uyaran olup olmadığını anlamaya çalışın. Köpeğinize onunla yaşamayı öğretin veya köpeğinizin kaygısını sakinleştirmek için elinizden geldiği kadar yumuşak ses tonlarıyla birbirlerine zarar vermeyeceklerini beden dilinizle onlara anlatmaya çalışın. Köpekler kendini güvende hissettiği anlarda tuvaletlerini yaparlar. Örneğin, yürüyüş yaparken mahallenin kızgın köpeği veya çok gürültülü olan korku kaynaklarından kaçının. Dışarıdan yüksek ses geliyorsa, evde müzik çalın.

Köpeğinize asla  vurmayın ya da bağırmayın

Evde idrar yaptığı zaman köpeğinizi cezalandırmak ya da çığlık atmaktan kaçının. Bu muhtemelen geri tepecek ve evde idrara çıkmanın yanlış davranış olduğunu öğrenmek yerine, köpeğiniz insanların veya etrafın güvensiz olduğunu öğrenebilir. Köpeğinizin cezalandırılması, daha fazla iç mekan kazasına neden olabilir ve onların dışarıda bile korkmasını tetikler.

Doğru Temizleme

Her bir kazayı, kokuyu ortadan kaldıran bir enzimatik temizleyici ile en kısa sürede iyice temizleyin. Köpeğinizin idrar kokusunu tanımasını ve iç mekanın sonuçta idrara çıkması için kabul edilebilir bir yer olduğunu düşünmezsiniz.

Profesyonel Yardım Alın

Her şeyi denediyseniz ve hala köpeğinizin sorunuyla ilgili herhangi bir ilerleme kaydedemiyorsanız, bir köpek eğitmeni veya davranışçıya tek bir danışma veya uzman eğitmen eşliğinde Pozitif köpek eğitimi aldırın.

Evcil hayvanınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizi hemen arayın. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanınızı muayene ettikleri, evcil hayvanınızın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanınız için en iyi önerileri yapabildikleri için daima veterinerinize danışın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER