Köpekler Neden Esner?

Köpeğim Esnediğinde Ne Anlama Geliyor? 

Esneme, köpek beden dilinin bir şeklidir. Köpeğinizin esnediğini gördüğünüzde, sizinle iletişim kurmaya çalışıyor olma ihtimali yüksektir. Köpeğiniz esnediğinde bunun ne anlama geldiğini ve nasıl yorumlanacağını öğrenin. 

Köpeklerde Esneme 

Köpeklerde esneme, tıpkı insanlarda olduğu gibi görünür - geniş, derin bir nefes eşliğinde geniş açık çene. Bazı köpekler esnerken bir ses çıkarır, nefes verirken tiz bir ses çıkarırken, diğer köpekler sessizce esner. 

 İnsanlarla esnemeyi genellikle yorgunlukla ilişkilendiririz, köpekler esnediğinde bazen bir iletişim şekli de olabilir. 

Köpek Esnemesi Ne Anlama Geliyor? 

Uyandığında, uykuya dalarken, yatarken, sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde esneyen bir köpek, muhtemelen köpeğinizin yorgun olduğunun bir işaretidir. Anlamak için yeterince kolay! 

Esnemek aynı zamanda bir tür yatıştırma hareketidir ; sakinleştirici bir sinyal olarak da adlandırılan bir şey. Köpekler bir tehdidi savuşturmak için esner. Bir insan veya başka bir hayvan bir köpeğe yaklaşırsa, o köpek bakışlarını kaçırabilir ve esneyebilir. Bu, bir köpeğin kendisini tehdit altında veya endişeli hissettiğini ancak saldırmayacağını söyleme şeklidir.  

Köpekler, çatışmayı önlemek için bu tür beden dilini kullanır. 

 Esneme, köpeğinizin stresli olduğunun bir işareti olabilir. Bu, köpeğinizin arabada, veterinerde veya fırtına sırasında neden daha sık esnediğini açıklar . Esnemeler, aralıklı soluma ve sızlanma ile karıştırılabilir. 

Köpeğiniz Çok Esniyorsa Ne Yapmalısınız? 

Köpeğiniz yorgun görünüyorsa, bırakın yatsın. Köpekler çok uyumayı sever ! Yatmak istemeleri mümkündür, ancak siz veya bir başkası onların uyku alanındadır. Köpeğinizin gidebileceği, sessiz, güvenli ve kendilerine ait olan, geri çekilip endişe duymadan uyuyabilecekleri bir yeri olduğundan emin olun. 

Uykudan kaynaklanmıyorsa, endişeye neden olabilecek şeylere dikkat edin. İki çocuk köpeğin yattığı yerin yakınında kavga ediyorsa, bir çocuk ona sarılırsa, biri onu azarladığında veya çeşitli stres yaratan diğer durumlarda olabilir. Köpeğinizde endişeye neden olan şeyin farkında olmak, onun bu durumlara maruz kalmasını önlemenize yardımcı olabilir. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER