Köpekler Neden Başlarını Eğer?

Köpekler neden başlarını eğer?
Hepimiz buna tanık olduk; genellikle kalkık veya çatık "kaşlar" ve kulakların eşlik ettiği tipik baş dönüşü. Köpeğinizle konuşurken kelime dağarcığı sağlam olmayabilir, ancak köpek arkadaşınız kesinlikle anahtar kelimeleri anlayabilir.
Çoğumuzun bildiği gibi pek çok köpek, yürümek, araba kullanmak veya ikram etmek gibi belirli kelimeleri veya cümleleri duyduklarında sözlü iletişimi anlarlar. Ya da belki de tüylü arkadaşım gibi basit heceler veya kadanslar karşısında heyecanlanıyorlar. Köpeğim için tek gereken basit bir "yapmak"tır ve o, ya bir ödülün ya da yürüyüşün yakın olduğunu biliyor.
En iyi arkadaşınızın dikkatini hangi dil çekerse çeksin, tepkisi neredeyse her zaman aynıdır: başını eğerek. İnsanlara dair çıkarımda bulunduğumuzda, beden dillerini, onlara ne söylediğimizi anlamaya çalıştıkları şeklinde yorumlayabiliriz.
Peki tüylü arkadaşınız sevimli kafalarını bir yandan diğer yana eğdiğinde aslında kafasında neler oluyor? BBC'nin Science Focus dergisi, araştırmaya göre "köpeklerin anlamlı bir şeyi algıladıklarında veya önemli bir şeyin söylenmesini beklediklerinde başlarını eğdiklerini" bildirdi.
Insider, köpeklerin baş eğmelerinin ardındaki, bir köpeğin daha iyi görme veya daha dikkatli dinleme girişimi gibi diğer teorileri araştırdı; hatta belki de tüylü dostlarımız, biz insanların bu davranışa gösterdiği olumlu tepkileri fark edebilir. Erin Askeland, "Burada muhtemelen bir köpek kafasını eğdiğinde insanlar sözlü övgü veya evcil hayvanlarla karşılık verir, böylece köpek başını daha sık eğmeyi öğrenir ve bunu dikkat çekmenin bir yolu olarak yapabilir" dedi.
Bobi Kolejine'e göre , köpeklerin baş eğmelerini neyin tetiklediği konusunda çok az araştırma yapılmış olsa da, bazı araştırmalar davranışa ilişkin önemli bulguları ortaya çıkardı. Köpeklerin baş eğmeleri ile hafızalarını hatırlamaları arasında potansiyel bir bağlantı var. "köpekler, sahibinin nerede durduğuna bakmaksızın genellikle başlarını aynı yöne eğiyor".
Oregon Eyalet Üniversitesi'nde insan-hayvan etkileşimi üzerine çalışan bir araştırmacı olan Monique Udell, Science'a , köpek davranışı üzerine araştırma söz konusu olduğunda, "bir sonraki adımın, kafa eğiminin gerçekte ne anlama geldiğini anlamak için daha fazla soru sormak olduğunu" söyledi. "Kelime öğrenme yeteneğini, dikkati veya hafızayı tahmin etmek için kafa eğmeyi kullanabilir miyiz?"
Şimdilik, daha fazla araştırma köpeklerin sevimli baş eğimlerinin arkasında ne olduğunu kesin olarak açıklayana kadar, köpek sahipleri sadık evcil hayvanlarımızın onlara ne söylediğimizi anlamak için sevimli bir çaba gösterdiğini varsayarak rahat olmaya devam edebilirler.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER