Köpekler neden ayaklarımızın altında uyur?

Köpekler Neden Ayaklarınızın Altında Uyur [6 Sebep] 

Köpeğinizin ayaklarınızın dibine oturmaya veya uzanmaya karar vermesinin altı temel nedenine bir göz atalım. 

1. Köpek Sürüsü İçgüdüsü

Evcil hayvanınız hiçbir zaman bir köpek sürüsünün parçası olmamış olsa da, sürü davranışı hala içgüdüseldir . Bütün köpekler hala çoğu zaman bir sürüyle seyahat ediyormuş gibi davranmaya mecburdurlar. Devam edip köpeğinizin neden ayaklarınızın dibine oturduğuna dair bir takım başka nedenler sunacak olsak da, bunların hepsi bu sürü içgüdüsüyle bağlantılıdır. Köpekler, alfalarına yakın kalmanın çeşitli durumlarda yapılacak doğru şey olduğuna dair doğal bir içgüdüye sahiptir. Köpek sürülerini gözlemlediğinizde bu davranışın bir aynasını açıkça görebilirsiniz. Sürü dinlenmeyi bıraktığında, sürünün lideri çevreyi iyi bir şekilde görebilecek şekilde birinci sınıf bir pozisyonda yatacaktır. Diğer köpekler liderin etrafında oturacak veya uzanacaktır. Bu, çeşitli nedenlerle yapılır. Isınmak için toplanırlar, güvenlik için birbirlerine yakın dururlar ve kendilerini sürünün hiyerarşisini ve bağlantılılığını yansıtacak şekilde düzenlerler. Evinizde, sürü lideri sizsiniz, bu nedenle köpeğiniz, bir sürü liderine karşı gösterdikleri eylemlerin çoğunu size karşı göstermek zorunda kalacak. Bu aynı zamanda köpeğinizin, hanenizin bazı üyeleriyle diğerlerinden daha fazla ayakta oturmak gibi davranışlara daha yatkın olmasının nedenidir. Evdeki herkes her zaman bir sürü lideri değildir. 

2. Koruma Aramak

Köpeklerin sürü liderinin etrafında oturmasının ana nedenlerinden biri koruma amaçlıdır. Köpeklerin en büyüğü ve en güçlüsü olma eğiliminde olan ve konumlarını sürüyü koruyarak kazanmış olan alfaya yakın olmayı severler. Köpeğiniz muhtemelen onların koruyucusu olduğunuzu görmeye geldi ve ihtiyaç duyduklarında onlara yardım teklif edecek kişinin siz olduğunu öğrendiler. Bu nedenle, ayaklarınızın dibine oturmak kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve  kendilerini daha iyi hissederler. Uyku genellikle köpekler için en savunmasız zamandır, çünkü çevreleriyle ilgili farkındalıkları azalır. Ayaklarınızın dibinde uyuduklarında "yedekleri" varmış gibi hissedeceklerdir. Bu nedenle, bir şey onları sinirlendirdiğinde, köpeğinizin bunu daha sık yaptığını fark edebilirsiniz. Bu, bir yabancının (hayvan veya insan), bir fırtınanın varlığı veya hatta evde normalden biraz farklı bir koku olabilir. Ancak bu koruma aynı zamanda karşılıklıdır. Köpekler sadece sürü liderinin korumasından zevk almakla kalmaz, aynı zamanda onları koruma yükümlülüğü de vardır. Köpeğiniz, belki başka bir insan veya hayvanın varlığından korunmaya ihtiyacınız olduğunu düşünürse, ayaklarınızın dibine oturabilir. Bu davranış, oturmak ve çevrede olup bitenlere dikkat etmekle sınırlıysa iyidir. Ancak, bu tehdit edici varlıklara karşı biraz saldırganlığa eğilimli olmaları endişe verici olabilir. Bu durumu siz kontrol edeceksiniz. 

3. Bölgelerini İşaretlemek

Köpeğinizi size ait olarak görseniz de, muhtemelen onlar da sizi aynı şekilde görüyorlar. Siz onların insanısınız ve diğer köpeklerin, insanların veya kedilerin çok yakınlaşmasına izin vermek istemezler. Bu, köpeklerin eğitimlerinin bir parçası olarak uygun şekilde sosyalleştirilmeleri gerekmesinin birçok nedeninden biridir, böylece sizi evin diğer sakinleriyle paylaşmayı öğrenebilirler ve diğer varlıklar çok yakınlaştığında saldırgan veya aşırı bölgesel davranmazlar. Birden fazla evcil hayvanınız varsa, kediniz kucağınıza atlarsa, köpeğinizin herkese sizinle olan bağlantısını hatırlatmak için doğrudan geleceğini fark edebilirsiniz. Yine, bu bölgesel davranış, bir sinyal verme biçimi olarak size yakın durmakla sınırlıysa, endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, bazı köpekler de bu zamanlarda saldırganlığa meyledebilir ve bu, ele alınması gereken olumsuz bir davranıştır. 

4. Sıcaklık Aramak

Köpeğiniz sadece biraz üşüdüğü için kıvrıldığında size yakın olmak isteyebilir. Sizden alabilecekleri vücut ısısı, yalnızca ayaklarınız olsa bile, onlara çok ihtiyaç duydukları sıcaklığı verebilir. Motivasyonları buysa, mümkün olduğunca yaklaşmaya çalışacaklar, bu yüzden mümkün olduğunca fazla cilt teması sağlamak için yerleşirken kafalarını karıştıracak ve çok fazla hareket edeceklerdir. Soğukta vücut ısısını korumayı çok daha zor bulduklarından, bu özellikle daha küçük ırklarda yaygındır.  

5. Sizi Seviyorlar

Bazen köpekler, diğer insanların size sarılmak istemeleriyle aynı nedenle size sarılmak isterler: Sizi seviyorlar ve sadece biraz yakın temas istiyorlar. Yine, bu muhtemelen sadece ayaklarınızın altında oturmaktan daha fazlası ile karakterize edilecektir. Muhtemelen yukarı zıplamak, burnunu sokmak ve belki de seni dostça yalamak isteyeceklerdir. Ancak bunların hiçbiri mümkün değilse, biraz yakınlaşmak için ayaklarınızın dibine oturmakla yetineceklerdir. 

6. Onlara İhtiyacınız Olduğunu Düşünürler

Köpekler çok hassastır ve nasıl hissettiğimizi anlamakta çok iyidirler. Ne zaman korktuğumuzu ve ne zaman eğlendiğimizi bilirler ve sınırlarımızı zorlayabilirler. Bir şekilde üzgün veya mutsuz olduğumuzu hissederlerse, muhtemelen yardım etmek isteyeceklerdir. Orada bulunarak ve bize biraz sevgi vererek bizi daha iyi hissettirmeye çalışacaklar. Sadece yakınlarda olmanın ihtiyaç anında size yardımcı olabileceğini biliyorlar, bu yüzden onların varlığını hissedebildiğinizden emin olacaklar. Sophie ona duygusal olarak ihtiyacım olduğunda her zaman biliyordu. Ağlıyor, üzgün ya da depresyonda olsaydım, beni her zaman burnuyla dürtmeye başlardı. 6 numaralı neden “İhtiyacınız Olduğunu Düşünüyorlar” değil, “İhtiyacınız Olduğunu Biliyor” olmalılar. 

Köpeğinizin Ayaklarınızın Önüne Oturmasına İzin Vermeli misiniz? 

Motivasyonları ne olursa olsun, köpeğiniz ayaklarınızın dibine oturmak istiyorsa bu endişelenmeniz gereken bir alışkanlık değildir. Bu onlar için doğal bir içgüdüdür ve genellikle olumsuz bir şeyin yansıması değildir. Aslında, aranızdaki bağın önemli bir parçası olabilir ve  köpeğinize biraz sevgi ve ilgi göstermeniz için iyi bir an olabilir. Ancak, aniden tüm zamanlarını ayaklarınızın altında geçirmek istediklerini fark ederseniz, önemli bir korkuya kapılmış olabilirler. Bu, kendi evlerinde bile kendilerini güvende hissetmiyorlarsa evde bir sorun güvenlerini azaltmış demektir. Bu oluyorsa, onları korkutan şeyin temel nedenini aramak ve onu çözmeye çalışmak gerekir. Bu davranış, bölgesel veya koruyucu modları saldırganlığa dönüşürse ve başkalarına havlamaya başlarsa veya daha kötüsü de bir sorun olabilir. Eğer olan buysa , başkalarının varlığına nasıl tepki vereceklerini öğrenmek için ek sosyalleşme eğitimine ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca, köpeğiniz bunu aşırıya kaçma eğiliminde olabilir ve yemek pişirirken olduğu gibi uygunsuz zamanlarda ayaklarınızın dibine oturmak isteyebilir ve hareket etmeye çalışırken pratik olarak üzerlerine takılırsınız. Durum buysa, bu davranıştan vazgeçmek isteyebilirsiniz ve yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. 

Köpeğinizin Ayaklarınızın Önüne Oturmasını Nasıl Engellersiniz? 

Köpeğinizin ayaklarınızın dibine oturmasını istemediğinize karar verirseniz, bu davranışı engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İlk olarak, bu davranışta bulunurken onlara herhangi bir ödül vermekten kaçının. Ayaklarınızın dibinde otururken kulaklarının arkasına güzel bir kaşıma ya da başka türden bir ödül ya da sevgi verirseniz, bunun bu davranışın olumlu sonucu olduğunu öğrenecekler ve bunu daha sık yapmaya meyilli olacaklardır. Bunun yerine, onları ayağa kalkmaya ve daha uygun bir yere gitmeye teşvik etmelisiniz. Güzel bir yatak gibi uygun bir yerin hazır olması iyi bir fikirdir, özellikle de ısınmak için sokulduklarını düşünüyorsanız. Ayaklarınızdan yatağa geçerlerse, bu olumlu davranış için onları ödüllendirebilirsiniz. Yatağı size yakın bir yere koyduğunuzdan emin olun çünkü köpeğiniz size yakın olmak için ayaklarınızın üzerinde oturuyor. Onları başka bir odaya sürgün ederseniz, bu tamamen doğal davranış için bir ceza gibi hissedecektir. Yani onları sürünün dışına attığınızı zannedecekler. 

Köpeğim Neden Ayaklarımda Uyuyor? 

Köpekler, içgüdüsel nedenlerle ayaklarınızın dibinde uyumayı severler. Köpekler yük hayvanlarıdır. Güvenlik ve koruma için sürüye yakın olacak şekilde programlanmıştır. Ev ortamında, sürü lideri sizsiniz, bu yüzden size yakın olmak isteyeceklerdir. Ayaklarınızın yanında olmak kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar, böylece daha iyi rahatlayabilir ve uyuyabilirler. Aynı zamanda bölgesel ve koruyucu bir konumdur. Sen onlara aitsin ve seni herhangi bir tehditten korumak için yakınlarda olmaları gerekiyor.  

Köpeğim Neden Ayaklarıma Oturuyor? 

Birçok köpek, yakın durma çabasının bir parçası olarak sahibinin ayakları üzerinde oturmayı sever. Burası size mümkün olduğunca yakın, güvenli bir yer gibi gelebilir, ancak daha büyük olasılıkla bölgesel davranış sergiliyorlar. Siz köpeğinizin size ait olduğunu düşündüğünüz gibi, onlar da sizi kendilerine ait olarak düşünürler. Ayaklarınızın üzerinde oturmak, başkalarına (insanlar ve hayvanlar) sizin onların insanı olduğunuzu göstermelerini sağlar. Diğerleri ikinizin arasına girmemeli veya sizi herhangi bir şekilde tehdit etmeye çalışmamalıdır. Bu davranış, başkalarına karşı herhangi bir saldırganlık eşlik etmediği sürece tamamen doğal ve masumdur. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER