Köpekler neden arkalarını koklar?

Köpekler Neden Birbirlerinin Poposunu Koklarlar?
Köpeklerin birbirlerinin poposunu koklamalarının iyi bir nedeni var.
Köpeklerin birbirlerinin popolarını kokladığını gördüğümüzde kıkırdarız ama köpeklerin özel yerlere burunlarını sokmalarının iyi bir nedeni vardır. İyi geçinmelerine ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak için birbirleri hakkında her türlü şeyi öğrenmelerini sağlar. Köpekler için popo koklamak, insanlar için el sıkışmak gibidir.
Köpeklerin harika koku alma duyusu, insanlardan 10.000 ila 100.000 kat daha iyidir. Ayrıca burunlarında, başka bir köpeğin arkasını kokladıklarında kaka kokusunu görmezden gelmelerini sağlayan Jacobson organı adı verilen özel bir kısmı vardır. Bunun yerine, organ daha önemli bir şey algılar: Bir köpeğin anüsünün kenarlarında, vücuda nasıl büyüyeceğini ve düzgün çalışacağını söyleyen kimyasallar salgılayan özel bezler vardır. Köpeklerin birbirlerinin popolarıyla ilgili en çok merak ettikleri şey budur.
Kimyasallar köpeklere birbirleri hakkında çok şey anlatıyor. Bir köpeğin başka bir köpeğin erkek mi dişi mi olduğunu, kaç yaşında olduğunu, ne yediğini, ne kadar sağlıklı olduğunu ve hatta nasıl bir ruh halinde olduğunu anlamasına yardımcı olurlar. Yabancılar veya daha önce tanışmışlarsa. Bütün bunlar, köpeklerin nasıl davranmaları gerektiğine karar vermelerine yardımcı olur. Köpekler birbirlerini ilk böyle tanır!
Halil Alper DİNÇER
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi