Köpekler neden agresif olur.

Saldırganlık, kavga veya ısırma köpeğinizin aile üyelerinde, yabancılarda veya diğer köpeklerde hırpalanması olarak kendini gösterir. Kızgın, ısırgan, hırıltılı köpekler insanları korkunç şekilde korkutabilir ve hatta yaralayabilir. Köpek onu bir kişiye veya birçok kişiye yönlendiriyor olsun, bu tek başına daha iyi olmayacağı için düzenlenmesi gereken bir davranıştır. Eğer ele alınmazsa,  egemenlik saldırganlığı gelişebilir. 

Hakimiyet saldırganlığı, köpeğin lider olduğuna inandığı yerdir. Kızgın köpeği önlemek için her geri çekişinizde, tepkiniz zihnindeki otoritesini güçlendirir. Bu davranışın üstesinden gelmek için, Köpek Saldırısı Eğitimi için bir profesyonel köpek eğitmeni desteği almayı düşünmelisiniz.

Bu yazıda, köpeğinizin neden bu davranışı sergilediğini inceleyeceğiz. Ayrıca tekrarlanmasını nasıl önleyebileceğinizi de inceleyeceğiz.  

Köpeğim Neden Saldırgan?

Köpeklerin saldırgan olmasının birkaç nedeni vardır.

 • Köpek bölgesini ve kendi alanını koruyor.
 • Köpeğinizin koruduğu bir aile üyesi de olabilir.
 • Onun için değerli olduğunu düşündüğü bir şeyi korumaya çalışıyor olabilir.
 • Köpek korkudan saldırıyor olabilir.
 • Kendini koruduğunu hissedebilir.
 • Yeterince sosyalleşmemiş bir köpek olabilir.
 • Hayal kırıklığı veya sıkıntıdan saldırıyor olabilir.
 • Saldırganlıklarını yönlendiriyor olabilirler çünkü gerçek hedefe ulaşamazlar.
 • Acı çekiyorsa sıklıkla agresif davranırlar.
 • Cinsel hayal kırıklığı olabilir.
 • Hedeflerini av olarak görebilirler.

Köpek saldırganlığı nasıl tedavi edilir

Nedenin Ne Olduğunu Öğrenin

İlk adım  tedavi için köpek saldırganlık davranışlarını neyin sebep olanı anlamaktır. Korkudan hareket eden bir köpek, sizi av olarak gören birine farklı bir yaklaşım gösterir. Öfke ve saldırganlığın ne zaman gerçekleştiğini, kiminle olduğunu vb. Takip ederek işe başlayın.  

Veterinerinizle Konuşun

Köpeğiniz genellikle bu şekilde davranmazsa, bir veteriner hekime danışmak çok önemlidir. Veteriner, altta yatan tıbbi nedenleri ekarte edebilir.

Uzman eğitmen desteği almak

Uzman eğitmenler davranışın arkasındaki nedeni belirlemenize yardımcı olurlar. Köpeğinizin neden bunu yaptığını gözlemledikten sonra davranışını düzeltmek için bir eğitime ihtiyacınız olacaktır. Agresif davranışların düzeltilmesi zordur ve bu nedenle çok fazla sabır gereklidir. 

Ceza Kötü Bir Fikirdir

Köpeği cezalandırarak, sadece durumu tırmandıracaksın. Ayrıca gelecekte uyarı vermeden hareket etmesini sağlayabilir. 

İlaç Gerekli Olabilir

Köpeğin doğal olarak nevrotik bir mizaç varsa, ilaç kalıcı olarak işe yarayabilir. Bununla birlikte, çoğu köpek için ilaçlar saldırganlığı durdurmak için geçici bir çözümdür. Veterineriniz burada size tavsiyede bulunacak en iyi kişidir.

Planı Uygulayabilir misiniz? 

Köpeğinizin saldırganlığı can sıkıntısından veya çok fazla enerjiden kaynaklanıyorsa, davranışçılarınızın ortaya koyduğu plana sadık kalabilecek misiniz? Bazı durumlarda, köpek başka hiçbir evcil hayvanı veya küçük çocuğu olmayan bir evde daha iyi olabilir. Onun iyiliği için başka bir evcil hayvandan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

Sonuç

Saldırganlıkla mümkün olduğunca çabuk ilgilenilmelidir. İlk adım semptomları not etmek ve nedenini tanımlamaya çalışmaktır. Eğer saldırganlık nedeni psikolojikse, sizin için en  uygun olanı  profesyonel bir eğitmen tarafından  yardım almak daha uygun olacaktır.

Bir gecede olacak bir şey değildir. Sonuç olarak, köpeğinize çok fazla sabır göstermeniz gerekir. Bu durumu düzeltmeye hazır değilseniz onu başka bir eve yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

 

Bobi Koleji İzmir Pozitif Köpek Eğitimi

Halil Alper DİNÇER