Köpekler neden üzerimize atlar?

Atlamak köpekler arasında yaygın bir davranış problemidir . Ön kapıdan adım attığınız anda size saldıran heyecanlı, aşırı coşkulu köpeğinizden rahatsız olabilirsiniz. Ama aslında küçük çocuklar, fiziksel engelli insanlar, bazı yaşlı insanlar ve köpeğinizin selamını beklemeyen insanlar için tehlikeli olabilir. İyi haber şu ki, köpeğinizi insanlara atlamayı bırakmak ve herkesi daha kibarca selamlamaya başlamak için eğitebilirsiniz .
Köpekler Neden Atlar?
Köpeklerin neden insanlara sıçradığına dair bir dizi teori vardır ; bunlar arasında popüler olan hakimiyet ve selamlama davranışlarıdır. Yanlışlıkla köpeğinizi istediği şeyi vererek üstünüze atladığınız için ödüllendiriyor olabilirsiniz. Çoğu zaman çocuklar için geçerli olduğu gibi, olumsuz dikkat hiç dikkat etmekten daha iyi olabilir. Köpeğiniz, cezalandırmaya çalıştığınız yere inmek veya bağırmak için bağırdığınızda bunu fark etmeyebilir. Bunun yerine, yavrularınız davranışınızı tam olarak aradığı şey olarak görebilir: yani sizden değerli bir ilgi. Bu durumda, köpeğin sizden veya başkalarından aldığı her türlü sevme durumu ödül olarak algılanabilir. Öyleyse, köpeğinizi yukarı atlamak için ödüllendirmek yerine, dört pençenin tümünü yerde tutmasını daha ödüllendirici hale getirmeniz mantıklıdır.
Zıplamayı Durdurma
Köpeğinizi insanlara zıplamamak için eğitmek, sabır ve sebat gerektirir. Yapmanız gereken eylemler ve kaçınmanız gereken başka şeyler olduğunu unutmayın. Köpeğinizi eğitirken tutarlı olun ve ön pençelerini kendine saklayan en iyi arkadaşınızla ödüllendirileceksiniz.
Dikkatini Durdur
Bir köpeğe sıçramamayı öğretmenin ilk kısmı, dikkatinizi vermemeyi içerir. Bunu yapmak için bir çift yol var: Köpeğiniz sıçradığı zaman sırtınızı çevirin. Kollarınızı göğsünüzün üzerinde tutun ve ses çıkarmayın. Köpek tekrar yukarı atlamak için koşarsa, diğer yöne dönün. Köpeğin atlamayı bırakmasını bekleyin.
Başka bir yöntem de kendinizi tamamen ortadan kaldırmaktır. Kapıdan girdiğinizde köpeğiniz atlarsa, arkanızı dönüp dışarı çıkın. Eğer içerideyken yukarı sıçrarsa, odadan çıkın. Biraz bekleyin; sonra içeri adım atın. Köpeğiniz sakinleşene kadar bunu tekrarlayın.
İyi Davranışı Ödüllendir
İstenmeyen zıplamayı önlemek için çalışırken, bazı ikramları elinizin altında tutmak gerçekten yardımcı olabilir . Köpeğiniz önünüzde durur durmaz dört pençenin hepsi yerde olduğu zaman ödül verin. Ayrıca köpeğinizi övün, ancak bu durum düşük enerjide tutun. Sizden çok fazla heyecan ve dikkat çekerse başka bir atlama turunu teşvik edebilir.
Pratik yapmak mükemmelleştirir
Köpeğinizle pratik yapmak onun çabuk öğrenmesine yardımcı olur. Örneğin, zıplama en sık işten sonra eve geldiğinizde olur, günde birkaç kez gelip bu davranışı doğru şekilde anlamasına yardımcı olursunuz. Köpeğinizin üzerinde büyük bir sevinç gösterisi yapmayın ve yukarı sıçrarsa dışarı çıkın. Dört ayağı da aynı anda yerde olduğunda ödül verin. İlk buluşma anında 5 dakika görmezden gelmeniz harika bir çalışma olur.
Otur Komutu Ekleme
Köpeğiniz dört pençeyi birkaç saniye veya daha fazla yerde tutabildiğinde, oturmasını isteyin. Bir odaya veya ön kapıdan içeri yürüyün ve "otur" komutunu verin . Köpek oturur oturmaz bir ödül sunun. Bunu birkaç eğitim seansı boyunca uygulayın. Çok sayıda tekrarla, köpek kapıdan içeri girer girmez veya odaya girer girmez oturmaya başlayacaktır.
Diğer İnsanlarla Pratik Yapın
Köpeğinizle pratik yapmanız yeterli değildir. Bu eğitime arkadaşlarınızı ve ailenizi de dahil etmelisiniz. Aksi takdirde, köpeğiniz size zıplamanın uygun olmadığını, ancak herkesin üzerine zıplamanın oyun olduğunu öğrenebilir. Bu eğitimde başkalarının yardım etmesini sağlamak, köpeğinizin odaya kim gelirse gelsin dört pençenin tümünü aşağıda tutmasını öğretir.
Ne Yapmamalı
Bir köpeği, cezalandırmak veya kaçınması için bağırmak. Böyle bir yöntem köpeğin göğsüne bir dizdir. Bir diğeri, köpeği senden uzaklaştırmak için tasma düzeltmesi - tasma çekerek veya vurmalı çekerek. Bu yöntemlerle ilgili birkaç sorun var: Dizinizi vurarak ya da tasmanızı çok sert ya da yanlış bir şekilde çekerseniz, köpeği ciddi şekilde yaralayabilirsiniz.
Göğsüne bir diz kullandığınızda, köpeğinizi yere serebilirsiniz, ancak köpek bunu oyunu başlatmanın yolu olarak yorumlayabilir. Köpeğinizin yanıtı, oyuna devam etmek için tekrar yukarı atlamak olacaktır çünkü aslında durdurmaya çalıştığınız davranışı güçlendirdiniz.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER