Köpekler Neden Çorap Yer Ve Kaçırır ?

Köpeğim Neden Çorap Yiyor ve Bu Konuda Ne Yapabilirim?
Köpeğiniz Çorap mı Yiyor?
Köpekler en tuhaf şeyleri yerler. Veterinerler bunu oldukça sık duyarlar: "Köpeğim az önce çoraplarımı yuttu! Ölecek mi?"
Her şey ne kadar komik görünürse görünsün, nihayetinde köpeklerin çorap yemesinde komik bir şey yoktur. Çorap yiyen bir köpek, bazı ciddi ve karmaşık tıbbi sorunlarla karşılaşabilir (pahalı veteriner faturalarından bahsetmiyorum bile), özellikle "sockaholic" köpekler, bunu en sevdikleri alışkanlık haline getiren tekrarlayan suçlular.
Peki köpekler neden çorap yiyor ve çorap yiyen köpeklere ne olabilir? Biliyor musun?
Köpeğim Neden Çorap Yiyor?
Köpeğim neden çorap yemekle bu kadar ilgileniyor? Çoraplar o kadar lezzetli değil ve kesinlikle bir köpeğin diyetinin bir parçası değiller, peki neden yiyiyor? Bir köpeğin çorap fetişini anlamak için insanın kendisini bir köpeğin patilerine bırakması ve olaylara köpek bakış açısıyla bakması gerekir. Çoraplar evde bulunan pek ilgi çekici olmayan şeyler gibi görünse de, birçok köpek, en azından sevgili köpek sahiplerinin bakış açısından, çorapların özel bir anlamı olduğunu bilmeliyiz.
Kaynak Koruma
Pek çok köpek can sıkıntısı nedeniyle veya bir oyunun parçası olarak çorap yutabilirken, daha ciddi bir kayda göre, bazı köpekler bunu bir kaynak koruma biçimi olarak yapabilir. Bu durumda köpek çorabı değerli bir eşya olarak algılar, belki kemikler, oyuncaklar ve özellikle sahip olmaya can attığı diğer eşyalar kadar değerlidir. Çorapları koruyan köpekler, "kaynaklarını" kaybetme konusunda kendilerini tehdit altında hissetmemek için mesafeyi artıran davranışlarda bulunabilirler (diğer köpekleri veya insanları yaklaşmaktan caydırmayı amaçlayan davranışlar). Hırlamak, başını çoraba doğru eğik tutmak ve çıtlatmak, çorap gibi eşyaları koruyan köpeklerin davranışlarından sadece birkaçıdır.
Çorabı yutmak, bir kişi veya hayvan çok yaklaştığında doruğa ulaşan etki olarak, teşhirin bir parçası olabilir. Ancak, tüm köpekler bu durumu izlemez; bazı köpekler, çorapları başkalarından ulaşamayacakları bir yerde saklamak için bulduklarında hemen yutmaya karar verebilirler.
Pika
Öte yandan, bazen çorap yutmak, bir köpeğin pika olarak bilinen bir durum yaşadığının bir işareti olabilir. Pika, tüketilemeyen nesneleri yeme eğilimidir. Listede kayalar, çoraplar, yapraklar, toprak vb. bulunabilir. Bu davranışın altında yatan neden bazen tespit edilemeyebilir, ancak pikanın bir davranış bozukluğundan, belki de bir sindirim veya metabolik sorundan veya altta yatan başka bir tıbbi durumdan kaynaklanabileceğine inanılmaktadır.
Diğer sebepler
Ve sırf ödüllendirici hissettirdiği için çorap yiyen köpekler var. Belki de birkaç yıkama döngüsüne rağmen sahiplerinin kokusunu korudukları için onları seviyorlar. Açıkçası, çorap yemek büyük bir hayırdır çünkü kumaşın besin değeri yoktur ve bunun da ötesinde çoraplar, köpeğin ameliyat masasına yatmasıyla sonuçlanabilecek bir tıkanıklığa neden olabilir. Yine de, çorap yemenin tümü ameliyat masasında bitmiyor. En iyi senaryoda, peristaltizm olarak bilinen bir sürecin izniyle , normal sindirim süreci çorabı mideden iter, sonra köpeğin ince bağırsağına, oradan da kalın bağırsağa ve sonunda dışarı çıkar. Genel olarak, çorap kalın bağırsağın sonuna geldiğinde, oldukça yumuşak bir şekilde dışarı çıkar.
En problemli geçiş alanları, çorabın gerçekten sıkışma riski taşıyan bağırsak yolunun birçok kıvrımlı, dar alanlarıdır. Veteriner hekim Dr. Rebecca , bu durumun etrafındaki bağırsağın şişme eğilimi ile daha da kötüleştiğini açıklıyor . Bu noktada çorabı ameliyatla çıkarmaktan başka yapılabilecek bir şey yoktur. Zamanında yakalanırsa, köpek sahiplerini pahalı bir veteriner gezisinden kurtarabilecek bazı seçenekler vardır. Köpek sahipleri veteriner kliniğinde bizi arayıp çılgın bir ses tonuyla "İmdat, köpeğim çorap yuttu, ne yapmalıyım?" "Köpeğiniz çorabı ne kadar zaman önce yuttu? " ve "Çorabın boyu ne kadardı?"
Son 1-2 Saat İçinde
Köpek sahibi, köpeğin çorabı son bir veya iki saat içinde yuttuğunu veterinere bildirmeli, köpeğin temeline göre doğru dozda yüzde üç hidrojen peroksit kullanarak evde nasıl kusturabileceklerine dair ayrıntılı talimatlar alın. İlk seferinde işe yaramazsa birkaç kez deneyeyin ve sonra yine işe yaramazsa, daha güçlü bir kusturucu sağlayabileceğimiz veya veterinerlerimizin endoskopi deneyebileceği için veterinerlere gitmeleri gerekir.
2 Saatin Üzerinde
Çorap iki saatten fazla yutulursa, işler biraz daha karmaşık hale gelir. Çorabı yutan köpek iriyse, örneğin yetişkin bir Labrador veya Great Dane , sahibine sadece köpeği izleme seçeneği verirdik. Bu bekle ve gör protokolü, izlenmesi gereken bağırsak tıkanıklığı semptomlarının ayrıntılı bir listesini ve önümüzdeki birkaç gün içinde çorabın kustuğunu veya köpeğin dışkısından geçip geçmediğini izlemeyi gerektiren dikkatli izleme önerilerini içeriyor.
Köpek hala mutluysa ve yemek yiyorsa ve yemeği aşağıda tutuyorsa, çorabın komplikasyon olmadan hareket etme şansı muhtemelen yüksektir. Köpek yemek yemiyorsa ve yine de kusmaya başlarsa, o zaman köpeği hemen bir veteriner görmeli, çünkü bu genellikle bir sorun göstergesidir.
Bununla birlikte, köpek küçükse veya bir köpek yavrusuysa ve yutulduktan sonra birkaç saatten fazla zaman geçmişse, bazıları zaman zaman kusmaya neden olsa da çorabın geçmesinin daha zor olacağı düşünüldüğünde işler daha kritiktir.. Sahiplerini tıkanıklıkların tehlikeleri konusunda uyardıktan sonra, röntgen, muhtemelen baryum serisi (çorabın nerede olduğunu ve geçişini değerlendirmek için) ve belki de sonuçlara bağlı olarak bir endoskopi için köpeği veteriner kliniğine getirmelerini tavsiye ederiz.
Endoskopi
Endoskopi, bir köpeğin boğazına bir tüpün yerleştirildiği ve çorabın kavranıp geri alındığı basit bir prosedürdür. Endoskopi, köpeğin açıldığı cerrahi bir prosedürden daha az invaziv bir prosedürdür; bu nedenle, çorabın bağırsağın hangi kısmında sıkıştığına ve ne kadar zaman geçtiğine bağlı olarak endoskopi tercih edilen bir seçenektir.
Feragatname: Yukarıdaki paragrafların profesyonel veterinerlik tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Köpeğiniz bir çorap yuttuysa, lütfen derhal veterinerinize danışın.
Köpeğin çorap yutmasını engelle
Köpeklerin Çorap Yemesi Nasıl Engellenir?
Bir köpeğin çorap yutmasını önlemek, bir köpeğin hastalanmasını veya ameliyat olmasını önlemek için çok önemlidir. Ölümcül " sock-a-holic köpeklerin" sahipleri, çok fazla ameliyatın bağırsakların her seferinde daha da daralması gibi komplikasyonlara neden olabileceğinin farkında olmalıdır. Peki çorap yemekten vazgeçemeyen köpekler için ne yapılabilir?
1. Çorabı saklayın
Bir köpeği çorap yemekten alıkoymak, çok açılı bir yaklaşım gerektirir. En önemli faktör yönetimdir, dolayısıyla bu çorapları ulaşamayacağı bir yerde tutmaktır. Bunu söylemesi yapmaktan daha kolay görünebilir, özellikle evde çorap unutan küçük çocukları olan hanelerde. Çoraplara, yeni yürümeye başlayan çocuklardan uzak tutulması gereken kimyasal kavanozlar gibi davranılmalıdır. Bu nedenle, onları güvenli bir şekilde ulaşamayacakları yerde tutmak çok önemlidir ve bu, kapalı bir odadaki kapalı çekmeceler anlamına gelir. Çorapları yatakta, şifonyerde veya çamaşır sepetinde tutmak sadece sorun çıkarmaktır. Kararlı bir köpek, onları yakalamak için ne gerekiyorsa yapacaktır.
2. Daha Fazla Egzersiz ve Zihinsel Uyarım Sağlayın
Öte yandan, kötü yönetim nedeniyle çorapları kapma fırsatı doğarsa, köpeğin o kadar cazip gelmemesi için çorapları daha az çekici hale getirmek önemlidir. Köpeğe yürüyüş, oyun ve etkileşimli oyunlar gibi geniş egzersiz fırsatları sağlamak önemlidir. Köpeğe çok sayıda eğlenceli oyuncak yerleştirmek ve bu tür oyuncakların ikramlar ve ödüllerle dolu olduğundan emin olmak yardımcı olabilir.
3. Köpeğinizi "Bırak" Eğitin
Önleme sürecinde eğitim de büyük rol oynar. Çorap yiyen köpekler , köpeğin normalde yutmadığı öğelerle rutin olarak prova yaparak güçlü bir bırak işaretini öğrenmelidir . Bu sayede köpek bir çorap görürse, bunu önlemek için ne kadar çaba sarf edilirse edilsin, sahibi köpeğe "bırak" diyerek hızla müdahale edebilir.
Bu makale yazarın bilgisi dahilinde doğrudur. Bir veteriner tıp uzmanından teşhis, prognoz, tedavi, reçete veya resmi ve kişiselleştirilmiş tavsiyelerin yerini alması amaçlanmamıştır. Tehlike belirtileri ve belirtileri gösteren hayvanlar derhal bir veteriner tarafından görülmelidir.
Sorular
Soru: Çorap yiyen bir köpek aç olabilir ve aslında daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyabilir mi?
Cevap: Çorap yeme davranışının altında yatan birkaç neden olabilir. Köpekler bu şekilde dikkat çekmek istiyor olabilir veya endişe ve bazen mide bulantısı yaşıyor olabilirler. Muhtemel bir sebep, köpeğin pika adı verilen ve gıda dışı maddeleri yemeyi gerektiren bir durumdan muzdarip olması olabilir. Sorunuzu doğrudan cevaplamak için evet, zorunlu olarak çorap yiyen bir köpek zaman zaman beslenme bozukluğu yaşayabilir.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER