Köpekler neden çok Uyur?

Köpeklerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Köpekler Ne Kadar Uyur?

Köpeğim Yeterince Derin Uyuyor mu?

Köpeğinizin Uyku Takvimini Ne Zaman Yönetmeli?

Egzersizin Önemi

Köpeğinizin Çok Uyuması Hakkında Ne Zaman Endişelenmeli?

Köpeklerin Uyku Alışkanlıkları

Köpeğim Benimle Uyumalı mı?

Kıvrılmış, rahat ve güneşte, köpeğinizin hafifçe horladığını duyarsınız. Saat daha 8:30 ve siz ikiniz birkaç saattir ayaktasınızdır. Köpeğiniz neden bütün gün uyukluyor, merak mı ediyorsunuz.

O zaman… normal mi? Köpeğinizin kaç saat uykuya ihtiyacı var? Köpeğinizin çok mu uyuduğunu ve onu uyandırmanız gerekip gerekmediğini merak etmekten kendinizi alamazsınız.

Köpeklerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Köpeklerin günün yarısında yaklaşık 12 saat uyuma eğiliminde olduğunu biliyor muydunuz? Diğer 12 saat boyunca, 7 saat uyanık olarak ve diğer beş saati aktif olarak geçirirler. Genel olarak, daha büyük köpekler ve daha yaşlı köpekler, aktivitelerini desteklemek için daha yüksek enerji seviyelerine ihtiyaç duyduklarından daha fazla uyurlar.

Köpekler Ne Kadar Uyur?

Köpek yavruları daha da fazla uyur. Küçük köpek yavruları, tıpkı bebekler gibi, büyüdükçe ilk birkaç ayda günde 18-20 saat kadar uyuyabilirler. Yavru köpeklerin deli gibi oynadığını görebilir, sonra aniden şekerleme yapmak için uyuduğunu görebilirsiniz. Beyinlerinin ve bedenlerinin gelişmesine yardımcı olmak için uykuya ihtiyaçları vardır. Yavru yaşlandıkça daha az uyur. Bir yaşına geldiklerinde ise, daha fazla yetişkin uyku alışkanlıklarına sahip olacaklar.

Köpeğim Yeterince Derin Uyuyor mu?

Köpekler ve insanlar farklı uyku düzenlerine sahiptir. Köpekler için derin uyku olarak da bilinen hızlı göz hareketine (REM) geçmeleri yaklaşık 10 dakika sürer. Köpekler için 12 saatlik uykularının yaklaşık %10'u REM uykusundadır.

Buna karşılık, insan uyku döngüleri, uyuduğumuz zamanın yaklaşık dörtte biri için REM uykusunu içerir. Köpekler çok fazla REM uykusu almadıkları için kolayca uykuya dalarlar ve uyanık gibi uyurlar. Yani bizim tabirimizle kuş uykusu gibi. Bu yüzden daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak tüm köpeklerin bu kadar uykuya ihtiyacı yoktur. Yaş, cins, sağlık ve kişilik, köpeğinizin ne kadar uyuduğu konusunda rol oynar. Örneğin araştırmalar, narkoleptik köpeklerin sağlıklı köpeklere göre REM döngülerinde yaklaşık %40 daha az zaman harcadıklarını göstermektedir.

Araştırmalar, uyku eksikliğinin köpeğinizin diyabet ve obezite potansiyelini artırabileceğini gösteriyor.

Kızak köpekleri veya kurtarma köpekleri gibi çalışan köpekler, işleri olduğu için daha fazla uyanık kalma eğilimindedir. İşi olmayan köpekler (insanın en iyi arkadaşı olmak dışında), daha düşük aktivite seviyeleri ile daha rahat bir varoluşa sahiptir.

PROFESYONEL İPUCU

Köpeğiniz yeterince uyumuyorsa, veteriner hekiminiz normal uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olabilecek melatonin vermeyi önerebilir ve bazı ekstra faydalar sağlayabilir.

Köpeğinizin Uyku Takvimini Ne Zaman Yönetmeli?

Yeni bir köpek yavrusu aldıysanız veya yakın zamanda bir köpek sahiplendiyseniz, onu bir uyku programına almak iyi bir fikirdir. Gerektiğinde çişini ve kakasını yaptığından, gece boyunca uyuduğundan ve uygun zamanlarda yemek yediğinden emin olmak istersiniz. Ayrıca onu kendi uyku programınıza alıştırmak isteyeceksiniz.

Daha büyük bir köpeğiniz varsa, daha fazla uykuya ihtiyacı olacaktır. Ama aynı zamanda çok fazla uyumasına izin vermek istemiyorsun. Susuz kalmadığından emin olmak için onu sık sık uyandırın ve onu suya yönlendirin. Birkaç saatte bir hareket etmek için kalkmak, eklemlerinin fazla sertleşmesini de önleyecektir.

Köpek uykusu için Egzersizin Önemi

Her yaş için, bol bol günlük yürüyüşler yapmak, köpeğinizin uyanıkken aktif ve meşgul kalmasına yardımcı olacaktır ve geceleri sizin de uyumanız gerektiğinde uyku kalitesine yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin Çok Uyuması Hakkında Ne Zaman Endişelenmeli?

Köpeğinizin çok fazla uyuması mümkündür. Özellikle alışkanlıkları değişirse. Günün çoğunda aniden uyuduğunu fark ederseniz, bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir göstergesi olabilir. Uykudan uyanması daha uzun sürerse, bu aynı zamanda kendini iyi hissetmediğini de gösterebilir.

Daha uzun uyumak birkaç farklı sağlık sorununa işaret edebilir…

Depresyon veya bilişsel işlev bozukluğu

hipotiroidizm

İşitme kaybı

Kalp hastalığı

Artrit veya diğer kronik ağrı

Köpeklerin Uyku Alışkanlıkları

Köpeklerimizin ataları olan kurtlar, uykuya dalmadan önce kendi etrafında dönerler. Köpekler bu alışkanlığı sürdürdü. Bazıları diğerlerinden daha fazla daire çizer, ancak bu onları güvende tutmak için aktarılan bir davranıştır. Vahşi doğada kurtlar, rüzgarın yönünü izleyebilmeleri ve herhangi bir saldırıya hazır olabilmeleri için kendilerini konumlandırırlardı. Köpeğinizin içine bu içgüdüsel davranış yerleşmiştir ve evde sizinle güvende olsa da, uyumadan önce daire çizerler.

Köpeğinizin muhtemelen bir yatağı veya uyumak için başka bir rahat yeri olsa da, daire çizmek onun vahşi doğada bir yuva oluşturmasına yardımcı olur. Bu yuva ona uyumak için yumuşak, temiz bir alan sağlarken aynı zamanda yırtıcıları da caydırır ve uyku alanından haşereleri (yılan veya böcek gibi) uzaklaştırır. Yaptığı davranışlar size tuhaf gelebilir ama bu bir köpek davranışıdır.

Köpeğim Benimle Uyumalı mı?

Evet veya hayır. Köpeğinizin sizinle uyumasına izin verip vermemeniz konusunda çelişkili teoriler var. Köpeğinizin yatağınızı paylaşmasına izin vermek uykunuzu bölebilir.

Köpeğiniz evde eğitim görmemişse, evinizde yeniyse veya ikinizden birinin sağlık sorunları varsa, başka bir odada veya kendi yatağında uyuması daha iyi olabilir. Eğer hafif uyuyan biriyseniz, köpeğiniz olmadan da uyumak daha iyi olabilir.

Ama köpeğiniz sizinle yatmak istiyorsa bu onun için iyidir. Kendisini güvende hissetmesini sağlar ve ayrılık kaygısına yardımcı olabilir. Ama şunu da unutmamalı ki bir lider gibi görünmek istiyorsak köpeğinizi yatağınıza almamanız en doğru olandır…

Köpeklerin Bizim için çok büyük faydaları var.

Köpekler bizi mutlu eder. Köpeklerimizle etkileşime girmek, daha iyi REM uykusunu destekleyen oksitosin salgılar.

Köpekler kaygımızı azaltır, uykusuzluğu giderir.

Köpekler bir güvenlik duygusu sağlar.

Köpekler yalnızlığı azaltır.

Köpeğinizle etkileşime girmek kan basıncınızı düşürür ve hipertansiyonu azaltır.

Köpeğiniz sizinle daha yakın bir bağ kuracak ve eğitilmesi daha kolay olacaktır.

Sağlığınız iyileşecek. Alerjilerden daha az muzdarip olabilir veya daha düşük trigliserit ve kolesterol seviyeleri gibi faydalardan yararlanabilirsiniz.

Siz ve köpeğiniz bağ kurdukça, uykunun onun için ne kadar normal olduğunu öğreneceksiniz. Çok fazla uyursa, derin bir uyku çekmiyor olabilir ve bu endişe nedeni olabilir. Ancak, daha yeni büyüyorsa, daha büyük bir cinsse veya bir köpek yavrusuysa, o zaman daha fazla uyumak normal bir durumdur.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER