Köpekler Neden Çimlerde Yuvarlanır?

Başka bir rastgele köpek davranışı gibi görünse de, bir köpeğin çimlerde yuvarlanma eğiliminin arkasında muhtemelen bazı gerçek kökler vardır. Aynı şey, insanlar için iğrenç olsa da, aslında yavrularınız için oldukça zevkli olan kötü kokulu çimlere yönelik tercihleri ​​için de geçerlidir.

Peki köpeğinizin çimlerde yuvarlanmaya olan düşkünlüğünün ardındaki sebep nedir? İşte bilmeniz gerekenler.

Köpekler Neden Çimlerde Yuvarlanır?

Köpeklerin bazı davranışları neden yaptıklarını incelemek için uzun zaman harcayabiliriz. Ama iş çimenlerde yuvarlanmaya gelince, bunun neden olduğu ve köpeğinizin neyi başarmaya çalıştığı hakkında aslında oldukça iyi bir fikrimiz var.

İlk açıklama: kokularını maskelemeye çalışıyorlar. Çim, insanlardan, diğer hayvanlardan ve çevresindeki çevreden gelen kokularla kaplıdır. Çimlerde yuvarlanmak, bu kokuları tüylerine sürmenin bir yoludur; bu, bir köpeğin ataları için, kendi doğal kokularını gizlemenin ve av peşindeyken daha mütevazı olmanın harika bir yoluydu.

Alternatif olarak, köpeğiniz karışıma kendi kokusunu eklemek için çimenlerde yuvarlanıyor olabilir - tıpkı en sevdiği oyuncak veya yeni bir yatakta yaptığı gibi. Bu, yeri onlarınki olarak işaretler veya en azından etraftaki bir sonraki köpeğe orada olduklarını söyler. Çimlerde yuvarlanmak da iyi hissettirebilir. Köpeğiniz yuvarlanırken mutlu ve rahatsa, bu hissin tadını çıkarması ve bunun arkasında sorunlu bir şey olmaması ihtimali yüksektir.

Bir köpeğin çimenlerde yuvarlanmasının ardındaki mantığı anlamak için, köpek burnunun ne kadar hassas olduğunu hatırlamak önemlidir. İnsanlar sadece çimen kokusu alabilirken, köpeğiniz çimenleri koklar ve farklı şeylerden oluşan bir menünün kokusunu alır. Aldıkları şeyden hoşlanırlarsa, tıpkı bir mağazada parfüm örneğiyle yaptığınız gibi, ovalamak isteyebilirler.

Köpeklerin Çimlerde Yuvarlanmasını Nasıl Durdurursunuz?

Çoğu durumda, çimlerde yuvarlanmak tamamen zararsız bir davranıştır. Ama eğer buna hevesli değilseniz, örneğin, köpeğinizin kokulu otlara gitme ve o aromayı evinize geri getirme eğilimi varsa, bazı seçenekleriniz var.

Alerji Olmadığından Emin Olun

Köpeğinizin, yiyecekleri veya çevre ile ilgili olduğu gibi alerjiyle ilgili bir kaşıntıyı kaşımak için çimlerde yuvarlanma şansı da vardır. Durum buysa, alerjileri gidermek ve cilt tahrişini azaltmak için adımlar atmak isteyeceksiniz ve bu da yuvarlanmaya dikkat etmelidir. Bununla uğraştığınızın bu olup olmadığını daha iyi anlamak için, ciltte kızarıklık veya tahriş, yüzde şişme, kurdeşen, hapşırma veya kaşıntılı ve tahriş olmuş kulaklar gibi diğer alerji belirtilerini arayın. Muhtemelen halı veya mobilya gibi diğer cızırtılı yüzeylere de sürtündüklerini fark edeceksiniz. Eğer öyleyse, veterinerinizle randevu alın, böylece uygun tedaviyi arayabilirsiniz.

Bazı Temel Eğitimler Yapın

Olumlu pekiştirme eğitimi, köpeğinizin çim yuvarlama alışkanlığını atmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Köpeğiniz yuvarlanmaya başladığında, dikkatini ve davranışını yönlendirin ve durur durmaz ona bir ödül veya övgü gibi bir ödül verin. Köpeğinizi çimlerde kendi başınıza yuvarlanmayı bırakması için eğitmekte zorlanıyorsanız, sonraki en iyi adımlarınızı bulmak için sertifikalı bir eğitmenle çalışın.

Çimlerde yuvarlanmak köpekler için normal bir davranıştır ve bu süreçte hoş olmayan kokular almadıkları veya tahriş olmuş cildi rahatlatmak için yuvarlanmadıkları sürece, o zaman sorunlu değildir. Aslında, köpek arkadaşınız için oldukça hoş ve onların iç atalarının ruhuna erişmelerine yardımcı olan bir şey.

Köpeğinizin çimlerde yuvarlanma takıntısı var gibi görünüyorsa ve bu davranışı tomurcuk halindeyken bitirmek istiyorsanız, kendi başınıza veya bir eğitmenle çalışın ve dikkatlerini yönlendirmek için olumlu takviye kullanın. Zamanla, kendilerini örtmelerine gerek kalmadan çimenlerin ve tüm kokularının tadını çıkarmayı öğrenmelidirler.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER