Köpekler ne zaman yıkanmalı ve nelere dikkat edilmeli.

KÖPEĞİNİZİ YIKARKEN NE YAPMAMALISINIZ

Kirli köpeğinizi yıkadığınızda ne yapmamalısınız?

Köpeğinizi yıkarken uymanız gereken bazı önemli kurallar:

  1. Köpeği yalnız yıkamayı mı deniyorsunuz? Köpeğiniz banyoda gergin veya korkuyorsa, onları sabit tutmak ve güvende hissetmelerine yardımcı olmak için yanınızda bir yardımcıya sahip olmalısınız.
  2. Köpeğinizin kafasına su dökmeyin, çünkü köpeklerin çoğu kulak kanalına giren nemden ikincil kulak enfeksiyonları geliştirir.
  3. Kirli köpeğinizi fıskiye ile ıslatmayın. Bir hortumunuz yoksa, sadece banyoyu doldurun ve bir tas yardımıyla yavaşça suyu köpeğinizin üzerine dökün, Tüylerini ve cildini iyice ıslatın. Özellikle uzun bir tüyü varsa, şampuan uygulamadan önce köpeğinizi mümkün olduğunca ıslatın. Köpürmesi çok daha kolay olacaktır.
  4. Durulama süresini kısaltmayın - Uzun veya yoğun tüylü bir köpeği yıkamak biraz zaman alabilir. Tüm sabunu durulamak ve köpeğinizden arındırmak gerçekten önemlidir. Köpeğinizin cildinde kuruyan şampuan tahriş edici olabilir ve aynı zamanda derisinin içine girip hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden acele etmeyin ve iyice duruladığınızdan emin olun.
  5. Köpek yıkama için uygun bir köpek şampuanı ve saç kremi kullanın. Köpekler için Ph derecesi yüksek olan şampuanları seçin. İnsanlar için şampuanlar çok farklıdır. Eğer kendi şampuanınız ile yıkarsanız köpeğinizin cildini kurutabilirsiniz. İyi bir köpek şampuanı sabun içermez ve daha temiz ve daha kolay durulanır.
  6. Gözlerine sabun bulaşmasını önlemek için tüylü yüzlerini ıslak bir bezle temizleyin.
  7. Yavru köpekleri asla yetişkin köpek şampuanları ile yıkamayın.
  8. Köpeğinizi soğuk su ile yıkamayın. Ilık su ile yıkamak korkmalarını engeller ve rahatlamalarını sağlar.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER