Köpekler Ne Sıklıkta Mama Yemeli?

 

Genelde köpekler günde iki kez beslenmelidir.

Cins, yaş, boyut ve enerji seviyesinin tümü, köpeklerin ne sıklıkta ve ne kadar yemesi gerektiğini belirler.

Taze köpek maması, kuru mama veya ıslak konserve mamaya göre giderek daha popüler bir alternatiftir.

Yeni ve deneyimli köpek sahiplerinin karşılaştığı pek çok soru arasında özellikle önemli bir sorudur. Köpekler ne sıklıkla yemeli? Diyet ve beslenme, köpeğinizi yıllarca ailenin sağlıklı bir üyesi olarak tutmanın çok önemli bileşenleridir.

Bir köpeğin ne sıklıkla yemesi gerektiğine dair kesin bir kural olmasa da, günde iki kez genellikle iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, beslenme sıklığından daha önemli olan öğün porsiyon boyutudur. Porsiyon büyüklüğü cins, yaş ve sağlık durumuna göre değişebilir ve doğru miktara karar vermek zor olabilir.

Bir Köpeğin Ne Sıklıkta Yemesi gerektiğini Ne Etkiler?

Veteriner hekimler yetişkin bir köpeği günde en az iki kez beslemeyi tavsiye eder. Tıbbi sorunları veya diyet ihtiyaçları olan köpekler, özel beslenme programları veya yedikleri konusunda kısıtlamalar gerektirebilir. Beslenme ihtiyaçlarını ve sağlık bakım gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmak için veterinerinizle köpeğinizin yeme alışkanlıkları hakkında konuşun.

Cins, köpeğinizi ne sıklıkla besleyeceğinize karar verirken büyük bir rol oynar. Örneğin, yaygın büyük cins köpekler, genellikle orta ve küçük cins köpeklerden daha fazla beslenme ve günde daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Yaş da bir başka önemli husustur. İki aylık Yorkshire Terrier için kalori gereksinimleri, iki yaşındaki bir Yorkie'ye kıyasla büyük ölçüde değişir.

Yavru Köpekler Ne Kadar Yemeli?

Yavru beslenmesi, gelecekteki büyümenin yanı sıra kemik ve organ gelişimi için bir temel oluşturmak için çok önemlidir. Yavruların diyetlerinde belirli miktarda kalsiyum olması gerekir, aksi takdirde metabolik kemik hastalığı veya erken başlangıçlı artrit gibi ortopedik durumlar geliştirebilirler. Özellikle oyuncak cinsi yavrular hipoglisemiye yatkındır.

Yavruların, sık beslenmeye ihtiyacı vardır. Bir yavru köpeğin hayatının ilk birkaç ayında, anne sütünden katı mamaya geçerken gün boyunca küçük öğünlere ihtiyaç duyacaklardır. Yaklaşık dört aydan başlayarak, yavru köpekler günde yaklaşık üç kez yemeye başlayabilir ve bundan sonra yavru köpekler hızla günde iki kez beslenmeye başlayacaklardır.

Onları günde üç veya dört kez beslemek, yavruların sindirmesini kolaylaştırır ve enerji seviyelerini tutarlı tutmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, aşırı kilolu yavruların aşırı kilolu yetişkin köpekler olma olasılığı daha yüksek olduğundan, onları aşırı beslememek önemlidir.

Oyuncak cinsi yavru köpekler, hayatlarının ilk üç ayı boyunca günde 4 ila 6 öğüne ihtiyaç duyacaklardır. Orta cins köpek yavruları günde üç öğün yemek gerektirir ve büyük cins köpek yavruları tipik olarak günde 3 ila 4 öğüne ihtiyaç duyar. Cins önemli bir husus olmasına rağmen, metabolizma ve enerji seviyeleri yüzde 30'a kadar değişebilir. Bu nedenle, öğünleri buna göre oranlamanız gerekir.

Yavru köpekler hızla büyümelerine rağmen, kalori alımını ve yiyecek miktarını dört ila on iki aylıkken tutarlı tutmak önemlidir. Yavrular büyüdükçe büyümek için daha az kalori kullanır. Bu kapsamlı köpek yavrusu besleme çizelgesi, yavru köpeğinizi ne kadar ve ne sıklıkla besleyeceğiniz konusunda veteriner hekim tarafından önerilen yönergelere sahiptir.

Yetişkin Köpekler Ne Kadar Yemeli?

Sevimli yavru köpek gözleriyle köpeğinizin sizi daha fazla yemek zamanı için kandırmasına izin vermeyin. Çoğu köpek günde yalnızca iki öğün yemek ister, ancak köpeğinizi yalvarırken yakalarsanız, onların o acı dolu bakışlarına kanarak vicdanınıza yenik düşmeyin.

İşin püf noktası, köpeğinizi önerilenden daha fazla beslemediğinizden emin olmaktır. Yiyecek etiketleri yanıltıcı veya kafa karıştırıcı olabilir. Genel beslenme çizelgeleri, bir köpeği ne kadar besleyeceğini fazla hesaplayabilir veya güncel olmayan bilgiler kullanabilir.

Köpeğinizi ne kadar mama ile besleyeceğinizi belirlemek için, köpeğinizin tahmini yetişkin ağırlığını bilerek başlamalısınız. Büyük cins köpeklerin çoğu 35 ila 50 kg ağırlığındayken, küçük ırklar 7 kg altındadır. Unutmayın onlar aç kalmasın diye düşünürseniz belki de köpeğinize zarar veriyorsunuzdur. Bir köpek doymak bilmez bu yüzden belirtilen miktarı vermek hem onun sağlığı açısından hem de dışkıyı daha az yapması açısından önemlidir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER