Köpekler Ne kadar Süre Gezdirilmeli?

Köpeğinizin yürüyüşlerinin uzunluğu, yaşına, cinsine ve diğer hususlara bağlıdır.  

Köpeğinizi günlük yürüyüşlere çıkarmak, neredeyse tüm köpeklere sayısız zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık yararı sağlar. Yürüyüşler, köpeğinizin vücudu için iyi olan egzersizi de sağlar. Yürüyüşler ayrıca ilginç kokuları koklayabilen, diğer insanlarla ve köpeklerle tanışabilen ve dışarıdaki büyük dünyayı keşfedebilen köpeğiniz için zihinsel olarak uyarıcıdır. Yürüyüşler evde uzun günleri bölebilir, can sıkıntısını hafifletebilir ve genel olarak daha mutlu, daha rahat bir köpeğe yol açabilir. Köpeğinizi gezdirmek de sizin için harikadır. Köpekler gibi, insanlar da egzersiz ve zihinsel uyarım da dahil olmak üzere dışarıda yürüyüş yapmanın tüm faydalarından yararlanır. 

Az sayıda köpek yürüyüşe çıkmamalıdır. Uzun yürüyüşler yapmaması gereken (veya muhtemelen hiç yürüyüş yapmaması gereken) köpekler arasında sağlık sorunları veya fiziksel sorunları olan ve güvenli ve rahat bir şekilde yürüyüşten keyif almalarını engelleyen köpekler bulunur. Bazı köpekler korku, endişe veya başka sebeplerden dolayı uzun yürüyüşlere çıkmaktan hoşlanmazlar. Köpeğiniz için yürümenin iyi olup olmadığından emin değilseniz, bir eğitmene danışın. 

Yürümek için günün en iyi zamanlarına kadar yürüyüşlerin ne kadar olması gerektiği ve daha fazlası dahil olmak üzere en yaygın köpek gezdirme sorularından bazılarını inceleyelim. 

Köpeğinizi Ne Kadar Yürütmelisiniz? 

Bu sorunun cevabı köpeğinizin yaşına, cinsine ve diğer faktörlere bağlıdır.  

Yavruların yetişkin köpeklerden daha kısa yürüyüşlere ihtiyacı vardır . Yavru köpeklerin çok fazla enerjisi vardır, ancak çok fazla dayanıklılıkları yoktur, bu nedenle kolayca yorulurlar. Yavru köpekler, tuvalet eğitimine ve tasma eğitimine de yardımcı olan sık ve kısa yürüyüşler yapmalıdır. Yaklaşık beş ila 10 dakikalık kısa yürüyüşler yapmayı hedefleyin ve yavru köpeğinizi günde üç veya daha fazla kez yürüyüşe çıkarın.  

Yaşlı köpekler genellikle genç yavrulardan daha uzun yürüyebilir, ancak birçok yaşlı, eklem ve kas yaralanmalarını önlemek için genç yetişkinlerden daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Kıdemli köpeğinizin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, daha az dayanıklılığa sahip olabilir ve genç yetişkin bir köpeğe göre daha çabuk yorulabilir.  

Yaşlılar için günde yaklaşık 20 ila 30 dakikalık bir veya iki yürüyüş yapmayı hedefleyin. Kıdemli köpeğiniz mükemmel durumdaysa, devam etmek istiyorsa ve daha uzun yürüyüşlere çıktıktan sonra topallama veya aşırı sertlik çekmiyorsa biraz daha uzun süre gidebilirsiniz.  

Yetişkin köpekler, yavru köpeklerden ve yaşlılardan daha uzun yürüyüşlere çıkabilir. Köpeğinizin cinsine, vücut tipine ve kişiliğine bağlı olarak yürüyüşleriniz daha uzun veya daha kısa olabilir. Çoğu yetişkin köpek, onları götüreceğiniz kadar çok yürüyüşe çıkmaktan mutluluk duyar. Günde en az iki yürüyüş yapmayı hedefleyin ve zamanınız varsa fazladan bir iki yürüyüş yapmaktan korkmayın. 

Chihuahuas, Maltese, Papillons, Pomeranians Podlee ve Yorkshire Teriyerleri gibi küçük ırkların genellikle daha kısa yürüyüşlere ihtiyacı vardır. Bu küçük bacakların, daha uzun bacaklı daha büyük bir köpekle aynı mesafeyi kat etmek için çok daha fazla hareket etmesi gerekiyor.  

  

Boksör, bulldog, Fransız buldozer ve pug gibi içe itilmiş yüzleri olan brakisefalik ırklar da daha kısa yürüyüşler gerektirebilir. Bunun nedeni, bu sevimli kısa burunların, özellikle egzersiz sırasında köpeğin nefes almasını zorlaştırabilmesidir.  

Basset tazı, Dachshund, Pembroke Welsh corgi ve İskoç teriyeri gibi uzun sırtlı ve kısa bacaklı köpek ırkları, daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyabilir, ancak bu, cinse ve bireysel köpeğe bağlı olacaktır. Bazı kısa bacaklı köpekler daha uzun yürüyüşler yapmakta gayet iyiler, bu yüzden bir eğitmen ile konuşun ve köpeğinizin yeteneklerini buna göre ölçün.  

Küçük köpekler, düz yüzlü köpek ırkları ve cüce köpek ırkları için günde iki kez yaklaşık 15 ila 30 dakikalık yürüyüşlerle başlayın. Köpeğinizin işini kolaylaştırmak için bu yürüyüşlere daha soğuk havalarda başlayın. Köpeğiniz yürümekten hoşlanıyorsa ve daha uzun yürümekten mutlu görünüyorsa, köpeğiniz aşırı yorulmadan önce her zaman durarak yürüyüşlerin uzunluğunu kademeli olarak uzatabilirsiniz.  

Beagle, İngiliz yaylı spaniel, golden retriever ve Labrador retriever gibi orta ila büyük ırklar, köpeğin sağlıklı ve fiziksel olarak iyi durumda olması koşuluyla genellikle daha uzun yürüyüşlere çıkabilir. Bu ırklar genellikle orta ve uzun yürüyüşlere kolaylıkla çıkabilirler. 

Avustralyalı çoban, Samoyed, Sibirya kurdu, vizsla ve Weimaraner gibi atletik ırklar hız ve dayanıklılık için üretilmiştir. Bu tür ırklar sadece daha uzun yürüyüşlerden zevk almakla kalmaz, evde sakin ve mutlu olmak için (ayrıca başka egzersizler) talep edebilirler.  

Orta ve büyük ırklar ve özellikle atletik ırklar için günde iki kez yaklaşık 30 ila 60 dakikalık yürüyüşlerle başlayın. Köpeğinizin rahat ve heyecanlı göründüğü kadar yürüyüşlerin süresini ve sıklığını artırın. 

Köpek Yürüyüşleri için Günün Hangi Saatleri En İyisidir? 

Birçok köpek günün hemen her saatinde yürüyüşe çıksa da, sabah ve akşam erken saatlerde yürüyüşler için genellikle iyi zamanlardır. Bu zamanlar, işe gitmeden önce ve eve döndükten sonra köpeğinize egzersiz yapmanızı ve tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlar. Bunlar aynı zamanda gün ortası sıcağının yürümeyi tehlikeli hale getirdiği yaz aylarında günün en iyi zamanlarıdır. Sabahın erken saatlerinde ve daha sonra, dışarısı o kadar sıcak olmadığında daha soğuk sıcaklıklardan yararlanın.  

 Güvenli Köpek Yürüyüşü 

Köpek yürüyüşlerini her zaman kendi köpeğinize göre ayarlayın. Köpeğinizin aşırı kilolu veya sağlık durumu varsa, yeni bir yürüyüş rutinine başlamadan önce veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin yürüyüşlerinin uzunluğunu kademeli olarak artırmak genellikle en iyisidir. Köpeğiniz aktiviteyi iyi idare ediyorsa, daha kısa yürüyüşlerle başlayın ve birkaç günde bir uzunluğu birkaç dakika artırın. 

 Yürüyüşleri her zaman köpeğiniz aşırı yorulmadan sonlandırın. Köpeğinizin çok yorulduğuna dair işaretler arasında yavaşlama, dili çok uzağa uzanırken ağır nefes alma, yürümeyi reddetme veya uzanma sayılabilir. Bu olursa, köpeğinize dinlenmesi için zaman verin, sonra eve gidin ve bir sonraki yürüyüşü kısa yapın.  

Köpeğinizi sıcak havalarda yürümekten kaçının. Yaz sıcağında, şafak ve alacakaranlıkta yürüyüş yapın ve gerekirse sıklıklarını azaltın. Sıcak kaldırımda yürümek, hassas pati yastıklarını yakabilir ve çok sıcakken egzersiz yapmak aşırı ısınmaya ve hatta acil bir durum olan sıcak çarpmasına neden olabilir . Sıcak çarpması belirtileri arasında aşırı nefes nefese kalma ve/veya salya akması, parlak kırmızı, mavi veya mor renkli dil veya diş etleri, titreme, kusma, ishal ve çökme yer alır. Köpeğinizin sıcak çarpması olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede sıcaktan çıkarın, vücudunu soğuk (buz gibi değil) suyla ıslatın ve hemen bir veteriner çağırın veya gidin. 

30 dakikadan fazla yürüyecekseniz, köpeğiniz için her zaman su getirmeniz iyi bir fikirdir. Daha ılıman sıcaklıklarda bile, özellikle uzun, kalın bir kürkü varsa veya daha uzun mesafeler yürümeye alışkın değilse, köpeğiniz susayabilir ve aşırı ısınabilir. 

Her zaman söylediğim gibi YORGUN KÖPEK MUTLU KÖPEKTİR... 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER