Köpekler nasıl yıkanır?

Köpeğinizi Yıkamak İçin 12 İpucu

Keyifli bir köpek banyosu zamanı için bu ipuçlarını izleyin.

Köpekler olmadan yapabilecekleri şeylerin ana listesini oluşturabilseler, yıkanmak kesinlikle listeyi oluşturur. Suda oynamayı ve kirlenmeyi seven köpekler bile yıkanmaktan daha az heyecanlanır. Bu yazıda size köpeğinizi yıkamak için ipuçları ve evinize köpek yıkama istasyonu kurma hakkında bilgi vereceğiz.

Banyo deneyimini köpeğiniz için olabildiğince keyifli hale getirmenin anahtarı, hazırlıklı olmak ve ona zararsız, hatta eğlenceli bir egzersiz olduğunu sakince hissettirmektir. Bunun bir kısmı doğru ortamı seçmektir. Veterinerde köpek yıkama, ihtiyacınız olan her şeyle donatılmış bir yer sağlar. Ancak köpeğiniz evde temizlendiğinde daha rahat olabilir. Küçük bir köpek lavaboda yıkanabilir, büyük bir köpek ise küvette veya dışarıda yıkanabilir.

Köpeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım?

Pek çok köpek sahibi, özellikle de ilk defa köpek sahibi oluyorsa, köpeklerini ne sıklıkla yıkamaları gerektiğini merak ediyorlardır. Bazı evcil hayvan ebeveynleri, evcil hayvanlarını haftada bir kez yıkayarak ve bakımını yaparak katı bir tutum izler. Diğerleri için, banyo zamanı köpeğin doğal kokusunun eve nüfuz etmeye başladığı zamandır. Gerçek şu ki, köpeğinizin cinsine bağlı olarak onu bu kadar sık ​​yıkamanıza gerek olmayabilir. Örneğin, bazı kısa tüylü ırkların çok fazla tüyü yoktur, bu nedenle haftada bir kez el eldiveni ile ovarak ve tam bir banyo yaparak geçebilirler. Sık banyo yapmak, bir köpeğin doğal yağlarını yok edebilir. Bu yağlar köpek kokusunun bir nedenidir, ancak aynı zamanda cildin korunmasına da yardımcı olur. Onu çok sık yıkarsanız, köpeğiniz kronik olarak kaşıntılı, kuru bir cilt geliştirebilir ve bu da sık sık kendini kaşımasına neden olabilir.

Köpeğimi Yıkamak İçin Ne Kullanabilirim?

Tabii ki, köpeğiniz dışarıda çok kirlenmişse, kir ve çamurda yuvarlanıp oynamayı seviyorsa, onu daha sık yıkamanız gerekecek. Bulaşık deterjanı veya insanlar için tasarlanmış bir şampuan kullanmadığınız sürece bu sorun değil. Veterinerlik dermatologları, ihtiyacınız olan tek şeyin veterinerlik kullanımı için formüle edilmiş hafif bir hipoalerjenik sabun olduğunu söylüyor. "Veterinerlik kullanımı için formüle edilmiştir", bir köpeğin vücut kimyası ile çalışmak üzere tasarlanmış bir ürün anlamına gelir ve bu, insan derisinin ve saçının kimyasından farklıdır. Bulaşık sabunu veya en sevdiğiniz şampuan, evcil hayvanınızın tüylerindeki kiri ve kokuyu çok iyi giderirken, aynı zamanda tüylerinden doğal yağları çıkarır ve cildini tahriş edebilir veya ters reaksiyonlara neden olabilir. Onları kaliteli bebek şampuanları ile de yıkayabilirsiniz.

Uzmanlar, köpeğinizi haftada bir veteriner şampuanıyla yıkamanın güvenli olduğunu söylüyor. Öte yandan, kullandığınız veteriner şampuanı ilaç veya böcek ilacı içeriyorsa, veterinerinizin talimatlarına uyun. Reçeteli şampuanlar belirli sorunları tedavi eder ve genellikle yaptığınızdan daha sık veya daha az banyo yapmayı gerektirebilir.

Banyo İpuçları

Köpeğinizi evde yıkamayı veya bakımını yapmayı seçerseniz, ihtiyacınız olan malzemeleri (şampuan, tarak veya fırça, sünger, el havlusu, kurulama havlusu ve ödüller) önceden toplayın, böylece banyodan sonra bir şey aramak için çabalamayın.

 

İzlenecek 12 Köpek Banyosu Adımları

Yavru köpeğinizin temiz olma zamanı geldiğinde, şu ipuçlarını izleyin:

Banyodan önce köpeğinizin tüylerini tarayın. Islak tüyler kuru tüylerden daha yoğun olur. Islak karışık bir tüyün fırçalanması daha zordur ve kuruması daha uzun sürer. Bu size zaman kazandıracak ve evcil hayvanınızı rahatsız edici bir fırçalamadan kurtaracaktır.

Kaymamasını sağlamak için köpeğinizin altına bir banyo paspası veya başka bir şey koyun.

Köpeğiniz aşırı gerginse, köpeğinizi yıkarken sakin ve dikkatini dağıtması için bir arkadaşınızı veya aile üyenizi görevlendirin.

Köpeğiniz kaçmaya çalışmazsa, tasmasını çıkarın ve altındaki tüyü temizleyin. Onu bağlı tutmanız gerekiyorsa, üzerine su geçirmez bir tasma takın.

Köpeğinizin kulaklarına su kaçmasından endişe ediyorsanız kulaklarına pamuk topakları yerleştirin.

Köpeğinizin üzerine suyu tutmadan önce su kaynağını düşük basınçta ılık bir sıcaklığa getirin.

Köpeğinizi şampuanlayın, kafasına su tutmayın. Yüzünü temizlemek için nemli bir bez kullanın.

Köpeğinizi midesi, koltuk altları, kuyruğu ve patileri dahil olmak üzere iyice fırçalayın.

Yine baş bölgesinden kaçınarak köpeğinizi iyice durulayın.

Şampuanı köpeğinizden arındırdıktan sonra, kendisini silkeleyecektir buna hazır olun. Köpeğinizi yıkamak için rahat kıyafetler giymek iyi bir fikirdir. Köpeğinizi bir havluyla kurulayın. Köpek kuruturken, saç kurutucularından birini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yüksek seslerin bazı köpekleri korkuttuğunu unutmayın. Evdeyseniz saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Bazı köpek sahipleri, köpeklerini yıkarken kulaklarını temizlemeyi ve tırnaklarını kesmeyi tercih ederler. Bu uygundur, ancak bu görevlerden birini veya her ikisini sevmeyen köpekler için bunları ayrı bir zamanda yapmak en iyisidir.

Bitirdiğinizde, köpeğinizi övün ve iyi yapılmış bir iş için onu lezzetli bir ödül ile ödüllendirin!

Köpek Yıkama İstasyonu Kurmayı Düşünün

Bazı köpek sahipleri, lavabosunu veya banyosunu bu işe karıştırmak istemiyor ve dört ayaklı aile üyeleri için özel bir yıkama istasyonu kurmaya karar veriyor. Bir köpek yıkama istasyonu kurmanın en iyi zamanı, tadilat veya yeni bir ev yapımı sırasında, ancak tesisat zaten yerinde olduğu sürece mevcut bir yıkama odasına veya çamaşır odasına bir tane musluk koymak o kadar da göz korkutucu değil.

Genel olarak, ayaklı duşlar büyük köpekler için daha kolaydır. Yükseltilmiş küvetler, kaldırılabilen küçük köpekler için en iyisidir. Yükseltilmiş bir küvetin avantajı, köpeğinizi yıkamak için eğilme zorunluluğunu azaltmasıdır. Basamaklar veya rampalar, köpeklerin yükseltilmiş bir küvete girmesine yardımcı olabilir.

Ekleyebileceğiniz özellikler arasında esnek bir elde tutulan duş başlığı, banyo sırasında köpeğinizi bağlamak için duvarda bir klips ve sarf malzemeleri için bir saklama rafı bulunması. Özel köpek yıkama istasyonları, işlevsel ve basitten ayrıntılıya kadar çeşitlilik gösterir. Elbette maliyet, yaratımınıza neyin girdiğine bağlı olarak artar.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER