Köpekler kedi maması yerse ne olur?

Kedi Maması Yiyen Bir Köpeğin Yan Etkileri ve Riskleri

Köpekler Kedi Mamasını Neden Bu Kadar Çok Seviyor?

Köpeklerin kedi mamasını sevdiğine şüphe yok. Bazı köpekler kedi mamasını o kadar çok seviyor ki, sahiplerinin bu olağanüstü performansları için onları ödüllendirdiği zaman bir ödül olarak kedi mamasını kullandıklarını gördüm. Köpekler kedi mamasını o kadar çok sever ki, birçok kedi sahibi kedilerini köpeğin ulaşamayacağı ayrı alanlarda beslemek zorunda kalır. Köpekler sindirildikten sonra bile kedi maması yemekten zevk alırlar.

Öyleyse, kedi mamasını bu kadar çekici kılan nedir ki, köpekler onu yemek için neden şaklabanlık yapar? Sadece farklı olduğu gerçeği mi? Belirli zamanlarda sunulan köpek mamasına göre daha uzun süre dışarıda bırakıldığı için mi daha çekici? Yoksa tadı gerçekten daha mı güzel?

İlk bakışta, köpek ve kedi maması çarpıcı bir şekilde benzer görünür. Her ikisi de benzer şekil ve görünümlere sahip kuru mamadır. Torbalarla gelirler ve hatta benzer bir kokuları olabilir. Yine de, içerikler söz konusu olduğunda ikisi de oldukça farklıdır.

Kediler zorunlu etoburlardır ve bu nedenle diyetleri protein açısından çok zengindir. Sharon Crowell-Davis, DVM, DACVB ve Georgia Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde profesördür, kedi mamalarının lezzet üzerinde büyük bir etkiye sahip olan yüksek protein içeriğinin olduğunu öne sürüyor.

Köpeğimizin evdeki kedi mamasını sevmemesi hiç akıllıca değil, ancak asıl soru şu: Köpeğime uzun vadede zarar verecek mi? Sonraki paragraflarda, bir alışkanlık olarak kedi maması yemekten kaynaklanan sağlık sonuçlarına ve yan etkilere bir göz atacağız.

Kedi Maması Yiyen Bir Köpeğin Yan Etkileri

Belirtildiği gibi, kedi maması ve köpek maması çarpıcı bir şekilde benzer görünebilir, ancak daha yakından incelendiğinde içerik oldukça farklıdır. Zorunlu etoburlar olarak kedigillerin, omnivor olan köpeklere kıyasla farklı beslenme ihtiyaçları vardır. İkisi arasındaki farka bir bakalım, olur mu?

Zorunlu etobur, "zorunlu olarak et yiyen" demektir. Başka bir deyişle, kedinin et yemesi biyolojik bir gerekliliktir. Et olmadan, kediler hayatta kalmaları için gerekli olan temel unsurları içerdiğinden gelişemezler.

Örneğin, kedilerin biyolojik olarak hayvan etinde bulunan bir amino asit olan taurine ihtiyacı vardır ve ayrıca kedilerin et kaynaklarında bol miktarda bulunan arginin ve araşidonik asit yutması da kritik önem taşır. Zorunlu etoburlar olarak kedilerin protein ihtiyacı da yüksektir. Bu nedenle, kedilerin yaşamak ve gelişmek için ete ihtiyacı vardır.

Öte yandan, Carnivora olarak sınıflandırılmasına rağmen, köpekler omnivor olarak kabul edilir. Bu, köpeklerin ete ilgi duymalarına rağmen, bitki materyalini de yiyebilecekleri ve böyle bir diyetle hayatta kalabilecekleri anlamına gelir. Gerçekten de, köpekler karbonhidrat bazlı yiyecekleri sindirebildiklerini göstermiştir.

Bu nedenle, kedilerin aksine köpeklerin taurine katı bir ihtiyaçları yoktur ve bitkisel yağlardan kendi araşidonik asitlerini oluşturabilirler. Kedilerin aksine, ete özgü proteine ​​bağımlı değildirler ve temel beslenme gereksinimlerini karşılamak için çok yüksek düzeyde protein tüketmeleri gerekmez.

Ek olarak, son araştırmalar, kurtların aksine köpeklerin, evcilleştirmenin bir parçası olarak nişasta açısından zengin bir diyeti sindirmeye adapte olduklarını bulmuştur. Öyleyse, özellikle düzenli olarak bir köpeğin kedi maması yemesine izin verildiyse yan etkiler nelerdir?

Başlangıç ​​olarak, kedilerin protein yoğun diyeti, hassas mideli köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir. Köpeğinizin demir bağırsağı olduğunu söylese bile, kedi mamasının uzun süreli yutulması problem yaratır çünkü lif ve protein içeriği ve bazı besinler söz konusu olduğunda köpekler için uygun şekilde dengelenmez.

Ek olarak, Dr. Crowell-Davis, büyük miktarda proteinin köpeğin karaciğeri ve böbrekleri için çok sakıncalı olabileceğini ekliyor. Kedi mamasının bir köpeğin bel çevresi üzerindeki etkilerinden bahsetmiyorum bile. Suçun nedeni, kedi mamasının ağır yağ dozlarıdır. Dr. Patty Khuly, bu, kedi maması yiyen köpeğin obez olma eğilimine ve hatta bir pankreatit vakası geliştirme riskine neden olabileceğini açıklıyor. Özellikle yavru kedi mamaları, daha yüksek protein ve yağ seviyeleri nedeniyle daha da zararlı görünüyor.

Bu nedenle, köpeğimizi güvende ve sağlıklı tutmak için, özellikle kendi türüne göre özel olarak hazırlanmış bir diyetle beslendiğinden emin olun.

Köpeğinizi Kedi'nin Yemeğinden Uzak Tutmanın İpuçları

Kediyi köpeğinizin ulaşamayacağı daha yüksek bir yüzeyde besleyin.

Kedinin beslenme alanını, köpeğin üzerinden atlayamayacağı veya altına giremeyeceği bir kapı ile ayırın.

Köpeğin sığamayacağı bir alan yaratın.

Köpeğinizin kullanamayacağı kadar küçük bir kedi giriş kapısı takın

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER