Köpekler karanlıktan korkar mı ?

Işıkları kapattığınızda - ister şekerleme zamanı, ister gece isterse sadece elektrik tasarrufu için olsun - köpeğiniz endişeleniyor mu? Köpeğinizin karanlıktan korkabileceğini hiç fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız olmadığınızı bilin. "Köpekler karanlıktan korkar mı?" evcil hayvan sahiplerinin ortak sorusudur. Bir köpeğin karanlıktan korkmasının bu olası nedenlerini inceleyin ve ışıklar söndüğünde köpeğinizin daha rahat hissetmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.
Ayrılık Kaygısı
Ayrılma kaygısı , evcil hayvanınızın karanlıktan korkmasının nedeni olabilir, ancak köpeğinizin yalnızken stresli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bazı belirgin işaretler, siz yokken çöpleri karıştırmak veya ayakkabıları parçalamak ya da koltuk gibi olmaması gereken eşyaları çiğnemek gibi yıkıcı davranışları içerir. Evcil hayvanınızın bu kaygıyı yaşıyor olabileceğine dair diğer işaretler, siz dışarıdayken evde kendilerini rahatlatması veya onu yatağın altında ya da bir köşede gizlenmiş halde bulmanızdır. Unutmayın, köpeğinizin başka bir odadaki bir yerde olduğu gibi aileden ayrı uyuduğu veya aileniz ikinci katta uyurken birinci katta uyuduğu zaman da ortaya çıkabilir.
Şimdi, ayrılık kaygısını karanlık alanlarla eşleştirirseniz, köpeğinizin karanlıktan neden korktuğuna dair iyi bir cevabınız olabilir. Karanlık korkusu, ışıklar söndüğünde, köpeğinizin muhtemelen uzun süre yalnız kalacağını düşünmesine neden olabilir.
Bu durumu düzeltmek için evde olmadığınızda ışıkları açık tutarak başlayın. Bu, evdeki her ışığı açık bırakmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bunu evcil hayvanınızın zamanının çoğunu geçirdiği alanlarda yapın. Günümüz teknolojileriyle, zamanlayıcıları da aydınlatabilir veya dışarıda hava karardığında onları açmak için akıllı cihazları kullanabilirsiniz.
Ayrıca, yokluğunuzda evcil hayvanınızın kendinden emin hissetmesine yardımcı olmak için bir köpek eğitmeni ile çalışmayı da düşünebilirsiniz. Köpeğiniz ayrılık kaygısı yaşıyorsa, karanlık sadece tetikleyicilerinden biri olabilir. Korkuyu tamamen ortadan kaldırmak için davranış eğitimi gerekli olabilir.
Kötü Vizyon
Animal Planet'a göre köpekler karanlıkta insanlardan daha iyi (farklı olsa da) görebilirler. Bu yüzden bir köpeğin karanlık yüzünden endişelenmesi garip görünebilir. Bununla birlikte, karanlık, halihazırda görme sorunları yaşayan köpekler için görüşü kötüleştirebilir. Düşük ışık veya hiç ışık olmaması, görüşlerini daha az öngörülebilir hale getirerek, bir şeylere çarpmalarına, düşmelerine veya başka şekillerde yaralanmalarına neden olabilir.
İlk olarak, köpeğinizin vizyonuyla ilgili sorunlar yaşarken ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı belirlemek için uzman bir eğitmen ile birlikte çalışın. Ardından köpeğinizi başarıya hazırlayın. Bu, koridorunuzdaki süpürgeliklerin üzerine bir ışık şeridi yerleştirmek anlamına gelebilir, böylece köpeğinizin görüş hattının yakınında sabit bir ışık akışı olur. Ya da, evinizin her zaman yanan bir alanını korumak ve evcil hayvanınızı yaralanmadan alana nasıl erişeceğini eğitmek isteyebilirsiniz.
Önceki Travma
Bir kurtarma köpeğiniz varsa ve karanlıktan korktuğunu fark ederseniz, cevap köpeğinizin geçmişinde olabilir, ancak ne olduğunu bilmeniz olası değildir. Küçük yaşta köpek ailelerinden ayrılmış olabilirler veya karanlık bir ahırda yedi yıl geçiren Lily Jane gibi karanlık bir alanda uzun süre bırakılma gibi travmatik bir olayda yaşamış olabilirler. , Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği (ASPCA) şunları söylüyor. Evcil hayvanınızın karanlıktan neden korktuğunu asla tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak ışıklar söndüğünde daha rahat hissetmelerini sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.
Sağlık Koşulları
Köpeğinizin yalnızca karanlık alanlarla ilgili duygularını etkileyen bir sağlık durumu olması muhtemel olmasa da, huzursuzluklarını artırabilecek birçok sağlık durumu vardır. Bir köpeğin yönünün bozulmasına neden olabilecek bilişsel bozukluklar, yalnızca karanlıkta işleri daha da kötüleştirebilir. Bu durumlarda, endişelerinizi veterinerinize ilettiğinizden emin olun; kendi özel durumlarıyla ilgili olduğu için köpeğinizin endişesini hafifletmek için öneriler sağlamaya yardımcı olabilirler.
Köpeğiniz karanlıktan korkuyorsa, yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır. Bir ışığı açık tutmayı ve evcil hayvanınıza onu rahatlatacağı oyuncağını vermeyi ve güven duymasını sağlayın. Gece ışıkları, köpeğinizin daha az korkmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, hareket algılandığında açılan ışıkları kullanabilir ve köpeğinizin uyum sağlamasına yardımcı olmak için ampulü parlaktan düşük ışığa kademeli olarak değiştirebilirsiniz. Ama köpeğinizin karanlık korkusunu yenmesine yardımcı olmanın en iyi yolu şudur. Onlarla karanlıkta biraz zaman geçirin ve her şeyin yolunda olduğunu bilmelerini sağlayın. Köpekler çok algısaldır ve sahiplerinin duygu ve hislerini alırlar. Karanlıkta sakin ve rahatsanız, muhtemelen köpeğiniz de aynı şekilde hissetmeye başlayacaktır.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER