Köpekler Kahve İçebilir mi ?

Köpekler Kahve İçebilir mi?

Kahve çekirdekleri, telveler ve demlenmiş kahve, köpekler için tehlikeli ve zehirli olabilen kafein içerir. Çoğumuz sabahları kafeine ihtiyaç duyarken, köpeğiniz kahve içemez. Kafein, evcil hayvanlar için kötüdür ve hatta yaşamı tehdit edebilecek toksisite seviyelerine bile yol açabilir. Bazı sahipler, köpeğinize kafeinsiz kahve verebileceğinizi iddia edebilir, ancak köpekler ihtiyaç duydukları tüm hidrasyonu içme suyundan alırlar. Genel bir tavsiye olarak, köpeğinizin sağlığını etkileyebilecek konularla uğraşırken her zaman dikkatli olmak en iyisidir. Köpeğinizi kahve içerken veya telve yerken yakalarsanız, hastalanmamasını sağlamak için sonraki 24 saat boyunca sağlığını izlemek isteyeceksiniz. Evcil hayvanınızı sağlıklı tutma hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için, evcil hayvanlarda kafein toksisitesini ve köpeğinizin neden kahve içmemesi gerektiğini inceleyelim.

Kahve Köpekler İçin Kötü mü?

Kahve, köpekler için çok zararlı ve zehirli olabilen önemli bir kafein kaynağıdır. Köpeğinizin vücut ağırlığı ve önceden var olan sağlık koşulları gibi faktörler, kahvenin onlar için ne kadar tehlikeli olabileceğini etkiler. Ek olarak, bu, herhangi bir öğütülmüş kahve yediklerine, kullanılan kahve çekirdeklerinin türüne (çoğu daha yüksek konsantrasyonlarda kafein içerir) ve kahvenin demlendiği yönteme bağlıdır. Örneğin, bir fincan süzülmüş kahve 100 mg kafein içerebilir.

Tipik olarak, 1 kilogram vücut ağırlığı başına 150 mg kafein, köpekler için ölümcül bir doz olarak kabul edilir. Bu denklemi kullanarak, tek bir fincan kahve daha büyük köpekler için ölümcül olmayabilir, ancak küçük ırklar için yıkıcı olabilir.

Kafein Zehirlenmesinin Belirtileri

Köpeğiniz kafein aldıysa, kafein zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkması yaklaşık bir ila iki saat sürebilir. Semptomların şiddeti, öncelikle köpeğinizin yediği kahve miktarına bağlıdır. Bu semptomlar hafif ila çok şiddetli arasında değişecektir ve ikincisi acil veteriner gitmenizi gerektirir.

Kafein zehirlenmesinin en yaygın etkilerinden bazıları şunlardır:

Kusma

İshal

Aşırı susuzluk

Ağır nefes alma veya nefes nefese kalma

Aşırı idrara çıkma

Vücut ısısında artış

Hiperaktivite

Titreme

Hızlı kalp atış hızı

Yüksek tansiyon

Nöbetler

Ölüm

Köpeklerde Kafein Toksisitesinin Tedavisi

Ne yazık ki, kafein zehirlenmesi olan köpekler için bir panzehir bulunmamaktadır. Bununla birlikte, köpeğiniz eğitimli bir profesyonelden tedavi görebilir. Köpeğiniz çok miktarda kahve içtiyse, veterineriniz kusmaya neden olabilir (arada bir fincanınızdan birkaç kez içmek ona zarar vermez).

Köpeğiniz ciddi bir kafein toksisitesinden muzdaripse, veterineriniz kan basıncını düşürmek ve / veya nöbet önleyici ilaçlar vermek için ilaç kullanabilir. Köpeğiniz herhangi bir kafein zehirlenmesi belirtisi yaşamayı bırakana kadar sedasyonun yanı sıra tıbbi gözlem gerekli olabilir.

Hayır, Köpekler Kahve İçemez

Genel olarak, az miktarda kahvenin köpeğinize zarar vermesi pek olası değildir. Ancak, köpeğinizin çok miktarda kahve içmiş olabileceğini düşünüyorsanız, derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Unutmayın, kafein içeren sadece kahve değildir. Ayrıca soda, enerji içecekleri, çikolata (hem çikolata hem de kafein köpekler için zehirlidir) ve dondurma dahil kahve aroması içeren tüm ürünlere dikkat etmelisiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER