Köpekler İnsanları Neden Yalar ?

Köpekler Sizi Neden Yalar?
Siz köpeğinizi seviyor olabilirsiniz ama hepimiz tüylü köpek dostlarımızın salyalı öpücüklerinden hoşlanmıyoruz. Pek çok evcil hayvan ebeveyni, köpeklerinin sevgi göstermek için onları yaladığına inanır ve bu bazen doğru olsa da yalamanın başka birçok işlevi de vardır.
Peki köpekler neden bizi yalıyor ? Köpeklerin ellerinizi, yüzünüzü, kulaklarınızı, ayaklarınızı veya bacaklarınızı yalamasının farklı nedenleri var mı?
Temel Çıkarımlar
Köpekler insanları (yüzümüz, ellerimiz, bacaklarımız, kulaklarımız ve ayaklarımız dahil) birçok farklı nedenden dolayı yalar.
Bu davranış, köpeğinizin sizi nerede yaladığına bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir.
Yalama normal bir köpek davranışı olsa da, bazı durumlarda tıbbi veya davranışsal bir soruna işaret edebilir.
Köpekler Neden İnsanları Yalar?
Yalama köpeklerde doğal bir içgüdüdür. Çalışmalar, yalamanın köpeğin beyninde endorfin salgıladığını göstermiştir. Endorfinler köpeklerin (ve bizim!) daha sakin ve rahat hissetmesini sağlayan nörotransmitterlerdir. Bu daha sonra zevk ve motivasyonla ilişkili başka bir nörotransmiter olan dopaminin salınmasına yol açar.
Köpeklerin yaladığı birçok şey vardır; bazıları diğerlerinden daha iticidir. Peki bir köpeğin sizi yalaması ne anlama gelir ? Tek bir net cevap yok. Köpekler insanları sevgi, iletişim, bakım, keşif, dikkat ve tat alma gibi çeşitli nedenlerle yalar.
Köpekler Yavruyken Yalamayı Öğrenir
Anne köpekler, yavrularını doğar doğmaz temizlemek ve uyarmak için yalarlar. Yaşamlarının ilk birkaç haftasında yavru köpekler, annelerinin yalaması yoluyla idrara çıkma ve dışkılama yapmaya teşvik edilir. Bu nedenle köpekler, dillerin çevrelerindeki dünyayla iletişim ve etkileşimde yararlı araçlar olduğunu çok erken öğrenirler.
Yavru köpekler, anneleri de dahil olmak üzere yaşlı köpekleri yatıştırmak ve güvenli sosyal etkileşimlerin önünü açmak için yalarlar. Yavrular sevgilerini göstermek, kendilerini ve bazen de yavru arkadaşlarını rahatlatmak için birbirlerini yalarlar.
Köpekler Kokuyu İyileştirmek İçin İnsanları Yalar
Yalama aynı zamanda köpeğinizin koku alma duyusunu da geliştirir. İnsanlar gibi köpekler de acıyı, tuzluyu, tatlıyı ve ekşiyi tadabilirler. Ancak tat alma duyularının az olması nedeniyle, neyi yalayacaklarına veya yiyeceklerine karar verirken aslında tat alma duyularından çok koku alma duyularını kullanırlar. Köpeklerin vücudumuzun güçlü tat ve kokulara sahip olan bölgelerini yalamayı sevmesinin nedeni muhtemelen budur: ellerimiz, yüzlerimiz, kulaklarımız ve ayaklarımız.
Köpeklerin neden vücudumuzun belirli bölgelerini yalamaktan gerçekten hoşlandığını anlamak için insan terinin anatomisine hızlıca bir göz atalım. İki tür ter bezimiz vardır: ekrin ve apokrin.
Ekrin bezleri tuz, protein vb.den oluşan ince, kokusuz, berrak bir sıvı salgılar ve ayak tabanlarında, avuç içlerinde, alında, yanaklarda ve koltuk altlarında çok sayıda bulunur.
Apokrin bezleri, cildinizdeki bakterilerle reaksiyona girerek vücut kokusu oluşturan daha yoğun bir sıvı salgılar ve koltuk altları ve kasıkların yanı sıra kulak kanallarında, göz kapaklarında ve burun deliklerinde de bulunur.
Tüm bu eğlenceli fizyolojiye rağmen köpekler, bu kadar çok koku ve tat içeren kısımlarımızı yalamaya nasıl direnebilir?
Köpekler Neden Ellerinizi Yalar?
Siz dünyada dolaşırken elleriniz, eve geldiğinizde köpeğinizin araştırmak istediği kokuları ve tatları toplar. Başka insanlara veya hayvanlara dokunabilirsiniz ve muhtemelen yiyeceklere de dokunursunuz. Elleriniz, yavru köpeğiniz için günün hikayesini anlatan bir yol haritası gibidir ve ellerinizin ziyaret ettiği her "hedefi" tatmak ve koklamak ister.
Avuç içleriniz de terler ve köpeğinizin tadını çıkarması için cildinizde tuzlu bir kalıntı bırakır.
Köpekler Neden Yüzünüzü Yalar?
Ellerinizle birlikte yüzünüz de sürekli olarak dünyaya maruz kalıyor, dolayısıyla pek çok ilginç koku ve tat alıyor. Ayrıca, muhtemelen yüzünüze düzenli olarak dokunacaksınız, bu da köpeğinize yüzünüzü yalaması için daha fazla neden sunacaktır !
Yüzünüz her iki tür ter bezini de içerir. Yanaklarınızdaki ve alnınızdaki ekrin bezleri, birçok köpeğin hoşuna gideceği kesin olan tuzlu bir tat bırakır. Ancak göz kapaklarınız ve burun delikleriniz, bu bölgelere, köpeğinizin süper güçlü burnu tarafından kolayca tanınabilecek hafif ama farklı bir koku veren apokrin bezleri içerir.
Yediğiniz yemek sayesinde dudaklarınız ve ağzınız köpeğiniz için her türlü çekici koku ve tadı barındırır. Bu, bazı yavruların neden siz yemek yedikten sonra dudaklarınıza salyalı bir öpücük bırakmak istediklerini açıklayabilir.
Yüzünüzün sunduğu tüm koku ve tatların yanı sıra, yüzünüzü yalamak köpeğiniz için muhtemelen içgüdüsel bir davranıştır. Köpekler karşılıklı bakım, sevgi ve yatıştırma veya zararsızlık mesajı vermek için birbirlerinin yüzlerini yalarlar. Köpeklerinin onları yalamasından hoşlanan evcil hayvan ebeveynleri de heyecanlı tepkileriyle bu davranışı pekiştirebilirler.
Köpeğim Neden Kulaklarımı Yalıyor?
Köpeğiniz tatmak, temiz tutmak veya muhtemelen size ekstra sevgi göstermek için kulaklarınızı yalıyor olabilir.
Kulak kanallarınızdaki apokrin bezleri, cildinizdeki doğal bakterilerle karıştığında koku oluşturan yoğun bir sıvı salgılar. Kulak kirini oluşturan seruminöz bezlerle birleştiğinde kulaklarınız baştan çıkarıcı koku ve tatlardan oluşan bir koleksiyon sunar.
Köpekler birbirlerini tımarlamak için birbirlerinin kulaklarını yalarlar. Ve bu çok hassas bir etkileşim olduğundan, buna izin veren köpekler muhtemelen diğer köpekle birlikte kendilerini çok güvende hissederler.
Köpeğim Neden Ayaklarımı Yalıyor?
Ayak tabanlarınızdaki tüm ekrin bezleri çok fazla ter yaratır ve bu ter de çok fazla tuz oluşturur. Ayaklarınız ve ayak parmaklarınız yavrunuz için tuzlu bir ikramdır ve eğer gıdıklanıyorsanız, bu aynı zamanda sizinle köpeğiniz arasında eğlenceli bir oyun da sağlar.
Köpeğiniz ayaklarınızı yalarken gülümserseniz veya kahkaha atarsanız, davranışa olumlu destek sağlıyor olabilirsiniz. Ayaklarınızı yalamanın dikkatlerini sizden çektiğini çabuk öğrenirler. Bu sadece yalama seansını uzatmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte çorapsız ayaklarınız ortaya çıktığında bunun gerçekleşme ihtimalini de artırır.
Köpeğim Neden Bacaklarımı Yalıyor?
Eğer duştan yeni çıkmışsanız, köpeğiniz cildinizdeki su damlacıklarını yalamak isteyebilir. Bu, köpeğinizin susadığı anlamına gelmez; daha doğrusu, duştan çıkarken yanınızda getirdiğiniz tüm koku ve tatlarla ilgileniyordur.
Şampuan, duş jeli ve tıraş kremleri cildinizde ilginç bir koku ve tat bırakır. Köpekler de yaraları temiz tutmak için yaladığından, kendinize bir usturayla çentik atmak da dikkat çekebilir.
Bacak yalamanın duş zamanı ile hiçbir ilgisi yoksa bu, uyguladığınız bir losyon, egzersiz sonrası cildinize bulaşan tuz veya temas ettiğinizin farkında bile olmadığınız tamamen rastgele bir şey olabilir.
Yalamak Ne Zaman Sorundur?
Köpekler birçok nedenden dolayı yalarlar. Can sıkıntısından yalayabilirler, bu durumda zenginleştirmenin arttırılması davranışı azaltabilir. Yalama paspasları gibi aktiviteler, dillerini kullanmayı seven canı sıkılan köpekler için bir çıkış noktası sağlayabilir.
Ancak yalamanın davranışsal ve/veya tıbbi açıdan bir soruna işaret ettiği zamanlar vardır. Davranışsal olarak, bir olaya tepki olarak sıklıkla ortaya çıkan ancak durdurulması zor olan yalama, kaygı belirtisi olabilir . Bir kişiyi aşırı derecede yalamak, köpeğin o kişiyle rahat olmadığı ve ya kendisini sakinleştirmeye, daha fazla bilgi toplamaya ya da kişiyi uzaklaştırmaya çalıştığı anlamına gelebilir.
Yalama, köpeğin sakinleştirici bir sinyali veya yer değiştirme davranışı olabilir. Bir köpek ne yapacağı konusunda stresli, endişeli veya çelişkili hissettiğinde, bir ara satın alma davranışını kullanabilir ve bu davranışa katılmaya hazır olmadığını iletebilir. Yalama, endorfin ve dopamin üzerindeki fizyolojik etkisi nedeniyle kaygı uyandıran sosyal durumlarda kendini sakinleştirmek için kullanılabilir. Aynı zamanda kompulsif bozukluklarda da yaygın bir davranıştır.
Tıbbi açıdan, vücutlarının belirli bir bölgesinin yalnızca tımarlanması değil, kronik olarak yalanması alerjinin, enfeksiyonun veya ağrının kanıtı olabilir. Koltuk, kilim veya yer gibi her şeyi yalıyorsa köpeğiniz de sağlık sorunları olabilir.
Yalamanın sorunlu bir biçimini fark ederseniz bir profesyonelden yardım isteyin. Öncelikle tıbbi bir sorun olup olmadığını belirlemek için veterinerinize ulaşın. Daha sonra sertifikalı bir, davranışı incelemek için uzmanlığını yapmış bir eğitmen bulun. Karmaşık vakalarda mümkün olan en kısa sürede bir veteriner veya davranış uzmanıyla iletişime geçmek faydalı olacaktır.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER