Köpekler için zararlı sebzeler nelerdir?

Köpekler İçin Zararlı Sebzeler

Bir önceki yazımızda hangi sebzelerin güvenli olduğunu bildiğinize ve onları nasıl besleyeceğiniz konusunda genel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, şimdide kaçınmanız gereken sebzelere bakalım.

Bu sebzeler köpeğiniz için zehirlidir ve onlardan kaçınmalısınız. Diğerleri yemek için güvenlidir, ancak hiçbir besin değeri sunmazken ağırlaştırabilir veya hastalıklara neden olabilir.

Mısır

Mısır, köpeğiniz için zehirli değildir ve bazı besin değerlerine sahiptir. Ama mısır da olan nişastalı karbonhidrat, çok fazla şeker bulundurduğundan vermemek doğru olandır.

Mısır aynı zamanda genetiği en çok değiştirilmiş gıdalardan biridir. Dünya'da mısır mahsulünün% 88'i GDO'ludur. Bu yüzden köpeğinizle mısır paylaşmak istiyorsanız organik satın almak çok önemlidir.

Ve şunu unutmayın, eğer köpeğinize bir ödül olarak mısır vermek istiyorsanız, asla köpeğinize mısır koçanına vermeyin. Mısır koçanı boğulma tehlikesidir ve hastalığa, ameliyata ve ölüme yol açabilecek engellere neden olabilir.

Kuru Fasulye

Fasulye, protein bakımından yüksek baklagillerdir, bu nedenle genellikle işlenmiş kuru yemişte bulunurlar. Bu, köpek sahipleri için yanıltıcı olabilir çünkü fasulye köpekler için iyi değildir.

Fasulye de yüksek olan fitik asit ve lektinler olabilir. Lektinler, köpeğinizin bağırsağını kaplayan hücrelere de zarar verebilir ve bu da sızıntılı bağırsak, metabolik endotoksemi ve alerjilere neden olabilir.

Fasulye nişasta bakımından da yüksektir ve bu da birçok hastalığa yol açabilir veya daha da kötüleştirebilir. Nişasta, köpeğinizin bağırsağında yaşayan zararlı bakterileri ve mayayı besler.

Soğanlar

Soğan, köpeklerde hemolitik anemiye neden olabilen N-propil disülfid adlı bir bileşik içerir. Köpeğinizin vücudu istilacı olarak kendi kırmızı kan hücrelerini görecek ve onlara saldırmaya başlayacaktır. Bu, kırmızı kan hücrelerinin köpeğinizin vücuduna oksijen taşımasını engeller ve yaşamı tehdit edebilir.

Bilim adamları, DVM, baharat olarak kullanılan az miktarda soğanın muhtemelen zararlı olmadığını söylüyor. Ancak yapabiliyorsanız, onları köpeğinize vermekten kaçınmalısınız.

Pırasa, frenk soğanı, yeşil soğan ve arpacık soğanı da zehirlidir. Ayrıca toz haline getirilmiş veya kurutulmuş soğanlı ürünlerden de kaçınmalısınız.

Bezelye

Bezelye ayrıca nişastalı karbonhidratlardır. Bu, köpeğinizin kan şekerini artırabilecek daha yüksek bir glisemik indekse sahip oldukları anlamına gelir. Bu, insülin direncine, diyabete ve daha fazlasına yol açabilir. Nişastalı karbonhidratlar ayrıca köpeğinizin bağırsağındaki zararlı bakterileri ve mayayı besler.

Bezelye ayrıca fitik asit gibi antinutrientler içerir. Fitik asit, demir ve çinko gibi önemli minerallere bağlanır, bu da onu köpeğinizin mineralleri düzgün bir şekilde emmemesini sağlar. Bu, mineral eksikliklerine de yol açabilir.

Patates

Mısır gibi patatesler, köpeğinizin hayatta kalmak için ihtiyaç duymadığı nişastalı bir karbonhidrattır. Nişastalı karbonhidratlar, köpeğinizin bağırsağındaki zararlı bakterileri besler ve kanser hücreleri için tercih edilen bir sebzedir. Bazı patatesler ayrıca genetiği değiştirilir veya köpeğinize zarar verebilecek glifosat püskürtülür.

Patatesler önemli vitamin ve mineraller içerirken, köpeğinizin yiyebileceği daha iyi sebzeler vardır. Bu yüzden patatesten uzak durun ve köpekler için iyi olan birçok sebzeden birini seçin.

Not: Çiğ patatesler köpekler için zehirli olabilir.

Tatlı patatesler

Tatlı patatesler pek çok köpek ödülünde bulunur ve köpekler onlardan gerçekten hoşlanır. Ayrıca parlak ve renklidirler, bu da genellikle sağlıklı faydalarla dolu bir sebze anlamına gelir. Ancak normal patatesler gibi tatlı patatesler de nişastalı bir karbonhidrattır.

Bu, kan şekeri artışlarına neden olabilecekleri anlamına gelir. Ve köpeğinizin bağırsağındaki bakteri ve mayayı besleyebilirler, bu da kaşıntıya ve kulak enfeksiyonlarına yol açar.

Ancak tatlı patateslerin faydalı olabileceği zamanlar da vardır. Örneğin, içlerindeki lif, ishal olması durumunda köpeğinizin dışkısını sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir. Köpeğinizi tatlı patatesler ile besleyecekseniz, glisemik indeksi düşürmek için önce onları haşlayın veya pişirin. Ve onları daima ölçülü olarak besleyin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER