Köpekler hangi sebzeleri yemeli

Köpekler Hangi Sebzeleri Yiyebilir?

Köpeğinizin sebze yiyebileceğini biliyor muydunuz? Sadece bu da değil, köpeğiniz sebze yemeli. Bu, birçok köpek sahibini şaşırtıyor çünkü genel olarak fikir birliği köpeklerin etobur olduğu yönünde.

Ancak gerçek şu ki, köpekler sebzelerden büyük ölçüde yararlanabilir. Kurt gibi köpekgil ataları bile vahşi doğada bitki örtüsü arıyor.

Ancak ne yazık ki bütün sebzeler köpekler için güvenli değildir. Bu yüzden bugün köpeğinizi besleyebileceğiniz bazı sebzeler hakkında yazmak istiyorum. Köpekler için zararlı olan sebzelerden de bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler

Sebzeler (ve meyveler ) köpeğinizin diyetinin yaklaşık % 10'unu oluşturmalıdır. Her bir sebze renginin kendine özgü besin maddeleri ve faydaları vardır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın köpeğiniz için birçok faydası vardır. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıca lif bakımından da yüksektir. Ama her şey de olduğu gibi, çok fazlası asla iyi bir şey değildir.  Sindirim bozukluğunu önlemek için küçük miktarlarda besleyin ve sebzeyi beslemeden önce karıştırın veya buharlayın. Bu, köpeğinizin daha fazla besin emmesine yardımcı olacaktır. Sapın sert lifli kısmını da çıkarın. Pek çok sebzedeki lifler prebiyotiktir, bu da köpeğinizin bağırsağındaki iyi bakterileri besleyeceği anlamına gelir. Prebiyotikler köpeğinizin bağırsağında fermente edildiğinde birçok fayda sağlarlar. Bu, bağışıklık sistemini güçlendiren ve köpeğinizin sağlığını koruyan kısa zincirli yağ asitlerini içerir.

Dolmalık biber

Dolmalık biber, özellikle kırmızı olanlar köpeklerin, yemesi için iyi olabilir. Oldukça besleyicidirler, lutein ve quercetin gibi güçlü antioksidanlar içerirler. Portakaldan 4 kat daha fazla C vitamini içerirler. Ancak biberlerde ayrıca iltihaplanmayı artıran ve köpekler için toksik olabilen solanin bulunur.

Köpeğinizin artrit gibi iltihaplı bir hastalığı varsa, farklı bir sebze seçmek en iyisidir. Ayrıca kabuğu ve tohumları da çıkarmak gerekir, bu sindirim rahatsızlığını önleyecektir. Solanin içeren tek sebze biber değildir. Domates, patates ve patlıcan gibi diğer patlıcangiller de solanine sahiptir. Köpekler bu sebzeleri yiyebilirken, biraz dikkatli olmalısınız. Ölçülü olarak beslenmeli ve iltihaplı hastalıkları olan köpeklere de verilmemelidir.

Brokoli

Brokoli, sebze ile beslenmenin Mücevheri'dir. Köpeğinizi hastalıklardan koruyan, köpeğinizin bağırsak sağlığını iyileştiren ve köpeğinizin vücudunu detokslayan güçlü besinlerle doludur. Aynı zamanda turpgillerden sebzelerde kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bir bileşik olan sülforafan içerir.

Brokolinin sağlık yararlarını daha da artırmak mı istiyorsunuz? Köpeğinizi brokoli filizleri ile besleyin. Olgun brokoliden daha fazla besin içerirler.

Köpeğinizin hipotiroidizmi varsa turpgillerden sebzeler ve yeşil yapraklı sebzeler üzerinde dikkatli olmak istersiniz. Bunlar Guatrojenik ve tiroid büyütmeye neden olabilir. Bu, onları hipotiroid köpeklere besleyemeyeceğiniz anlamına gelmez, sadece bunu ölçülü yapmak gerekir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası lif ve antioksidan bakımından zengindir, bu da onları köpeğinizin diyetine harika bir katkı yapar. Ancak brokoli, lahana ve karnabahar gibi diğer turpgillerden sebzeler gibi çok fazlası da köpeğinizin midesini bozabilir. Yavaşça tanıtın ve köpeğinizin nasıl hissettiğini izleyin. Eğer iyiyse, diyetine daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Lahana

Lahana, köpeğinizi çok sık yerse gaz yapmasına neden olabilir. Ancak ara sıra bir tedavi olarak lahana köpeğinizin diyetine sağlıklı bir katkı olabilir. Köpeğinizin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmak için bağışıklık güçlendirici antioksidanlar ve lif içerir. Aynı zamanda cilt, saç ve tırnakları oluşturan bir protein olan keratin üretmeye yardımcı olarak sağlıklı bir cilt ve tüyün desteklenmesine yardımcı olur.

Havuçl

Birçok evcil hayvan sahibi, köpeğinizin bütün bir havucu çiğnemesine izin vermenin dişlerindeki plağı kazımaya yardımcı olabileceğini duymuştur. Bunu destekleyecek herhangi bir araştırma olmasa da havuçlar, dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca sindirim sağlığına yardımcı olur, hastalıkları önler ve görme yeteneğini iyileştirir.

Köpeğiniz yaban havucu ve şalgam gibi diğer kök sebzeleri de yiyebilir. Ancak unutmayın, bazı kök sebzeler daha fazla şeker içerdiğinden ölçülü olmak önemlidir.

Karnabahar

Karnabahar, köpeğinizin göz sağlığını, karaciğerini ve kaslarını korumaya yardımcı olabilecek besinlerle doludur. Sülforafan içerdiği için köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye kanser ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Ancak diğer turpgillerden sebzeler gibi, kendinizi kaptırmayın. Çok fazlası gaz ve sindirim bozukluğuna neden olabilir.

Kereviz

Kereviz düşük kalorilidir ve harika bir lif, kalsiyum, demir, potasyum ve vitamin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, kronik hastalıklara karşı korur ve vücudu detoks eder. Ayrıca köpeğinizin nefesini ferahlatmaya da yardımcı olabilir.

Sarımsak

Zehirli olduğunu duyduğunuz için sarımsaktan uzak durduysanız, bu sizi şaşırtabilir. Köpekler aşırı derecede sarımsak yiyebilirler ve aslında köpekler için gerçekten çok iyidir. Sarımsak, antibakteriyel, anti-viral, anti-fungal, immüno-uyarıcı ve antikanserdir. Aynı zamanda bir antioksidandır ve besinlerle doludur. Köpeğinizin sarımsağı en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olmak için, onu doğramalı veya ezmelisiniz köpeğinizi beslemeden önce 10 dakika bekletmelisiniz.

Yeşil fasulyeler

Yeşil fasulye lif, K ve C vitaminleri  ve manganez içerir. K vitamini kan sağlığına yardımcı olur ve köpeğinizin yaralanması durumunda kanın pıhtılaşmasını sağlar. C vitamini, bağışıklık sistemi ve böbrek üstü bezi işlevi için önemlidir.

Dondurulmuş yeşil fasulye köpeğiniz için güzel bir ödül olabilir. Özellikle diyabet, kanser veya obezite olan köpekler için faydalıdır. Bunun nedeni, düşük kalorili, yüksek lifli, şekerli ve antioksidan dolu olmalarıdır.

Marul ve Yeşil Yapraklı Sebzeler

Köpeğiniz ıspanak, marul, lahana ve kara lahana gibi yapraklı sebzeleri yiyebilir. Toksinlere yapışan ve onları vücuttan atan bir bitki pigmenti olan klorofil bakımından zengindirler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, mesane taşlarını parçalar ve sindirim sağlığını destekler.

Mantarlar

Köpeğinizin yabani mantar yemesine asla izin vermemelisiniz, ancak köpekler için güvenli olan mantarlar vardır. Bu güvenli mantarlar, köpeğinizin bağırsağındaki faydalı bakterileri besleyen çözünür lifler olan prebiyotikler açısından zengindir. Bu, köpeğinizin sağlıklı bir mikrobiyomu korumasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler.

Bazı mantarlar ayrıca beta-glukan adı verilen güçlü bir bileşik içerir. Çift ekstre mantar, beta-glukanlarda bağışıklık artırma ve anti-tümör özellikleri vardır. Bu, köpek kulübesi öksürüğünü, kanseri ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Ancak zehirli olabileceği veya tahrişe neden olabileceği için mantarları asla çiğ beslememelisiniz . Her zaman pişirin veya kurutun.

Kabak

Köpekler, kabak ve kabak gibi sebzeleri yiyebilirler. Beta-karoten gibi iyi bir lif ve antioksidan kaynağıdırlar. Lif, yiyeceklerin sindirim kanalından geçmesine yardımcı olur. Bu da mide ve kolondaki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kabak yumuşaktır ve sindirimi kolaydır, ancak diğer sebzelerden daha fazla şeker içerir, bu nedenle ölçülü olmak önemlidir. Köpeğiniz için iyi olan sadece balkabağının eti değildir. Kabak çekirdeği harika bir doğal nem gidericidir! Kabak, antioksidan, vitamin ve minerallerle dolu lezzetli bir sebzedir. Bu, onları köpekler için harika bir seçim yapar. Özellikle kilo veya sindirim sorunları olan köpekler için etkili olabilirler. Ancak size bir uyarımız var, acı kabaktan kaçındığınızdan emin olun. Köpekler için toksik olabilen curcubitacin adlı bir bileşik içerirler. Curcubitacin'den kaçınmak için sağlıklı, organik kabak satın alın ve köpeğinize vermeden önce bir parça deneyin, acı olmadığından emin olun. Daha küçük olanların da acı olma olasılığı daha düşüktür.

Köpeğinize Sebzeyi nasıl vermelisiniz?

Kuşkonmaz, mantar, dolmalık biber ve sarımsak gibi sebzeleri belirli bir şekilde servis etmeniz gerekir. Bu, köpeğinizin hastalanmasını engelleyecek ve sebzelerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize vermeden önce mamayı tek tek araştırmanız çok önemlidir.

Ancak tüm sebzeler için uymanız gereken bazı genel kurallar vardır.

Daha önce bahsettiğim ilk kural… sebzeler ve diğer ürünler köpeğinizin beslenmesinin% 10'unu oluşturmalıdır. Örneğin günde 400 gram kuru mama yiyiyorsa 40 gramda sebze yiyebilir. Mümkünse her zaman organik sebze satın alın. Sebzelere ilaçlama yapılabilir. Bu, köpeğinizin mamasındaki böcek ilacı miktarını azaltacak ve bu da köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz yemeden önce sebzelerinizi hafifçe buharda pişirmek veya kaynar suda 10 dk bekletmelisiniz. Bu, köpeğinizin daha fazla besin emebilmesi için sindirilebilirliğini artıracaktır. Sebzeleri çiğ ve büyük parçalar halinde verirseniz, köpeğiniz onları düzgün bir şekilde sindiremez. Yeni sebzeleri onlara yavaşça tanıtın. Köpeğinizin herhangi bir sindirim bozukluğu belirtisi olup olmadığını izleyin. Her şey yolunda giderse miktarı artırmaya devam edebilirsiniz.

Köpekler İçin Sebzeler

Elbette, köpeğinizin yemesi için güvenli veya sağlıklı olmayan sebzeler var. Ancak köpeğinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olacak tonlarca sebze de vardır.

Öyleyse, henüz yapmadıysanız, sebzeleri buharda pişirin ve köpeğinizin yemeğine ekleyin. Yeni ikramından memnun olacağı kesin!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER