Köpekler hangi meyveleri yiyebilir ?

Köpekler meyve yer mi ?

Meyve yerken köpeğinizle paylaşmanın güvenli olup olmadığını merak ettiniz mi? İyi haber, birçok meyvenin köpeklere besleyici ve yararlı gıda olmasıdır. Hatta bazıları hastalığı önlemeye bile yardımcı olabilir.  Ancak köpeğiniz için zehirli olabilecek meyveler de vardır ve uygun şekilde hazırlanmadıkları takdirde zararlı olabilir. Bu yüzden bugün, köpeklerin ne meyve yiyebileceği ve nasıl servis edileceği hakkında yazmak istiyorum. Köpekler için zararlı olan meyvelerden de bahsediyorum.

Köpeklerin yiyebileceği en popüler meyvelerden bazılarına bakalım...

Meyveler, quercetin adı verilen güçlü bir alerji ile savaşan antioksidanla doludur...

Köpekler İçin Hangi Meyveler İyi?

Haydi, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerini besleyen daha yaygın bazı meyvelere ve neden iyi bir seçim olduklarına bir göz atalım. Daha sonra köpeğinizle asla paylaşmamanız gereken meyvelerden bahsedeceğim.

Elma

Elmalar köpekler için iyidir. A ve C vitamini içerirler, alerjileri hafifletmeye ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan quercetin gibi antioksidanlarla doludur. Elma kabukları özellikle besleyicidir. İstersen elma çekirdeğini ayıklayabilirsiniz, ancak bu gerekli değildir. Elma tohumları siyanür içermesine rağmen, miktarı o kadar küçüktür ki, bu gerçekten endişe kaynağı değildir.

Muz

Muz, köpeğinizin kaslarını, kemiklerini ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca beyin fonksiyonunu ve sindirim sağlığını iyileştirebilirler. Ancak muz, köpeğinizin bağırsağındaki kötü bakterileri ve mayayı besleyen şeker ve nişasta bakımından zengindir bu yüzden fazla miktarda.

Köpeğinizi muzla beslerseniz, kabuğunu çıkardığınızdan veya küçük parçalara böldüğünüzden emin olun. Muz kabukları köpekler için toksik değildir, ancak bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

Çilek

Çoğu köpek meyveleri sever çünkü tadı lezzetli olur. Ancak bu meyveler, köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan antioksidan ve vitaminlerle de doludur. Çilekler, köpeğinizin dişlerini temiz tutmaya yardımcı olan enzimlerin yanı sıra bol miktarda lif ve C vitamini de içerir.

Yaban mersini

Yaban mersini doğanın süper besindir...

Yaban mersini, köpeğinizin beyin işlevini korumaya yardımcı olmak için kan-beyin bariyerini geçebilen özel bir besin maddesine sahiptir. Ayrıca diğer yiyeceklerden daha fazla antioksidan içerirler. Aslında araştırmalar yaban mersini yiyen hayvanların daha sağlıklı olduğunu, daha az iltihaplı olduklarını ve hafıza ve beyin çalışmasında daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Kızılcık

Kızılcıklar köpekler için güvenlidir ve idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcı olabilir. Kızılcık ayrıca kanserle savaşır, bağırsakları dengeler ve iltihaplı hastalıkları yönetmeye yardımcı olur. Köpeğinizin dişlerini bile koruyabilirler.

Ahududu

Ahududu, A, B1, B2, B3, C ve E vitamini gibi besinlerle doludur. Dolayısıyla sadece lezzetli değil, besleyicidirler. Ahududu ayrıca antioksidanlarla doludur, bu da iltihabı azaltabilecekleri ve köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirebilecekleri anlamına gelir.

Kavun

Kavunlar, köpeğinizin yiyebileceği bir meyvedir ve köpeğinizi sıcak bir günde sulu tutmanın harika bir yoludur. Yüksek su içeriğine sahiptirler ve köpeğinizin ihtiyacı olan iyi bir lif ve vitamin kaynağıdır. Köpeğinize biraz kavun vermeye karar verirseniz, kabuğu olmadan besleyin. Kabuklar boğulma tehlikesi oluşturabilir veya bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

Salatalıklar

Salatalık, fazla kilolu köpekler için harika olan düşük kalorili bir atıştırmalıktır. Ayrıca kanseri önleyebilecek antioksidanlar ve anti-inflamatuar polifenollerle doludurlar. Ve köpeğinizin sıcak bir günde sulu kalmasına yardımcı olabilirler. Köpeğinize salatalık verirseniz, kabuğunu çıkarmadığınızdan emin olun en çok besini kabuk içerir.

Portakal ve Diğer Narenciye Meyveleri

Köpekler portakal, mandalina, mandalina ve klementin gibi turunçgilleri yiyebilirler . Bu meyveler, bağışıklık sistemini güçlendiren ve günlük işlevlere yardımcı olan C vitamini bakımından yüksektir. Çoğu köpek kendi C vitamini üretir, ancak köpeğiniz yaşlandıkça veya stresliyse, diyet takviyesi gerekli olabilir. Narenciye meyvesi ayrıca kilo yönetimine yardımcı olabilecek anti-enflamatuar flavanonlar içerir.

Limon, misket limonu ve greyfurt aynı faydalara sahiptir ve köpekler için güvenlidir. Ancak köpeğiniz narenciye yemiyorsa şaşırmayın çoğu köpek bu tadı rahatsız edici bulur. Ayrıca tıkanmaları önlemek için kabuğunu soyun.

Armut

Armut, köpeğiniz için lezzetli bir ikramdır. Bakır, lif ve antioksidan bakımından yüksektir . Bu, onları sindirim sağlığını iyileştirmek, kanserle savaşmak ve iltihabı azaltmak için harika bir seçim haline getirir. Elmalar gibi armut tohumları da siyanür içerir, ancak miktarı çok düşüktür. İsterseniz armudu köpeğinize vermeden önce soyabilirsiniz, ancak bu gerekli değildir.

 Ananas

Ananas, köpeğinizin sağlığına yardımcı olan C vitamini, B vitaminleri ve minerallerle doludur. Köpeğinizin ananas ile beslemeden önce soymanız gerekir.

Tek çekirdekli meyveler

Çekirdekli meyveler, ortasında tek bir çekirdek bulunan meyvelerdir. Bunlara kiraz, şeftali, mango, erik, nektarin ve hurma da dahildir. Listelediğim meyveler köpeğinizin yemesi için güvenli olsa da önce çekirdeklerini çıkarmak gerekir. Bu meyveler köpeğinizin kan hücrelerinin yeterli oksijen almasını engelleyebilecek siyanür içerir. Tek çekirdekliler ayrıca bağırsak tıkanmalarına da neden olabilir. Köpeğiniz yanlışlıkla sert çekirdekli bir meyveyi yerse, bağırsak tıkanıklığı veya siyanür zehirlenmesi belirtilerine dikkat edin.

Domates

Patlıcangiller gibi domatesler de solanin içerir. Solanin seviyeleri düşük olduğu için genellikle olgun domatesler köpeğinizin yemesi için güvenlidir. Ve sağlıklı antioksidan ve liflerle doludurlar. Ancak onları ölçülü beslemelisiniz ve iltihaplı hastalıkları olan köpeklere domates vermemelisiniz. Bunun nedeni, solaninin iltihabı şiddetlendirebilmesidir. Yeşil domateslerin, sapları ve yaprakları yüksek düzeyde solanin içerir ve köpeğinizi zehirleyebilir. Köpeğinize yemeden önce domateslerin olgunlaştığından ve saplarını ve yapraklarını çıkardığınızdan emin olun. Domates sosu ve diğer domates bazlı ürünleri (Ketçap) vermeyin.

Karpuz

Karpuz, köpeğinizin yiyebileceği bir meyvedir. A ve C vitamini içerirler, ayrıca çok ferahlatıcıdırlar. Karpuz ayrıca likopen adı verilen önemli bir antioksidan içerir. Karpuz köpekler için güvenlidir ama… ona kabuğunu veya çekirdeğini vermeyin. Boğulma tehlikesi vardır ve bağırsak tıkanmalarına neden olabilirler.

Meyveler köpeklere ne kadar verilmeli

Köpeğinizin yemesi için meyve güvenli olsa bile, biraz dikkatli olmak istersiniz. Meyvelerin doğal şekerleri ve nişastaları vardır ve fazlası köpeğiniz için zararlı olabilir. Meyveler en iyi ikram olarak kullanılır. Sebzelerle birlikte meyve, köpeğinizin beslenmesinin% 10'unu oluşturabilir.

Ayrıca yeni meyveleri yavaş yavaş tanıtmak istersiniz. Aksi takdirde, köpeğiniz mide bulantısı veya ishal olabilir. Boğulmayı ve tıkanmaları önlemek için ısırık büyüklüğünde parçalar kullanmayı unutmayın. Köpeğiniz yemeğini bütün olarak yutacak türden ise, daha iyi sindirmesine yardımcı olmak için meyveyi püreleyin.

Taze veya dondurulmuş, köpeğinize meyve servis etmenin en iyi yoludur, ancak her zaman organik almaya çalışın. Meyve ve sebzeler, onları böceklerden ve yabani otlardan korumak için düzenli olarak ilaçlanır. Ancak bu toksinler köpeğiniz için zararlıdır. Düzgün bir yıkama bile tüm kimyasalları temizlediğinizi garanti etmez.

Köpeğiniz, ilave içerik olmadığı sürece kurutulmuş meyve veya meyve suyu da tüketebilir. Ama aynı zamanda doğal şekerleri daha yüksektir ve lifte taze veya donmuş olandan daha düşüktür.

Köpekler İçin Zararlı Meyveler

Köpeğinizin yiyebileceği ve sağlığa birçok faydası olan çok sayıda güvenli meyve vardır. Ancak köpeğinizi beslememeniz gereken birkaç meyve de var.

Avokado

Avokado, persin adı verilen bir bileşik içerir… köpeklere zararlı olabilen doğal bir fungisittir. Yapraklarda daha fazla miktarda persin var, bu yüzden bunlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Meyvenin etinde de persin vardır, ancak bunun köpeğinizi incitmek için yeterli olup olmadığına dair karışık raporlar var. Köpeğiniz yanlışlıkla avokado veya guacamole gibi avokado içeren yiyecekler yerse, toksisite belirtilerine dikkat edin. Belirtiler arasında kusma, ishal ve karın hassasiyeti yer alabilir.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi ve daha spesifik olarak hindistancevizi yağı, yıllardır birçok köpek sahibinin temelini oluşturmuştur. Ve bunun nedeni, orta zincirli trigliseritler (MCT) açısından zengin olması gerektiğidir. Ancak yeni araştırmalar, Hindistan cevizi ürünlerinin bir zamanlar evcil hayvan sahiplerinin düşündüğü kadar iyi olmayabileceğini gösteriyor. Hindistan cevizi yağındaki MCT'nin yarısı, aslında MCT'lerden temelde farklı olan laurik asittir. Hindistan cevizi yağı ayrıca% 80 doymuş yağdır ve araştırmalar iltihaplanma, bağırsak bozukluğu ve kronik hastalığa neden olduğunu göstermektedir.

Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm köpekler için çok zehirlidir. Nedeni araştırmacılar tarafından hala bilinmemektedir ve güvenli olan üzüm miktarı yoktur. Bazı köpekler bunları sorunsuz yiyebilirken, diğerleri şiddetli reaksiyonlar gösterebilir. Bu öngörülemezlik, köpeğinize asla üzüm veya üzüm ürünlerini beslememenizin nedenidir. Üzüm çekirdeği ekstresi bir istisnadır. Kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan, eklem şişliğini hafifleten ve diyabet semptomlarını azaltabilen bir antioksidan içerir. Ayrıca köpek kataraktını önlemek için de faydalıdır.

Köpekler Meyve Yiyebilir mi? Evet!

Gördüğünüz gibi köpeğinizi besleyebileceğiniz pek çok farklı meyve var ve her birinin kendi sağlık yararları olsa da, zararlı olanları da vardır. Meyve köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu yüzden köpekler için zararlı olan meyvelerden uzak durun ve köpeklerin yiyebileceği birçok meyveden birini deneyin! Eminim hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Köpekler, ne miktarda verirseniz onu yer. Bu yüzden asla aşırıya kaçmayın. Çok fazla vermeniz durumunda içinde şeker olmasından dolayı zararlı olacağını unutmayın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER