Köpekler hakkındaki 17 gerçek

Köpekler Hakkında bilmediğiniz 17 Şaşırtıcı Gerçek

Köpekler hakkında bilinmesi gereken her şeyi bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Tekrar düşünün! Hiç duymamış olabileceğiniz bu 17 ilginç gerçeğe bir göz atın:

1: Köpeklerin zaman duygusu vardır. Bir saat ile beş saat arasındaki farkı bildikleri kanıtlanmıştır. Koşullandırılırsa, düzenli yürüyüş süresi gibi gelecekteki olayları tahmin edebilirler.

2: Köpeğiniz iki yaşındaki bir çocuk kadar zekidir! Bu yaştaki çocukların neden aile köpeğiyle özel bir bağı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni aynı dili, yaklaşık 250 kelimeyi öğrenebilir.

3: UCSD'de yapılan bir araştırma, köpeğinizin başka bir canlıya karşı şefkat gösterdiğinizi görünce gerçekten kıskanabileceğini iddia ediyor.

4: Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki en yüksek evcil köpek popülasyonuna sahiptir. Yaklaşık 75,8 milyon.

5: Görme köpekleri, emir üzerine "işlerini" yapmak üzere eğitilir. Bu şekilde sahipleri biraz daha kolay komut verebilir. Popüler komutlardan bazıları "meşgul ol" ve "başlama zamanı" dır.

6: Bir köpeği sevmek ve gözlerinin içine bakmak sadece sizin için değil onlar için de oksitosin (yani “aşk hormonu”) salgılar.

7: Saluki, dünyanın en eski köpek ırkıdır. MÖ 2100 yılına dayanan eski Mısır mezarlarında görüldüler.

8: Kısırlaştırılmış köpekler, sağlam köpeklerden daha uzun yaşarlar.                       

9: Köpeğiniz duygularınızın kokusunu alabilir. Aslında, köpeğinizin koku alma duyusu sizinkinden yaklaşık 100.000 kat daha iyidir. Bu yüzden korku gibi şeylerin kokusunu alabilmeleri şok edici olmamalıdır. Bir insan korktuğunda, terler ve bir köpek bu değişikliği kolayca anlayabilir.

10: Koku kimyasallarını emmeye yardımcı olduğu için köpeklerin burnu ıslaktır.                                        

11: Köpekler, insanlarda kanser ve diğer hastalıkları tespit etmek için eğitilebilir. Kanserli hücreler, insan vücudundaki sağlıklı hücrelere göre farklı metabolik atık ürünler salgılar. Köpekler, sadece birinin nefesini koklayarak kanser hücrelerini bile koklayabilirler.                           

12: Ayrılık kaygısı yaşayan bir köpeğiniz var mı? Yanına giydiğin bazı kıyafetleri bırakmayı dene. Giysilerinizde bıraktığınız kokunun, köpeğinizin ayrılık kaygısını hafifletmeye yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.                                                                                    

13: Köpeğiniz kakasını yapmak için mükemmel yeri dikkatlice seçtiğinde, bunun nedeni Dünya'nın manyetik alanıyla aynı hizada kakasını yapmayı tercih etmeleridir.

14: Köpeğinizin uyurken neden kıvrıldığını hiç merak ettiniz mi? Aslında kendilerini sıcak tutma ve uyurken hayati organları koruma asırlık bir içgüdüdür.

15: Köpeğiniz size bir randevu ayarlamanıza yardımcı olabilir! Bir çalışma, bir erkeğin bir kızın telefon numarasını alma şansının yanlarında bir köpek olmasıyla% 10'dan% 33'e çıktığını gösterdi. Araştırmada, erkeklerin ve kadınların% 66'sı, evcil hayvanları sevmeyen biriyle çıkmayacaktı.                 

16: Dünyada yaklaşık 600 milyon köpek var. Bu köpeklerin yaklaşık 400 milyonunun başıboş olduğu tahmin ediliyor.

17: Bilim adamları, dünyanın bilinen ilk köpeğinin 31.700 yıl önce yaşadığına inanıyor. Bu tarih öncesi köpek, büyük bir Sibirya kurdunu andırıyordu.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER