Köpekler Hakkında Merak Edilen 10 Soru ve Cevap

 

Köpeğinizin neden uluduğunu hiç merak ettiniz mi? Veya neden arka bahçeye kemik gömüyorlar? İşte köpekler hakkında her zaman bilmek istediğiniz 10 soru ve cevap


1. Köpekler neden kuyruklarını sallarlar?
Çoğu insan köpeklerin mutlu olduklarında kuyruklarını salladıklarını duymuştur ancak bu her zaman böyle değildir. Köpekler tüm duygularını insanlarla, diğer köpeklerle ve insanlarla iletişim kurmak için kuyruklarını kullanırlar.

2. Köpeğim beni neden yalıyor?
Köpekler, tenlerinin tadını beğendikleri için ve sevgi belirtisi olarak genellikle sahiplerini veya diğer insanları yalarlar. Köpekler için yalama, zevkli endorfin salgılar ve stresi azaltır.

3. Çikolata köpeğim için neden kötüdür?
Çikolata insanlar için lezzetli bir ikram olsa da köpekler için zehirlidir. Çikolatanın toksik bileşeni teobromindir. Köpekler teobromini çok yavaş işler, bu da sistemlerinde toksik seviyelere kadar birikmesine neden olur. Farklı çikolata türlerinde farklı miktarlarda teobromin bulunur, ancak çikolata her zaman köpeklerin erişemeyeceği bir yerde olmalıdır.

4. Köpekler rüya görür mü?
Köpeğinizin uykusunda seğirdiğini veya hafif havlamalar çıkardığını fark edebilirsiniz. Tıpkı bizim gibi köpekler de rüya görür ve insanların rüyaları deneyimlediği döngü olan REM uykusundan geçerler. Vetstreet ayrıca yavru köpeklerin ve yaşlı köpeklerin genellikle orta yaşlı köpeklerden daha sık rüya gördüğünü buldu!

5. Köpekler neden uluyor?
Köpeklerin ulumasının dört ana nedeni vardır. Soy, iletişim, hastalık, yaralanma ve ayrılık kaygısı. Köpekler kurtlarla akraba oldukları için hala uluma dürtüsüne sahip olabilirler. Bunu neden yaptıklarını bile bilmiyor olabilirler. Uluma, kronik, yaygın veya istilacı olmadığı sürece köpeklerin yapması normal bir şeydir.

6. Köpeklerin burunları neden ıslaktır?
Köpek burunları, kokuları emmeye yardımcı olan ince bir nem tabakası salgılar. Daha sonra burunlarını yalarlar, böylece bu kokuları esasen tadabilirler. Burnunun ıslak olması da köpeklerin vücut ısısını düzenleme yollarından biridir.

7. Köpeklerin neden bıyıkları vardır?
Köpek bıyıklarının tabanında, köpeğin beynine mesaj gönderen sinirlerin bulunduğu foliküller bulunur. Bıyıklar, yakındaki nesnelerin, insanların veya hayvanların boyutu, şekli ve hızı gibi önemli bilgiler için alıcı görevi görür.

8. Köpekler neden ot yer?
Bazen köpekler mideleri bozulduğu için ot yerler ve bazen de normal diyetlerinde alamadıkları temel besinleri özlüyor olabilirler. Genel olarak konuşursak çoğu uzman, köpeğinizin küçük miktarlarda çim yemesine izin vermenin hiçbir tehlike görmediğini (çimlerde böcek ilacı veya kimyasal madde bulunmadığını varsayarsak). Köpeğinizin ot yeme isteğinde ani bir artış varsa, veteriner yardımı gerektiren altta yatan bir sorun olabilir.

9. Köpekler neden kuyruklarını kovalarlar?
'Dönme' olarak da adlandırılan kendi kuyruğunu kovalamak, yırtıcı hayvanlar için doğal bir davranış ve oyun biçimidir. Yavru bir köpek olarak kuyruğunu kovalamak can sıkıntısına kısa süreli bir çare ya da dikkat çekmenin bir yolu olabilir. Köpeğiniz bir yetişkin olarak kuyruğunu kovalıyorsa, bu pire, solucanlar ve hatta davranışsal bir problem (yani kompülsif bozukluklar) gibi daha büyük bir sorunun parçası olabilir.

10. Köpekler neden kemiklerini, yiyeceklerini veya diğer eşyalarını gömerler?
Yabani köpekler, diğer hayvanların erişememesi için yiyeceklerini saklamak ve daha sonra kullanmak üzere gömüyordu; ancak artık evcilleştirilmiş köpeklerin bol miktarda yiyeceği var ve hâlâ bir şeyler gömmelerinin birkaç nedeni var. Bunun bir nedeni içgüdü olabilir: Evcil hayvanlar olmaları, dürtülerini kaybettikleri anlamına gelmez. İkinci neden ise sahibinin onlara çok fazla yiyecek/oyuncak vermesi ve köpeğin bunları sonraya saklamak istemesi olabilir. Başka bir neden de bunun onlar için bir oyun olması olabilir. Köpeğiniz ilginizi istiyorsa ya da sıkılıyorsa, kendisiyle oynamanızı sağlamak için sizden değerli eşyaları (ayakkabı ya da televizyon kumandası gibi) çalabilir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER