Köpekler gece neden havlar

KÖPEKLER GECELERİ NEDEN HAVLAR ?
Köpeklerde gece havlaması hiç de sıra dışı değildir ve aslında bu tür havlamaya daha eğilimli olan bazı köpek ırkları vardır. Koruma özelliği bulunan ırklar havlama eğiliminde ön sırayı çekerler.
Köpekler neden geceleri havlar? Köpeğinizin gece havlaması uykusuzluğunuza ve komşularınızın rahatsız olmasına neden oluyorsa , bu kargaşanın ne hakkında olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Köpeklerde gece havlaması hiç de sıra dışı değildir ve aslında bu tür havlamaya daha eğilimli olan bazı köpek ırkları vardır. İnsanların köpekleri yırtıcıların veya düşman kabilelerinin varlığı konusunda uyarmalarını istedikleri eski günlerde ödüllendikten sonra, modern zamanlarda aşırı havlama genellikle bir sıkıntı olarak kabul edilir. Köpeğinizin havlamasının nedenleri belirsiz görünse de, gerçekte köpeklerin gece olduğu zaman havlayacak çok şey vardır .
Bazı köpekler geceleri daha reaktif hale gelir.
Arabelleğe Alma Yok
Geceleri seslerin daha belirgin olduğunu düşünüyorsanız , köpeğinizin de dikkatli olması gerekir. Bu etkinin psikolojik olarak iyi bir şansı vardır. Geceleri gürültüler daha belirgindir, çünkü gündüze göre daha az arka plan gürültüsü vardır. Gün boyunca, sık sık şu anda yaptığımız şeyden rahatsız oluyoruz, bu yüzden bir trenin gürültüsü daha az fark edilir, diyor Physics Illinois'li kıdemli David Schmid . Her şey sessiz olduğunda gece boyunca işler değişiyor.

Bunun da ötesinde, köpeklerin insanlardan daha üstün bir işitme duyusuna sahip olduğunu düşünün. Amerikada Köpek Central , çalışmalar yaparak köpeklerin geceleri çok daha fazla algılayabildiklerini göstermiştir. Bazı sesleri insanlar bile tespit etmek için zorlanır, köpeklerde frekanslar ve İşitme duyusu insanlardan dört kat daha hassastır. İnsanların 20 metrede duyabildiğini, köpekler yaklaşık 80 metrede duyabiliyor, bu da tespit edemediğimiz seslere neden havladıklarını açıklayabiliyor.
Hayvanların Uyanışı
Köpekler gece hayvanlarını duyabilir.
Gece vakti uyumak için iyi bir zaman gibi görünebilir , ancak diğer bazı hayvanlar için gece vakti daha aktif hale geldiklerinde artık onların zamanlarıdır. Gece hayvanlarının listesi yarasalar, porsuklar, kunduzlar, kokarcalar, tilkiler, fareler, rakunlar ve hatta komşunun kedileri de dahil olmak üzere kapsamlıdır. Bu hayvanların varlığından haberdar olmayabilirsiniz, ancak köpek arkadaşınızın bu sesleri duymama ihtimali yoktur.
Köpeklerin duvarlara bakması veya zemini koklaması gibi gece havlaması, sızlanma ve ilerleme hızı davranışı, birçok köpek sahibi tarafından hayaletlerin varlığının göstergesi olarak düşünülmüştür, ancak gerçekten doğaüstü bir şey yoktur. Bahçeli evlerde yer altında yaşayan bir fare ailesi veya belki de tavan arasında yaşayan bazı hamam böcekleri olabilir. Geceleri yarasalar ortaya çıkar, çıkardıkları tiz seslerle birbiriyle anlaşırlar ve köpeklerimiz bu seslere de tepki verir.
Tespit Edilmemiş Kentsel Sesler
Geceleri havlayan teriyer
Gece yaratıklarının sesi ülkede veya banliyö bölgelerinde yaşayanlar için yaygın olsa da, kentsel bir ortamda yaşayan ve çevresinde pek fazla yaratık olmayan köpekler ne olacak ? Bu durumda, devam eden başka sesler olabilir. Bir mesafeden polis sirenleri, bir helikopterin vızıltı sesi , araba kapılarını çarptıran insanlar , bir şişe bira yere yuvarlanıyor, taşınan gürültülü çöp kutuları şehrin sadece birkaç tipik gece sesidir . Bu uzak sesleri tespit edemeyebilirsiniz , ancak köpeğiniz kesinlikle bunu yapabilir. Köpeğiniz pencerenin önünde havlamaya eğilimliyse, onu penceresiz bir odada veya yolla yüzleşmeyen pencerelerde tutmak yardımcı olabilir.
Bana dikkat et lütfen!
Can sıkıntısını sorgulama
Köpeğiniz bütün gün yalnız kalırsa ve günün en büyük ödülü olan eve gelmenizi bekliyorsa,sizinle birlikteyken sizlerle vakit geçiriyordur. Siz duş alırken, yemek hazırlarken, en sevdiğiniz programı izleyip ardından gittiğinizde mutlu olmasını beklemeyin. Köpeklerin egzersiz, zihinsel uyarılma ve sosyal arkadaşlık ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında, köpeklerin kazma, çiğneme ve havlama gibi sorunlu davranışlara girme olasılığı daha yüksektir. Köpeğinizin havlaması geceleri başlarsa, büyük olasılıkla siz işteyken bütün gün evde uyuyor, bu yüzden uyumak istediğinizde huzursuz olması şaşırtıcı değil. Köpekler, sıkıldıklarında boş zamanlarını parmaklarını çevirerek harcamazlar. Yetersiz egzersiz yapan ve yeterince uyarılmamış köpeklerin ihtiyaçlarını göstermek için yardım için bir savunma yapmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Köpeğinizin sıkıldığından, egzersiz yapıldığından veya dikkatinizi çekmek istediği için gece havlıyor olsun, güzel bir akşam yürüyüşü, interaktif oyuncaklar ve kaliteli oyun süresi ile yatmadan önce ihtiyaçlarını karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.
Evde Yalnızsa
Köpeğiniz siz gece vardiyasında çalışırken acımasızca havlıyorsa, komşularınız şikayet ediyor olabilir - ve onları kimse suçlayamaz? Köpekler genellikle yalnızlıktan dolayı havlar ve havlamaya pacing, uygunsuz ortam, pencerelerin ardındaki olaylar ve sokak kapısına giderek havlama eşlik ettiğinde, bunlar ayrılık kaygısının belirtileri olabilir. Yakın zamanda yapılan bir pazarlama araştırması, rutin veteriner bakımı alan köpeklerin yüzde 17'sinin ayırma kaygısı ile tutarlı işaretler gösterdiğini , veteriner davranışçı Barbara L. Sherman'ın. Köpekler sosyal hayvanlardır ve özellikle uzun süre yalnız kaldıklarında acı çekerler. Bir evcil hayvan bakıcısı kiralamak, köpeği bir komşuyla birlikte bırakmak veya gece boyunca kafessiz bir alanda, köpeklerin kendilerini geceleri daha az yalnız hissetmesine yardımcı olabilir; ancak, köpeğimiz ayrılma kaygısı belirtileri gösteriyorsa , bir profesyonelden yardım almanız gerektiğini düşünün .
Sosyal Kolaylaşma Meselesi
Köpeğiniz gece havlıyor olabilir çünkü havlayan diğer köpekleri duyar. Hayvan Davranış Ortaklarına göre, fenomen "sosyal kolaylaştırma" olarak bilinir ve bir şey yapan bir hayvanın diğer hayvanları katılmaya çekmesi durumunda görülür . Bu davranış sosyal hayvanlarda yaygın olarak görülür ve amacı hayvanları işbirlikçi faaliyetlerde bulunmaya ikna etmek çabası olabilir. Havlama durumunda, eski zamanlarda, bu kabuk şenliklerinin bir hayatta kalma amacı olabilir, belki bir grup köpeği davetsiz misafirlere karşı korumaya yardımcı olma ve sürü olarak alan koruma içgüdüsü davranışıdır.
Yaşlanma Belirtisi
Yaşlı köpekler geceleri havlayabilir
Yaşlı köpekler uyku / uyanıklık modellerini bozmuş olabilir.
Köpeğiniz gece hiç havlamamış sa ve köpek yaşlanmışsa, gece havlama davranışı köpek demansının bir işareti olabilir. Köpek Alzheimer olarak da bilinen yaşlılık ile ilişkili bu durum, yönelim bozukluğu, ev kirliliği, köpeğin insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla etkileşimlerindeki değişiklikler, aktivite değişiklikleri ve uyku ve uyanıklık döngüleri gibi klinik belirtilere neden olduğu bilinmektedir, veteriner davranışçı Dr. Theresa DePorter. Doggy Alzheimer'dan şüpheleniyorsanız veterinerinize gidin, ilerlemesini yavaşlatabilecek bir ilaç verebilir.
Bobi Koleji İzmir köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER