Köpekler evde yalnız kalırsa ne olur?

Bir köpeği yalnız bırakmak ne kadar sürer?
Bir köpeğin ne kadar tecrit edip dayanabileceği iki farklı şeydir. Köpeğiniz evde yalnız ne kadar zaman geçiriyor? Köpeğiniz de izolasyon sıkıntısı var mı?
köpeklerde ayrılma kaygısı
Köpeklerimiz den ayrı olmanın ve onları evde yalnız bırakmanın iyi olduğunu biliyoruz, ama ne kadar süreyle, tam olarak? Köpeklerimizin yalnız geçirdikleri zamanın bir sınırı var mı? Köpeklerde ayrılık kaygısı ile nasıl başa çıkmalısınız?
Birçok köpek uyanık saatlerinin çoğunu evde yalnız geçirebilir ve gayet iyi görünüyor, ama sorun değil mi? Gerçekten iyi mi? Bazen bunun yerine, suçluluğumuzu varsaymak ya da bir güncelleme kullanabilecek kültürel normlara daha fazla bakmaktan kaçınmak için kendimize söylediğimiz bir şey olup olmadığını merak ediyorum.
Sosyal izolasyonun köpekleri nasıl etkileyebileceğine ve olumsuz etkileri en aza indirmek ve refahlarını en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceğimize bakalım.
Köpek penceresinde
Tüm Gün Yalnız Olmak Birçok Köpek İçin Streslidir
En temel gerçeklerle başlayalım: Çoğu köpek günlük olarak evde yalnız zaman geçirecek. Ne kadar süre sahiplerinin yaşam tarzına ve programına bağlıdır. Sekiz saatlik bir günde çalışan ve işe gidip gelenler, ardından ayak işleri ve akşam aktiviteleri, tek bir günde ve düzenli olarak köpeklerini 10 ile 12 saat boyunca yalnız bırakabilir.
Köpekler tarihsel olarak ikinci bir düşünce olmadan uzun süreler boyunca yalnız bırakıldı. Birkaç yıl önce, bir ailenin bir veya iki gün boyunca evden uzak durması gerekiyorsa, köpeğin - iç veya dış mekanlarda - geride bırakılma konusunda nasıl önemli olduğunu düşünmüyordu. Yeterli yiyecek ve suya sahip olduğu sürece, çoğu sahip, hepsinin hazır olduğu bilgisinde güvende hissetti.
Bugün çok az insan köpeklerini 24 veya 48 saat veya daha uzun süre yalnız bırakmayı kabul eder, ancak köpeği 10 ile 12 saat boyunca evde bırakmak hiç de nadir değildir - ve bu uygulamanın sorgulanması bazen sosyal alaylara yol açabilir. Bir ev sahibi, bütün gün gittikten sonra, köpeğini sınırlamayacak veya akşamları birkaç saat daha yalnız bırakmayacağına karar verirse, anlaşılmayan cevaplarla karşılanabilir. “Dışarı çıkmıyorsun çünkü köpeğinle evde olmak istiyor musun? Çılgınca! Köpeğinizin hayatınızı kontrol etmesine izin veriyorsunuz! ”
Bir köpeğin tek bir süreçte yalnız kalması için 10 ile 12 saat çok uzun.
Biliyorum biliyorum. Bu çok uzun bir zaman, “Bunu her zaman bu şekilde yaptık ve köpeklerimiz her zaman iyi oldu!” İddiası var. Bununla birlikte, bunun anlamı, iyi görünen köpeklerin tamamen kontrolleri dışında bir şeyle başa çıkmayı öğrendikleri. Uzun süreler boyunca yalnız kalmak, onlara kalsaydı yapacakları bir seçim olmazdı. Rutinlerimize adapte oldular, ama bu durum onlar için ideal olmaktan çok uzak.
Onlarla etkileşime hazır olduğumuzda köpeklerimizin bizim için orada olmasına güveniyoruz, ancak o anlar arasında hiçbir şey yapmalarını ve beklemelerini bekliyoruz. Bu uzun bir düzen, ama bizim için şanslı, çoğu köpek istediğimiz her şeye inanılmaz iyi uyum sağlıyor diye düşünürüz.
Köpekleri uyum sağlamada zorluk çeken insanlar, eğitmenlere gelen, havlama ve parçalayarak çiğneme gibi davranış problemleri veya korku , endişe, saldırganlık veya aşırı heyecan gibi duygusal konular hakkında yardım isteyenlerdir . Aslında, birçoğumuz eğitmenler ve davranış danışmanları, birçok köpeğin maruz kaldığı yaşam tarzı nedeniyle çok meşgul tutulur!
Köpeklerde Ayırma Kaygısı
Bazı evde yaşayan köpekler ayrılma kaygısı yaşayabilir.
Peki bir köpeği ne kadar süre yalnız bırakabilirsin?
Eğitmenlere sıklıkla “Bir köpeğin tek bir zamanda bırakılabileceği maksimum süre nedir?” Sorusu sorulur. Bunun basit bir cevabı yok. Çoğu durumda, bir köpeğin başka seçeneği yoksa idare edeceğini biliyoruz, ancak ona bunu yapabileceğimiz için süreyi zorlamamalıyız.
Köpeğin temel ihtiyaçlarını düşünelim. Tüm köpekler birbirine benzemese de, çoğu yetişkin köpek günde üç ile beş kez kendilerini rahatlatmak için dışarı çıkabilmelidir (daha sık hasta veya yaşlılarsa daha sık) ve tuvaletini daha fazla “tutmaya” zorlanmamalıdır. ortalama dört ile altı saat. Bunu en yetişkin köpekler biliyor olabilir. Köpekler en fazla altı saat mesaneyi tutar, ama gerçekten gerek olmamalıdır.
Köpeğinizi en iyi siz biliyorsunuz ve bireysel ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamak için benzersiz bir konumdasınız. Hafta sonu boyunca evde olduğunuzda, köpek her zamanki hafta içi gibi programına sadık mı yoksa daha sık dışarı çıkma eğiliminde mi?
Yavruların yetişkinlerden daha sık tuvalet gerekir ve iç mekanlarda ortadan kaldırabilecekleri bir alanı içerecek şekilde “tek başına ev” ortamlarını kurabilmemize rağmen, hala insan olmadan ne kadar süre yalnız kalmaları gerektiği sorusu vardır.
Evet, Köpekler Yalnızlaşıyor
Köpekler sosyal hayvanlardır ve insanlarla günde en az birkaç kez ve zaman zaman diğer köpeklerle etkileşime girme fırsatına sahip olmalıdırlar.
Köpek yavrularını bütün gün evde yalnız bırakmamak daha da önemlidir. 14 haftadan küçük yavrular hassas bir sosyalleşme döneminde ve birçok sosyal etkileşimden yararlanıyor. Yetişkin bir köpeğe göre önemli ölçüde daha uzun süre ailelerinin yanında olmalıdırlar.
Tekrardan vurgulamak gerekirse: Bir köpeği bütün gün yalnız bırakmak, hayat boyu fayda sağlayabilecek değerli - çok önemli - sosyalleşme zamanının kaybıdır.
İş yerinde bir köpek
Bana danışmadan önce, köpeklerinin parçalayarak çiğneme veya kirlenme yoluyla evlerine daha fazla zarar vermesini veya pencerelerde havlamayı engelleme çabasıyla kasalar kullanmaya başvurmuş olan birkaç köpek sahibi var. İronik olan, davranış sorunlarının aslında çok uzun izolasyon süreleriyle yaratılmış olmasıdır. Köpekleri dövmek, köpeklerin stres seviyesini artırarak ve çevresi ile etkileşime girme kabiliyetlerini daha da kısıtlayarak kötü durumları daha da kötüleştirdi.
Gün boyunca köpek kapamak
Bir kafes , bir köpeğin tüm gün geçireceği bir yer değildir. Gerekirse, küçük bir alanda hapsetme geçici olmalıdır. Bu kapatma maximum 10 dk yı geçmemelidir.
Genellikle kafesler ve “odalar” arasında bir karşılaştırma yapılır - bir şekilde küçük bir kapalı alan içgüdüsel olarak bir köpeği rahat ve güvenli hissettirmelidir çünkü bir yuvaya benzemektedir. Ancak, köpekler hiç kafes hayvanı değildir.
Eğer yokluğumuzda bir köpeği sınırlamak için bir kafes kullanmanın temel nedeni yıkıcı veya rahatsız edici davranışlardan kaçınmaksa, daha iyi bir yaklaşım, eğitim yoluyla veya köpeğin fiziksel, duygusal ve entelektüel ihtiyaçlarını karşılamayı içeren yönetim yoluyla ele almaktır.
Köpeğinizin Yalnız kaldığı Zamanını En Aza İndirme
Köpeğinizi çok uzun süre yalnız bırakmaktan kaçınmanın birkaç yolu aşağıdadır. Bu işi yapmak zor olabilir, ancak derinlere iner ve yaratıcı olursanız, aslında düşündüğünüzden daha fazla çözüm olduğunu göreceksiniz.
Köpek pansiyonu
Unutmayın tüm köpek pansiyonu işlemleri aynı değildir . Köpekler arasındaki etkileşimleri yönetecek ve gerekli dinlenme sürelerini sağlayacak kalifiye personel ile temiz, iyi tasarlanmış yerler arayın. Ayrıca köpek bakımının genç yavru köpekler için doğru bir ortam olmadığını unutmayın. Köpeklerde bilinç olmadığı için onları bırakıp alacağınızı sadece siz bilirsiniz, onlar ise 2. günden itibaren terkedildiklerini düşünecektir. Burada en önemli nokta daha önce sizinle kaldığı yerler ve tanıdığı kişilere bırakmanız onların daha rahat olmasını ve sizin geri geleceğinizi düşünmesine yardımcı olur.
Öğle yemeği için eve gel
Her gün değilse bile, çalışma haftasında olabildiğince sık. Hanede birkaç aile üyesi varsa, köpeğin kendini rahatlatması ve kısa bir ziyaretin tadını çıkarması için günün ortasında sırayla eve dönmeyi düşünün.
Köpek Gezdirme Hizmeti Kiralama
Köpek yürüyüşçüleri uzun zamandır var, ancak son on yılda bu endüstri sayılarda bir artış gördü, çünkü muhtemelen ev dışında çalışan daha fazla insan köpeklerinin ihtiyaçlarını ele almanın önemini kabul ediyor.
Profesyonel köpek gezdiricisinin sunduğu hizmet türleri, hızlı bir ev ziyaretinden bir mahalle yürüyüşüne ve hatta gündüz eğitimine kadar değişebilir (bir eğitmen işteyken köpeğinizi evinizde eğittiğinde). Yine, burada bir uyarı gereklidir; Orada bazı korkunç köpek yürüyüş hizmetleri vardır.
Zor durumda Evden Çalışma
Teknoloji, insanların profesyonel görevlerini bir ev ofisinden gerçekleştirmelerini kolaylaştırdığı için, telekomünikasyon her zamankinden daha popüler.
Köpeğinizi Sizinle Çalışmaya Getirin
Açıkçası, herkes bunu yapacak konumda değil. Sık sık köpeklerinin ayrılık kaygısını tedavi etmek için müşterilerle çalışıyorum ve bu öneri neredeyse her zaman derhal olumsuz bir yanıtla karşılanıyor: “Hayır, bunu yapamam.” Ancak, bazen mümkün olduğu ortaya çıkıyor.
Evet ya da hayır diyebilecek pozisyondaki kişiyle doğrudan iletişime geçmedikçe, fikri olası çözümler listenizden geçmeden önce bekleyin. Olası görünmeyebilir, ama çok hoş bir sürpriz olabilir!
Birinin Evinizi Ziyaret Etmesini ve Köpeğinizi Dışarı Çıkmasını Düzenleyin
Bir komşu ya da iş arkadaşınızın köpekleri seven genç yeğenine ya da caddede tuhaf işler yapan çocuğa sorun. Herkes böyle bir senaryonun sunabileceği olası yükümlülüklerden rahatsız olmaz, ancak bu tür bir görevi yerine getirmeye güvendiğiniz birisine zaten sahip olabilirsiniz.
Doğal olarak, köpeğiniz dışarıdayken evine giren biriyle rahat olmalı ve en iyi durumda, öğlen ziyareti yapmaktan heyecan duyacaktır!
Çözümler Daha Yüksek Maliyete Sahiptir, ancak Faydalı Avantajlar da vardır
Bu çözümlerin bazıları ek bir masraf gerektirse de, bunu bir köpeğe sahip olmanın normal bir parçası olarak düşünün. Bir köpeğin bakımı ile ilgili masraflar için bir bütçe hesaplanırken, sahipler yiyecek, oyuncak, belki biraz tımar ve ara sıra veteriner ziyareti masraflarını anlayabilirler. Bununla birlikte, çoğu zaman eğitim için para ve kreş, yatılı veya köpek yürüyüşü gibi diğer hizmetler hatalı bir şekilde “lüks” kategorisine girme eğilimindedir. Gerçekte, bunlar bir köpeğin ihtiyaçlarını daha eksiksiz karşılamaya katkıda bulunan temel hizmetlerdir. Bir köpeğin temel eğitimini alması onun ömrü boyunca daha rahat olmasına ve sizin onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
Belki de baştan beri yanlış soruyu soruyoruz. Köpeklerimizi yalnız bırakabileceğimiz süreyi en iyi şekilde nasıl uzatacağımızı anlamaya çalışmak yerine, köpeklerimizin her gün daha fazlasını elde etmelerine yardımcı olmaya çalışmalıyız. Bu fikre alışmak biraz zaman alabilir, bu durum özellikle de gün içi köpeklerimizin mutlu olmadığını gösteriyor. Ancak bazen, oteriteyi sorgulamak ve kendimize daha iyisini yapıp yapamayacağımızı sormak daha iyidir...
Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper Dinçer