Köpekler evde neden havlar?

Evinizde havlayan bir köpek mi var?

Bir köpek eğitmeni olarak, köpek sahiplerinin yardım istemesinin ana nedenlerinden birinin havlama sorunları olduğunu düşünüyorum… Sahipler, köpeklerinin havlamasını nasıl durduracaklarını bilmek istiyorlar.

Bugün, evinizde istediğiniz huzuru ve sessizliği elde etmenize yardımcı olacağım… ama önce havlamanın amacından bahsedeceğim. Ardından, bir köpeğin havlamasının yaygın nedenlerini ele alacağım ve köpeğinizin havlamasını engellemek için size bazı çözümler sunacağım.

Köpekler neden havlar?

Havlamak köpekler için çok normal bir davranıştır.

Bir köpek havladığında sizinle iletişim kurmak ister. Köpeğiniz konuşmak için havlıyor ve mesajını iletmeye çalışıyor olabilir. Köpeğinizin havlamasını durdurmak için önce NEDEN havladığını öğrenmelisiniz. Sana ne söylemek ya da ne iletişim kurmak istiyor?

Havlamak başka bir şeyin belirtisi olabilir ve ele almanız gereken bir şeydir.

Havlamak için 4 Genel Neden

Köpeklerin havlamasının en yaygın nedenlerinden bazılarına bir göz atalım. Ardından köpeğinizin davranışını nasıl değiştireceğiniz konusunda birkaç öneri vereceğim.

  1. Talep Havlaması

Talep havlaması, belirli bir şey için bir köpeğin size havlamasıdır. Bu sizden istediği bir şey olabilir örneğin,

Oyuncak fırlat bana

Dışarı çıkalım

Elindeki yemeği bana ver

Yada dikkatini çekmek için

Örneğin… Köpeğiniz size en sevdiği oyuncağı getirir, ayağınıza bırakır, sonra havlayarak fırlatmanızı ister.

  1. Ayrılık Kaygısı

Köpekler siz evden ayrılırken, uluması veya sızlanması eve geri gelmeyeceğinizin hissi ile ayrılık kaygısı yaşamasına neden olur. Bu davranış eğer ele alınmazsa ciddi bir durum haline gelir. Köpeğiniz ayrılırken havlarsa, zamanla daha fazla strese girmeye ve kendine zarar vermeye devam edebilir.

  1. Aşırı Heyecan

Bu köpekleri genellikle Lunapark'daki çocuklar gibi düşünüyorum. Oyun için o kadar heyecanlanırlar ki etrafta koşup çığlık atarlar.

Çoğu zaman bu köpekler, kendilerini kontrol edemeyecekleri noktaya kadar varır ve kendilerini yaralayacak tetikleyicileri vardır.

Ne zaman olabilir...

Akşam yemeği için

oyun oynamak için

Bir yürüyüşe çıkmak için

  1. İnsanların veya Diğer Köpeklerin Etrafında Kaygı veya Uyarılma

Köpekler duygusal ve karmaşık yaratıklardır. Bir köpek, çeşitli nedenlerle insanlara veya diğer köpeklere havlayabilir. Bunlar şunları içerebilir...

Yavru köpek olarak uygunsuz sosyalleşme

Başkalarının veya köpeklerin yanındayken cezalandırmaya dayalı eğitim geçmişi

Korku veya endişeye neden olan kötü deneyimler

Fazla Heyecan

Seni tehlikeye karşı uyarmak istemesi

Belki de köpeğiniz yürüyüş de başka bir köpek gördüğünde havlamaya başlar. Veya eve bir yabancı geldiğinde, köpeğinizden havlama veya alçak bir homurtu duyarsınız.

Havlamayı Durdurmak İçin Köpeğinizi Nasıl Eğitirsiniz?

Unutmayın, köpeğinizin davranışını değiştirmenin ilk adımı, havlamasının arkasındaki sebebi belirlemektir. O zaman köpeğinizi havlamayı bırakması için eğitmeye çalışabilirsiniz. Tabii bu alışkanlığın durdurulması sabır, iyileştirme, zaman ve pratikle gelecek.

Havlama Çözümleri

Talep havlaması öğrenilmiş bir davranıştır. Köpeğiniz size havlamanın ona bir şeyler getirdiğini öğrendiyse, bir şeyler almak için size havlamaya devam edecektir. Oldukça basit bir kavram. Köpeğiniz havlamanın işe yaradığını öğrendi.

İstenilen havlamayı gördüğünüzde, köpeğiniz ihtiyacı olan her şeyi alamadığını söylüyor olabilir. Bir köpek ilgi isteme ihtiyacı hissederse, daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır ve muhtemelen daha fazla egzersize de ihtiyaç duyar! Bu, havladığında köpeğinize dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, köpeğinize verdiğiniz ilgiyi ve onunla yaptığınız aktiviteleri artırın. Ama unutmayın o havlarken değil susup size olan ilgisini kestiği zaman.

Köpeğinizin dikkatini, oyunlarını ve aktivitelerini artırdığınızda dikkatinizi çekmek için yaptığı havlamaları görmezden geleceksiniz. Dikkat çekmek için havlayan köpeğinize görünmez gibi olun. Sana havladığında ona bakma, ona hiçbir şey verme, ona bağırma, yani kısaca hiçbir şey yapma.

Onu % 100 görmezden gelin .

İlk başta havlamasını biraz daha yoğunlaştıracak. Geçmişte havlamanın işe yaradığını öğrendi. Ama kuralları değiştirdin. Şimdi yenilerini öğrenmesi biraz zaman alacak. Lütfen sabret…

Ayrılık Kaygısı İçin Çözümler

Ayrılık kaygısı uzun vadeli bir sorundur. Köpeğinize yeni duygular öğretmenizi ve yalnız kaldığında endişesini hafifletmenizi gerektirir.

Ona öğretmek istemiyoruz değil hissetmesini sağlamalıyız. Ayrıldığınızda, köpeğinizin kendisini rahat hissetmesini istersiniz. Bu, hemen iyileştirebileceğiniz bir davranış değil. Bu uzun sürebilir ve zor olabilir.

Bu davranışın önüne geçemiyorsanız profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir. Bu arada, başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Evden gün boyunca ayrıldığınızda, selamlamayı aşırıya kaçmamanız önemlidir. Gelip giderken büyük bir sevme yaparsanız köpeğinizi, onu yalnız bıraktığınızda travmatik olduğunu düşünmeye teşvik edersiniz. Basit ama sıcak bir merhaba ve küçük bir gülümsemeyle vedalaşmak en iyisidir.

Günlük rutininizi değiştirin. Sabah uyanma saatinizi, sadece 15 dakika bile olsa değiştirin. Sabah rutininizin sırasını değiştirin, böylece köpeğiniz ayrılışınızı beklemesin.

Siz dışarıdayken köpeğinizin yapması için bir aktivite yapın. Onu içi dolu bir çiğneme oyuncağı veya eğlence amaçlı kemikle bırakmaya çalışın. Veya evin etrafında bulması için ikramları saklayın.

Köpeğinize evdeyken bir odadan yararlanmasını öğretin. O harika çiğneme ikramını içine atın ve onu dışarı çıkarmadan önce beş ila on dakika çiğnemesine izin verin. Süreyi zamanla artırın.

Fiziksel ve zihinsel egzersiz, köpeğinizin enerjisinin bir kısmından kurtulmanın harika bir yoludur. Oynamak, koşmak ve araştırmak için bol bol fırsatı varsa köpeğinizin kendini sakin ve mutlu hissetmesi daha olasıdır. Ama dışarı çıkmadan hemen önce köpeğinizi büyük bir heyecanla yükseltmeyin. Sakinleşmesi için biraz bekleyin.

Aşırı Uyarılma Havlaması İçin Çözümler

Siz topu atmak üzereyken aşırı heyecanlı köpeğiniz havlamaya başlarsa sabit durun. Bekleyin ve  tek kelime etmeyin. Köpeğiniz havlamayı bırakır bırakmaz topu fırlatın.

Kişisel zamanlama olması gerekir burada. Her oynadığınızda bunu tekrarlayın.

Sadece bir süre pratik yaparsanız, köpeğiniz ondan beklediğinizi asla elde edemez. Zamanla oyun sırasında havlamamak normal haline gelecektir.

İyileştikçe, havlamayı bıraktıktan sonra topu fırlatmadan önce bir saniye bekleyin. Ardından bekleme süresini iki saniyeye, ardından üç, dört ve benzeri şekilde artırın. Aşırı uyarılmış köpeklerle çalışmak için çok sabırlı olmanız gerekir. Kesinlikle içinizdeki eğitmen'i çağırmanın zamanı geldi.

Pek çok köpek için, yürüyüş için tasmalarını taktığınızda oldukça heyecan verici olabilir ve biraz havlamaya neden olabilir. Ancak köpeğinize bu rutin sırasında sessiz olmayı öğretebilirsiniz. Ve aslında bu oldukça kolay. Başlangıç ​​olarak, köpeğinizi yürüyüşü için heyecanlandırmayın .

Tasmasını elinize aldığınızda, havlama oluyorsa hiçbir şey söyleme ve hareket etme. Sessiz kalmasını bekleyin ve o olur olmaz elinizde tasması ile ona doğru yürümeye başlayın. Tekrar havlamaya başlarsa - ve muhtemelen yapacak - hemen tekrar durun. Kelime yok, bağırmak yok. Köpeğinize doğru yalnızca sessiz olduğu zaman yürüyeceksiniz, havladığında duruyorsunuz.

Gerektiği kadar tekrarlayın.

Bu oldukça basit bir süreç ve gerçekten iyi çalışıyor ama köpeğinizin sabır göstermesini istiyorsanız, siz de sabırlı olmalısınız.

İnsanların veya Diğer Köpeklerin Etrafında Kaygı veya Uyarılma Çözümleri

Köpeğiniz insanlara veya diğer köpeklere havlarsa, onu zamanla bu uyaranlara maruz bırakmanız gerekir. "Köpek" bir örnektir. "Köpeği" bir kişiyle ya da köpeğinizi tetikleyen başka bir tetikleyiciyle değiştirebilirsiniz. Köpeğiniz başka bir köpek gördüğünde, sakin olduğu ve yemek ödüllerine ve övgülere odaklanabileceği bir mesafede olması gerekir. Caddeyi geçmeniz veya mesafe rahatlamasına izin verene kadar onu götürmeniz gerekebilir. Daha sonra köpeğiniz diğer köpeği bu mesafeden gördüğünde ona "BRAVO" Deyin ve hemen ödülünü verin (her zaman elde edemediği nefis bir ödül). Diğer köpek görünürken bunu yapmaya devam edin. Köpeğinize öğretmek istediğiniz şey ne yapacağınız değil, nasıl hissedeceğinizdir. Sonunda, diğer köpeği gördüğünde, bu harika deneyimi beklemeye başlayacaktır, bir zamanlar yaptığı duygusal tepkiyi değil.  Pek çok tekrarda onu bir zamanlar üzen köpeğin artık “ooh, benim için iyi şeyler geliyor” a eşit olduğunu öğrenecek.

Biraz eğitim, fazla havlamayı engellemek için uzun bir yol olabilir. Sabırlı olun ve asla enerjinizi bozmayın. Sabır ve iyi bir tutum, aradığınız sonuçları size verecektir. Unutmayın, köpeğinizin havlamasına ilk etapta sebep olan siz olabilirsiniz bu yüzden köpeğiniz ile dengeyi kurun ve ona yeni davranışlar öğretirken sabırlı olun. İyi şanslar!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER