Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Köpeklerin dondurma yemeyi sevdiği bir sır değildir. Ama köpeğinize dondurma vermeli misiniz ve dondurma köpekler için kötü mü? Maalesef köpekler vanilyalı, çilekli ve çikolatalı dondurma yememelidir. Evet, köpeğiniz dondurma külahınızın bir parçasını isteyebilir ve köpeğinize bir ödül olarak bir parça vermek isteyebilirsiniz, ancak köpekler için dondurmadan hep birlikte kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Pek çok insanın inandığının aksine, süt ürünleri köpekler için iyi olmayabilir çünkü pek çok köpek laktoza toleranssızdır. Bu nedenle, özellikle şeker ve katkı maddeleriyle dolu olduğu göz önüne alındığında, dondurmanın köpekler için de çok iyi olmayacağı mantıklıdır. Dondurmanın neden köpeğiniz için iyi bir beslenme seçeneği olmadığı ve köpekler için kendi dondurma tarifimiz olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dondurma Köpekler İçin Neden Kötüdür

Köpekler genellikle laktoz intoleransı olduğundan, dondurma gibi süt içeren ürünleri yemek gaz, şişkinlik, ishal veya kabızlığa ve kusmaya neden olabilir. Çok fazla dondurma, veterinerlik tedavisini içerebilecek oldukça ciddi gastrointestinal sorunlara yol açabilir. Ancak, laktoz intoleransı köpeklerin dondurma yememesinin tek nedeni değildir.

Çoğu dondurmanın şekeri çok yüksektir ve bu köpekler için iyi değildir. Çok fazla şeker kilo alımına ve sonunda obeziteye yol açabilir ve bu da bir dizi başka sağlık sorununa yol açabilir. Şekersiz dondurmalar da vardır, ancak bunlar genellikle köpekler için zehirli olabilecek ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar içerir.

Köpeğinize dondurma vermekten kaçınmanın bir başka nedeni, köpekler için son derece tehlikeli olabilecek tatlandırıcıların olmasıdır. Örneğin çikolata teobromin içerdiği için köpekler için zehirlidir. Diğer katkı maddeleri, şeker ve belirli meyve ve kabuklu yemiş türleri dahil köpeklerin yiyemediği diğer maddeleri içerebilir.

Dondurma Alternatifleri

Köpeklerin yemesi için mükemmel derecede sağlıklı olan ve arada bir dondurulmuş bir ikramın tadını çıkarmalarına olanak tanıyan bir dizi dondurma alternatifi vardır. Örneğin sade, şekersiz yoğurdu dondurabilir ve onu dondurma yerine köpeğinize verebilirsiniz. Diğer bir seçenek de, köpeğinize sadece muzları ezip dondurarak yapılan bir ödül vermektir. Süzme peynir aynı zamanda harika bir dondurma alternatifidir çünkü laktoz oranı düşüktür ve köpeklerin sağlıklı kalması için gereken temel besin maddeleri bakımından yüksektir.

Dondurulmuş Muzlu Köpek İkramları

Köpeğinize dondurma vermek yerine, işte köpeklerin SEVDİĞİ aynı kremsi dokuyu ve bir sürü tadı sunan harika bir alternatif!

Malzemeler

4 kaşık sade yoğurt

2 yemek kaşığı pürüzsüz fıstık ezmesi

3 adet soyulmuş ve ezilmiş olgun muz

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya koyun ve pürüzsüz olana kadar püre haline getirin. Püre haline getirilmiş karışımı buz küpü tepsilerine dökün. Sertleşene kadar dondurun. Dondurulmuş olarak servis edin. Bu ikramlar dondurucuda iki haftaya kadar saklanabilir. Unutmayın bu tarifi bir seferde vermeyin.

Dondurma lezzetli olsa ve köpekler onu seviyor gibi görünse de, onu köpeğinize vermekten kaçınmalısınız. Bunun yerine, bu makalede yukarıda belirtilen alternatiflerden birini deneyin. Daha sağlıklıdır ve köpeğiniz farkı anlayamayacaktır!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER