Köpekler Denize Nasıl Girmeli ? Köpekler Yüzer mi ?

Köpeğinizle güvenli bir şekilde nasıl yüzülür?
Sıcaklıklar yükselirken tüylü dostunuzla birlikte serinlemenin eğlenceli yollarını arıyor olabilirsiniz. Yüzmek, köpeğinizle keyif alacağınız harika bir yaz aktivitesidir: etkisi düşüktür, keyiflidir ve sıcağı yenmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, çoğu fiziksel aktivitede olduğu gibi, akılda tutulması gereken bir dizi güvenlik sorunu vardır.
İşte bu yaz köpeğinizle güvenle yüzmeniz için yedi ipucu. Evcil hayvanınız için güvenliği birinci öncelik haline getirerek, evcil hayvanınızın sudaki eğlenceli gününün yüzerek başlamasını sağlıyorsunuz.


1. Tüm köpeklerin yüzebileceğini varsaymayın

Bazı köpekler doğal olarak suya doğru çekilirken, diğerleri uzaklaşır. Bir köpek içgüdüsel olarak suda yüzmeye çalışsa da, onlara güvenli bir şekilde nasıl yüzüleceğinin öğretilmesi gerekir. Bir köpeğe yüzmeyi öğretmek, köpeğin rahat olduğu bir hızda ve en önemlisi sudan nasıl çıkacağını kademeli olarak suya sokmayı içerir. Bu özellikle köpeklerin olduğu havuzlarda yüzerken önemlidir; Köpeğiniz, genellikle yanlardan yukarı ve dışarı çıkamayacakları için merdivenlerin nerede olduğunu öğrenmelidir.
Bazı köpekler yüzmeye iyi tepki verirken diğerleri vermeyebilir. Köpeğiniz su bebeği değilse, onu zorlamayın. İkinizin birlikte eğlenebileceği başka eğlenceli bir aktivite bulun.


2. Derin veya öngörülemeyen sularda köpeğinize can yeleği giydirin

Köpeğiniz iyi ve güçlü bir yüzücü olabilir, ancak bu onun her zaman yüzmek isteyeceği anlamına gelmediği gibi her zaman en iyi şekilde yüzecekleri anlamına da gelmez. En deneyimli yüzücüler bile güçlü akıntı veya dalgalardan etkilenecektir. Ne yazık ki, ister gölde, ister plajda veya aile havuzunda olun, su kazaları her an olabilir. Herhangi bir trajediden kaçınmak için, mümkün olduğunca proaktif olmak ve köpeğinizi su çevresindeyken rahat ve uygun bir can yeleği ile donatmak en iyisidir. Buna teknede oldukları zamanlar da dahildir!
Köpeğinize bir can yeleği takarken, bir tane satın almadan önce ölçümlerini almak veya özellikle atipik bir yapıya sahiplerse, bir tane denemek için bir pet shop a götürmek iyi bir fikirdir.


3. Köpeğinizin komutlarınıza iyi tepki verdiğinden emin olun

Konu köpeğinizle güvenli bir şekilde yüzmeye gelince, temel görgü kuralları ve hatırlama çok önemlidir. Köpeğinizin tıpkı karada olduğu gibi sudayken de komutlarınıza iyi yanıt vermesi gerekir. İyi bir hatırlamaya sahip olmak ve komutlarınıza yanıt vermek, evcil hayvanınızın sudayken herhangi bir potansiyel tehlike veya tehditten kaçınmasının güvenli bir yoludur.
Köpeğinizin temel becerilerini, tavırlarını tazelemesi veya hatırlaması gerekiyorsa, bir eğitmen size yardımcı olabilir.


4. Suyun güvenli olup olmadığını kontrol edin

Çoğu köpeğin tereddüt etmeden suya atlama eğilimi vardır, ancak köpeğinize atlamadan önce beklemesini öğretmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde, yavru köpeğiniz için zararlı olabilecek herhangi bir şeyin belirtilerini kontrol edebilirsiniz: akıntılar veya dalgalar; kayalar gibi tehlikeli nesneler; zehirli balıklar veya denizanası gibi tehlikeli hayvanlar; veya kayıkçılar, balıkçılar veya küçük çocuklar gibi sudaki diğer insanlar.


5. Köpeğinizin dışarıdaki su kaynaklarından su içmesi söz konusu olduğunda dikkatli olun

Dışarıdaki su kaynaklarından içmek köpeğiniz için zararlı olabilir. Genel olarak konuşursak, köpeklerin akan sulardan ve derelerden içmesine izin vermek güvenlidir, ancak köpeğinizi hasta edebilecek çeşitli mikroskobik organizmalarla kontamine olabilen durgun su birikintileri veya su havuzlarından içmesine izin vermeyin.
Tuzlu su, yutulduğunda köpeğiniz için de zehirlidir. Bazı köpekler için, birkaç ağız dolusu okyanus suyu onlar ishal yapabilir. Çok miktarda tuzlu su tüketmek bile ölümcül olabilir.
Bu nedenle, ister plajda, ister teknede veya yürüyüşte olun, köpeğinizin susuz kalmaması için yanınızda tatlı su getirmelisiniz. Köpeğinizin denizden veya gölden su içtiğini fark ederseniz, onu yanınıza çağırın ve suyu terk ettiği için ödüllendirin ve bunun yerine içmesi için temiz bir su kaynağı verin. Bilinmeyen bir su kaynağından su içtikten sonra köpeğinizin hasta göründüğünü fark ederseniz, bir kontrol randevusu almak için veterinerinizi arayın.


6. Yüzdükten sonra köpeğinizi durulayın

Tüylerinde sudan toplanmış olabilecek bakterilerden kurtulmalarına yardımcı olmak için yüzdükten sonra köpeğinizi durulamak ve hatta yıkamak iyi bir alışkanlıktır. Banyo yapmak ayrıca kimyasalları temizler ve klor, kum veya diğer döküntülerin neden olduğu kaşıntıyı hafifletir. Çok fazla yüzen köpekler kulak enfeksiyonlarına yatkın olduğundan, temiz ve kuru olduklarından emin olmak için yüzdükten sonra köpeğinizin kulaklarını da kontrol etmelisiniz. Köpeğinizin aktif bir kulak enfeksiyonu varsa veya düzenli olarak bu enfeksiyonu kapıyorsa, yüzmekten veya kulak kanalına nem ekleyebilecek herhangi bir aktiviteden kaçınmanız önerilir.

7. İlk yardım eğitimi öğrenin
İster karada ister denizde olun, evcil hayvanınızın güvenliği için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ilk yardım eğitimi almaktır.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER