Köpekler de ne zaman Kısırlaştırma yapılır ?

BİR KÖPEĞİN NE ZAMAN KISIRLAŞTIRILACAĞINA KARAR VERMEK


Evcil hayvan ebeveynleri, yanınızda tüylü bir bebekle hayata alışıyor, yavru köpeğiniz büyüdüğünde ne olacağını düşündünüz mü? Tüylü ailenize yenilerini eklemeyi planlamıyorsanız, muhtemelen dört patili dostunuzu kısırlaştırmayı düşünmüşsünüzdür. “Köpeği ne zaman kısırlaştırmalısınız?” sorusunun cevabını bulmak için konuyla ilgili biraz bilgi topladık ve bunu yapmanın artılarını ve eksilerini bulduk. Ama önce, kısırlaştırma nedir?
Kısırlaştırma, dişi köpeğin yavru sahibi olamayacak şekilde üreme organlarının (yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahim) çıkarılmasını içerir. Bu, erkek köpeğin testislerinin ameliyatla alındığı kısırlaştırmadan farklıdır. Şimdi, bir köpeği ne zaman kısırlaştıracağımıza bakmadan önce , bunu neden yapmanız gerektiğini (ya da yapmamanız gerektiğini) öğrenelim.


Köpekleri kısırlaştırmanın faydaları
Basitçe söylemek gerekirse, dört patili arkadaşınızı kısırlaştırmak, istenmeyen köpek yavrularının sayısını azaltır. Biliyoruz, biri nasıl köpek yavrusu istemez ki?! Ne yazık ki, her yıl binlerce yavru köpek terk ediliyor, bu da onları kurtaran hayvan barınaklarına büyük bir yük bindiriyor ve az sayıda yavruya ötenazi yapılmasına yol açıyor.
Bir köpeği kısırlaştırmak aynı zamanda meme kanseri ve idrar kaçırma gibi bazı hastalıkların riskini de azaltır. Bunun sonucunda kısırlaştırmanın köpeğin ömrünü uzattığı düşünülmektedir.
Kısırlaştırma, hastalık nedeniyle pahalı veteriner faturaları olasılığını azalttığı için uygun maliyetlidir.
Son olarak, kısırlaştırılan köpekler kızgınlığa girmezler, bu da onların vulvadan kan akıtmayacakları veya üreme döngüsüyle ilişkili davranış değişikliklerini yaşamayacakları anlamına gelir.


Köpekleri kısırlaştırmanın zararları
Her ameliyatta olduğu gibi, prosedür de cerrahi komplikasyonlar ve anesteziye verilen reaksiyonlar gibi riskleri beraberinde getirir.
Kısırlaştırma, bir köpeğin metabolizmasını azaltır; bu, dört patili dostunuzun, eğer mama porsiyonları azaltılmazsa, kilo alabileceği anlamına gelir.
Köpekleri yetişkinliğe ulaşmadan önce kısırlaştırmak, bazı sağlık sorunlarının riskini artırabilir ; bu nedenle , bir köpeğin ne zaman kısırlaştırılacağını bilmek çok önemlidir.


Bir köpeği ne zaman kısırlaştırmalı
Yakın zamana kadar köpekleri dört-altı aylıkken kısırlaştırmak yaygın bir uygulamaydı . Köpek ne kadar erken kısırlaştırılırsa ameliyatın hem veteriner hem de yavru köpek için o kadar kolay olacağı anlaşıldı.
Ancak araştırmalar artık özellikle büyük cins köpeklerde biraz daha beklemenin faydalarının olduğunu öne sürüyor . Davis Üniversitesi'ndeki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmada , belirli ırkları bu kadar genç yaşta kısırlaştırmanın ciddi sağlık sonuçlarına yol açabileceği ortaya çıktı. İncelenen 35 köpek ırkı arasında, büyük ırkları genç yaşta kısırlaştırmanın, kalça displazisi gibi eklem bozuklukları geliştirme şansını artırdığı tespit edilirken, bunun daha küçük köpek ırklarının sağlığı üzerinde bir etkisi olduğunu gösteren çok az kanıt vardı.
Peki bir köpeği kısırlaştırmak için en iyi zaman ne zaman? Günümüzde genel öneri köpekleri yetişkinliğe ulaştıklarında kısırlaştırmaktır , ancak bu cinsten cinse değiştiği için mükemmel anı belirlemek zor olabilir. Köpeğinizin büyümesinin ne zaman duracağını öğrenmek ve hastalık riskini değerlendirmek için veterinerinizle konuşmak, köpeğinizi hangi yaşta kısırlaştıracağınızı veya kısırlaştıracağınızı belirlemenin en kesin yoludur.
Küçük bir köpeği ne zaman kısırlaştırmalı
Ağırlığı 45 kg'ın altında olan küçük ırklar altı ay kadar erken bir zamanda cinsel olgunluğa ulaşabilirler, bu da onları bu dönemde kısırlaştırmanın genellikle güvenli olduğu anlamına gelir.


Büyük cins bir köpeği ne zaman kısırlaştırmalı?
Davis'in araştırmasına göre köpeklerin genç yaşta kısırlaştırılmasıyla ortaya çıkan sağlık sorunları esas olarak büyük ve dev ırkları etkiliyor. Bu nedenle, büyük cins köpekleri kısırlaştırmadan önce tamamen olgunlaşana kadar beklemek önemlidir ; bu, 12-18 aylıktan önce olmayabilir.


Dişi köpek ne zaman kısırlaştırılır
Dişi köpekler yetişkinliğe ulaştıklarında kısırlaştırılmalıdır. Ameliyat daha karmaşık olabileceğinden bir köpeği kızgınlık döneminde kısırlaştırmaktan kaçınılmalıdır ve evcil hayvan sahiplerine genellikle kan damarlarının ve dokularının normale dönmesi için zaman vermek için kızgınlık döngüsünün bitiminden sonra en az bir ay beklemeleri önerilir.


Erkek köpek ne zaman kısırlaştırılır
Dişi köpeklerde olduğu gibi erkek köpekler de cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra kısırlaştırılmalıdır. Oğlunuzun büyüdüğünü gösteren işaretler arasında işemek için bacağını kaldırmak ve kızgınlık dönemindeki dişilere ilgi göstermek sayılabilir.
Gördüğünüz gibi, köpek kısırlaştırma dünyasında "herkese uyan tek bir yöntem" yoktur. Bir köpeği ne zaman kısırlaştıracağınızı bilmek, cinsine, büyüklüğüne, sağlığına ve yaşam tarzına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir; bu nedenle, prosedür için doğru zamanı belirlemeden önce veterinerinizle konuşmak en iyisidir.Hamile bir köpeği kısırlaştırmak ne zaman ?
Teknik olarak konuşursak, bir köpek hamileliği sırasında herhangi bir noktada kısırlaştırılabilir, ancak evcil hayvan ebeveynleri daha sonraki aşamalarda prosedürü gerçekleştirmeye istekli bir veteriner bulmakta zorlanacaklardır. Hamile bir köpeği kısırlaştırmak hamileliği sonlandıracaktır ve köpek ne kadar ileri giderse, durum o kadar riskli hale gelir.


Bir köpeği kısırlaştırmanın maliyeti ne kadar?
Bir köpeği kısırlaştırmanın maliyeti genellikle cinsin büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

İlk kızışmadan sonra bir köpeği ne zaman kısırlaştırmalı?
Sahiplerine, köpeklerini kısırlaştırmak için kızgınlık döngüsünün bitiminden sonra en az bir ay beklemeleri tavsiye edilir.

Bir köpeği kısırlaştırmak için en doğru zaman hangisi?
Köpeğinizin sağlık durumu iyi olduğu sürece kısırlaştırma için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bununla birlikte, prosedür için en uygun zaman genellikle köpeğin olgunluğa ulaştığı zamandır ve ameliyatın getirdiği riskler yaşla birlikte artabilir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER